hamburger-icon

Kliker.info

Ejup Ganić: Moramo pokrenuti novu tužbu za agresiju protiv Srbije !

Ejup Ganić: Moramo pokrenuti novu tužbu za agresiju protiv Srbije !

04 Maja
07:06 2012

Svi ovi potezi koje provodi rukovodstvo iz entiteta RS, a u saradnji i po nalogu Beograda, u vezi sa slučajem "Dobrovoljačka" nameću nam samo jedno rješenje, smatra akademik Ejup Ganić, ratni član Predsjedništva RBiH.

Buduća saradnja

– To je da se što bolje organizujemo i pripremimo za novo pokretanje tužbe za agresiju protiv Srbije. To je jedino sredstvo protiv prekrajanja istorije. Jer, prekrajanje istorije ruši temelje svake buduće saradnje u regionu zasnovane na ekonomskim principima i širenju demokratskih procesa – izjavio je jučer za "Dnevni avaz" prof. Ganić.On smatra da sve provokacije vezane uz slučaj "Dobrovoljačka" predstavljaju pokušaj da se "kod mlade generacije stvori mit da su za raspad Jugoslavije krivi svi drugi, a ne Srbija, i da se mlađoj generaciji Dobrovoljačka predstavi kao kosovski boj 20. vijeka".

– Sve nam ovo govori da se institucije koje su stvorene tokom Miloševićevog režima čvrtsto drže tog fundamenta i to su temelji njihove sadašnje i buduće politike. Dakle, mi se suočavamo s jednom zemljom na Balkanu, Srbijom, koja posredstvom svojih Srba koji žive u drugim zemljama stvorenim nakon raspada Jugoslavije nastoje destabilizirati svaku od tih zemalja – cijeni Ganić.

Opasni pokušaji

Pojašnjava da Srbija Bosnu nastoji destabilizirati putem Milorada Dodika, Crnu Goru putem Crkve i stranaka naklonjenih srpskom vodstvu, Kosovo putem nekoliko općina u sjevernom dijelu te države i Makedoniju podmetanjem svađe Albancima i Makedoncima.- Međunarodna politika pretjerano je tolerantna prema Srbiji, nastojeći da se NATO što više proširi na Balkan, što kreira nadu o totalnoj vojnoj stabilnosti. No, Srbija grabi da destabilizira region što je moguće više i prije nego što se NATO ustoliči na balkanski region. Postavlja se pitanje da li je međunarodnoj politici jasna razlika između četnika i partizana, da li joj je jasna ta podjela, gdje je negiranjem četništva bilo obezbijeđeno 60 godina mirnog života i razvoja na Balkanu – zaključuje Ganić.Reaktiviranje četništva – Bojim se da reaktiviranje četništva vodi ka neizvjesnosti i odlivu stručnih ljudi s Balkana, smanjenju investicija i, nakon svega, padu demokratskih procesa i stvaranju korupcije kao jedinog načina preživljavanja u cijelom regionu – ističe Ganić. (Kliker.info-Dnevni avaz)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku