hamburger-icon

Kliker.info

Ćamil Duraković, načelnik općine Srebrenica : Neću izvršiti političko samoubistvo

Ćamil Duraković, načelnik općine Srebrenica : Neću izvršiti političko samoubistvo

11 Marta
22:43 2016

Dure44Načelnik općine Srebrenica Ćamil Duraković  danas je odbio Edinu Ramiću , federalnom ministru raseljenih osoba i izbjeglica uručiti Plaketu Srebrenice, nagradu koja se dodjeljuje ličnostima i kompanijama koje su u prethodnoj godini doprinijele razvoju te bh. općine.

Duraković za Al Jazeeru kaže kako je ovu odluku donio jer je nagrada dodijeljena političkim dogovorom, a ne prema konkursnoj proceduri.

„To nije ništa personalno. Radi se o tome da sam ja kao načelnik ranijih godina predlagao pojedince i kompanije za ove nagrade, a ove godine je Skupština Srebrenice raspisala konkurs. Postojao je određen period u kojem su građani, nevladine organizacije ili političke partije slali prijedloge za Plaketu Srebrenice, od koji su se trebali izabrati najzaslužniji. Međutim, desilo se to da je komisija koja je vršila izbor, odnosno njen član Salko Nukić, inače kadar SDA, predložio ministra Ramića, koji uopće nije bio na listi prijedloga“, objašnjava Duraković, dodajući kako je zbog toga to – politička odluka.

Bit ću i ja farmer, ako treba

No, i da je federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica bio na listi prijedloga, Duraković kaže da je njegov izbor opet diskutabilan, i to iz više razloga.

„Prvo, mislim da je i prije njega bilo puno zaslužnijih ministara, poput Adila Osmanovića i Edina Mušića, koji su uradili velike stvari, a nisu dobili Plaketu Srebrenice. Drugo, a što je veoma važno, je to što je Ramić vezan za aferu dodjele bolesnih junica farmerima, a u čemu su oni participirali sa 30 posto svojih sredstava. Ako ću birati između građana Srebrenice i ministra, ja ću uvijek biti na ovoj prvoj strani.

Ne mogu prežaliti farmera Sabita Mandžića, koji je, da bi prehranio svojih sedam članova porodice, digao kredit od 5.500 KM i participirao u kupovini pet grla junica, a koje je vodilo Federalno ministarstvo za izbjegle i raseljene osobe, na čijem je čelu Edin Ramić. Od tih pet junica, dvije su uginule, a dvije su bolesne, tako da je Sabitu ostala samo jedna i dug od 600 KM, za što ga kompanija, koju je angažiralo Ministarstvo, sada tuži. Ja nemam ni snage ni srca takve ljude da ne podržim. Ako treba i ja ću biti farmer, ali neću podržavati one koji rade protiv naroda“, kaže Duraković.

On nije stavio svoj potpis na plaketu namijenjenu ministru Ramiću, ali mu je ona, kaže, uprkos tome, uručena: „Skupština je to potpisala, i plaketu je Ramiću uručio njegov stranački kolega Hamdija Fejzić, što nije ništa čudno ni novo.“

Tražit ću Izetbegovićevu podršku

Veli da nije zadovoljan ni time što je plaketa pripala kompaniji Food Valey iz Skelana.

„Ta kompanija ustvari ima samo prostor koji joj je preko SNSD-a lani dodijeljen, ali nikad nije počela s radom i ništa nije proizvela. Kako onda da pogledam u oči kompanijama koje ovdje rade, izgaraju, koje zapošljavaju, ulažu svoj novac?“, pita Duraković, navodeći kako je samo „Srebreničanka“, firma za proizvodnju pomfrita, u razvoj uložila vlastitih deset miliona KM  (pet miliona eura).

Kako se sve ovo dešava uoči lokalnih izbora u BiH, zakazanih za jesen ove godine, Duraković smatra da se sve to može posmatrati kao neki vid predizborne kampanje.

Svejedno, kaže kako će u maju istaći svoju kandidaturu kao nezavisnog kandidata.

„Ja nemam namjeru izvršiti političko samoubistvo i svi koji misle da ću se nakon ovog mandata samo tako povući, varaju se. Svoju kandidaturu kao nezavisni kandidat predat ću jer branim mandat koji odrađujem, jer je to koncept za Srebrenicu“, kaže srebrenički načelnik, ističući kako će tražiti podršku drugih bošnjačkih stranaka, među kojima je i SDA.

„Predsjednik Izetbegović je razuman čovjek i s njim ću razgovarati o podršci SDA mojoj kandidaturi. Neću to raditi sa ovim diletantima koji rade na tome da Srebrenica ostane bez načelnika Bošnjaka. Smatram da je Bakir Izetbegović pozvan i razuman da razmotri moj prijedlog“, zaključio je Duraković.

Snježana Mučić-Softić (Aljazeera)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku