Arsenal nadoknadio 0-2 protiv Barce, Inter s prednošću putuje u Moskvu!

01 Aprila
04:47 2010

Arsenal i Barcelona odigrali su 2-2 u prvoj utakmici četvrtfinala nogometne Lige prvaka na stadionu Emirates u Londonu.Barcelona je odigrala veličanstveno svih 90 minuta, te je apsolutno zaslužila pobjedu, ako je suditi prema prilikama i opasnim akcijama jedne i druge momčadi. One Arsenalove mogu se pobrojiti na prste jedne ruke, dok je Barcelona samo u prvih 15 minuta utakmice toliko žestoko stegnula obruč oko Arsenalovog gola, da je teško povjerovati da nije uspjela postići niti jedan gol.U vrlo bogatoj i sadržajnoj utakmici, Arsenalov hrvatski reprezentativni napadač Eduardo da Silva ostao je svih 90 minuta na klupi.Arsenalov španjolski vratar Manuel Almunia bio je apsolutni junak prvog poluvremena. Čudesno je zaustavljao mnoštvo udaraca nogometaša katalonske momčadi iz čistih šansi ili barem vrlo izglednih situacija, a u propuštanju prilika prednjačio je Zlatan Ibrahimović. Najbolju je imao na samom početku, kada je ostao potpuno sam pred golom Arsenala, ali je neshvatljivo prebacio vrata.

Almunia je u prvih 45 minuta prikupio velikih sedam obrana, ali je kapitulirao već nakon 24 sekunde igre u nastavku! Pique je poslao dugu loptu na desnu stranu, Almunia je sasvim nepotrebno istrčao sa svog gola, budući da je Zlatan bio dosta iskosa s desne strane. Švedskom napadaču to nije promaklo, te je lobom doveo u vodstvo Barcelonu tek što je igra krenula s centra.U 59. minuti, Barcelona je povećala prednost po sličnom scenariju. Ovoga puta je kreator akcije bio Xavi, koji je gurnuo još jednu dugu loptu prema Ibrahimoviću, koji je vješto izbjegao zamku zaleđa, a potom se sjurio po desnoj strani prema Almuniji. Šutirao je s gotovo istog mjesta kao i kod prvog gola. Ovoga puta je Arsenalov vratar ostao na crti, ali nije mogao zaustaviti gromoviti udarac Ibrahimovića u njegov gornji lijevi kut. Zlatan je, nakon trećeg, upisao i četvrti pogodak ove sezone u Ligi prvaka.Arsenal se, ipak, nije predao. Walcott je u 69. minuti, samo tri minute nakon što je ušao u igru, uspio smanjiti prednost Katalonaca. Fino ga je proigrao Bendtner, a Walcott je pobjegao po desnoj strani, te niskim udarcem svladao Valdesa.

U 85. minuti ”topnici” su uspjeli i izjednačiti. Opet se u ulozi asistenta našao Bendtner, glavom je gurnuo loptu prema Fabregasu koji se spremao na šut iz blizine, ali ga je tijelom opstruirao kapetan gostiju Carles Puyol. Time je skrivio jedanaesterac i zaradio crveni karton, a domaći kapetan Cesc Fabregas, koji je ponikao u Barceloni, hladnokrvno je izveo penal, te je snažnim udarcem ostavio Valdesa bez šanse.Barcelona je ostala bez obojice srednjih braniča uoči uzvrata na Nou Campu. Puyolov crveni karton već smo spomenuli, a žuti karton zbog kojeg mora propustiti sljedeći dvoboj dobio je i Pique. No, ista sudbina zadesila je i Arsenalovog kapetana Cesca Fabregasa, koji neće imati pravo nastupa u rodnoj Kataloniji.Barcelonin 32-godišnji francuski napadač Thiery Henry, koji je devet godina bio miljenik Arsenalovih navijača, ušao je u igru u 77. minuti umjesto Ibrahimovića. Dobio je veliki pljesak domaćih fanova, a nakon utakmice je ostao na igralištu i potpisivao je autograme Arsenalovim navijačima. (Kliker.info-Jutarnji list)

Daleko teže od očekivanja je Inter slomio goste iz Moskve koji su sat vremena bili potpuno ravnopravni na San Siru, no slika na travnjaku su potpuno okrenula nakon pogotka Argentinca Diega Milita u 65. minuti. Wesley Sneijder je "donio" loptu na dvadesetak metara od vrata Akinfejeva, a Militu ju je primio, okrenuo se i topovski niskim udarcem smjestio u donji desni kut ruskih vratiju. Taj pogodak je potpuno razbudio Inter koji je nakon toga zaigrao daleko lucidnije. Odlično su Samuel Eto'o i Wesley Sneijder pripremali šanse za Milita i Pandeva. Makedonski nogometaš je imao sjajnu priliku u 71. minuti, ali se umjesto za dodavanje samom Eto'u odlučio za driblanje.
Uspio je nadmudriti dva igrača CSKA, ali završnica nije bila uspješna. Još je bolju šansu u 84. minuti propustio Sneijder, koji je nakon proigravanja Eto'oa pucao u bliži kut, ali neprecizno. Samo minutu nakon toga su Cambiasso i Stanković prijetili iz daljine, no Akinfejev je uz dosta šeprtljavosti ipak spriječio drugi pogodak. Inter je u zadnjih pola sata odigrao višestruko bolje nego u ranijem dijelu ogleda i većinu od čak 24 udarca prema suparničkim vratima su uputili u tom dijelu ogledu. No, na kraju je završilo samo 1-0, što je labilna prednost uoči uzvrata. Prije pogotka Milita CSKA je kvalitetno otupio srednji red Intera, te su ozbiljno prijetili pogotovo iz daljine. No, prvo poluvrijeme i uvodni dio drugog ipak su protekli u uspavanki dok nije krenula Interova agresija. Naš Elvir Rahimić je večeras igrao od 76. minute kada je na terenu zamijenio Evgenija Aldonina, a recimo da zbog žutog kartona u uzvratu za CSKA neće moći igrati važan kotačić, srpski reprezentativac  Miloš Krasić. (Kliker.info-Sportin)