Warren Buffet odlučio se na radikalan zaokret i izazvao opću paniku: ‘Zna li on nešto što mi ne znamo?‘
Warren Buffett, čovjek poznat po izjavi da je njegovo omiljeno razdoblje čuvanja dionica u svom portfelju “zauvijek”, u posljednjih se nekoliko mjeseci ipak odlučio za preokret. Ne samo da je prodao svoja dva najveća udjela u Appleu (čak polovicu svojih dionica) i multinacionalnoj Bank of America, nego je i prvi put u šest godina prestao kupovati dionice Berkshire Hathawaya, konglomerata koji je pod njegovom upravom još od 1969. i u kojem trenutno ima oko 37 posto dionica.
Ulagači koji pomno prate Berkshire i nadaju se da će se dio njegova uspjeha preliti na njihove portfelje, pažljivo prate što konglomerat kupuje i prodaje pa se sada opravdano pitaju – trebaju li i sami privremeno stati s ulaganjima?
‘Prorok iz Omahe‘ je dugo godina hvalio Apple kao “vjerojatno najbolji posao na svijetu” i povremeno je ta tehnološka tvrtka bila središte Berkshireove strategije. Dionice Applea činile su više od 40 posto njegova portfelja pa je bilo neobično vidjeti da su odlučili smanjiti svoj udjel upravo u toj kompaniji.
Analitičari sugeriraju da bi to moglo biti signal da Buffett predviđa probleme u tehnološkom sektoru ili šire gospodarske turbulencije koje bi mogle usporiti Appleov rast. Neki čak vjeruju da se na taj potez odlučio jer očekuje recesiju koja bi mogla smanjiti kupnju premium proizvoda poput Appleovih.
“Bez obzira na to je li pred nama recesija ili jednostavno sporiji tehnološki rast, Buffettov najnoviji potez naglašava oprezan pristup na nepredvidivom tržištu”, piše Barchart.
Budući da američki trezorski zapisi sada donose više od očekivanog prinosa na dionice, moglo bi se činiti da prodajom dionica želi smanjiti udio u kojem se oslanja na rizična ulaganja. Wall Street Journal na temelju njegovih prošlogodišnjih riječi smatra da ipak nije tako.
– Ono što bismo stvarno željeli učiniti je kupiti sjajna poduzeća. Kada bismo mogli kupiti tvrtku za 50 ili 75 milijardi dolara, 100 milijardi dolara, mogli bismo to učiniti – rekao je najdugovječniji ulagač na svijetu na godišnjoj skupštini Berkshirea 2023. godine.
S obzirom na to da Berkshire sada vrijedi bilijun dolara, morala bi biti riječ o vrlo vrijednoj akviziciji kako bi ih se uopće zainteresiralo. Barem na razini akvizicije osiguravatelja General Re iz 1998. koja bi danas vrijedila 100 milijardi eura.
WSJ ističe kako pojedinačni, manji investitori imaju znatno više dobrih opcija. Vanguardove desetogodišnje projekcije kreću se od sedam do devet posto godišnje za dionice razvijenih tržišta izvan SAD-a i pet do sedam posto za dionice male kapitalizacije u SAD-u.
(Jutarnji list)
Komentari