Ured Emmanuela Macrona : Francuska ne vidi dokaze da je Covid-19 iscurio iz laboratorija u Wuhanu
![](http://kliker.info/v2/wp-content/uploads/2020/04/macro5.jpg)
Francuska je u petak rekla da dosad nema dokaza o povezanosti virusa s radom naučnog laboratorija P4 u kineskome gradu Wuhanu, odakle je potekla pandemija Covida-19.
“Do danas nema činjeničnog dokaza koji bi potvrdio nedavnu informaciju iz američkih medija o povezanosti Covida-19 s radom laboratorija P4 u Wuhanu u Kini”, objavio je ured francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
Epidemiološki laboratorij ustanovljen uz pomoć Francuske predmet je američkih sumnji o porijeklu Covida-19 koji se pojavio u Wuhanu, piše agencija Reuters, a prenosi Hina.
Većina naučnika misli da je novi korona virus vjerovatno prenesen na čovjeka sa životinje. Krivicu pripisuju takozvanoj mokroj tržnici u tome gradu gdje su se prodavale žive divlje životinje.
Međutim, već mjesecima kruže nagađanja da je virus SARS-CoV-2 ‘pobjegao’ iz Instituta za virologiju smještenom nekoliko kilometara dalje.
Nakon pisanja američkih medija, američki državni sekretar Mike Pompeo ove je sedmice rekao da bi “istraga” trebala rasvijetliti što se stvarno dogodilo jer za teoriju sada nema nikakvih opipljivih dokaza.
Podaci o institutu
Agencija AFP donosi nekoliko podataka o Institutu za virologiju u Wuhanu.
Prema pisanju dnevnika Washington Post, američka ambasada u Pekingu je nakon nekoliko posjeta tom Institutu upozorila 2018. godine američke vlasti da su sigurnosne mjere nedovoljne u laboratoriju koji proučava korona virus potekao od šišmiša.
Američki tv kanal Fox News, optužio je laboratorij P4 (P za patogen klasa 4). Riječ je o ustanovi vrlo visoke sigurnosti u kojoj se nalaze sojevi najopasnijih virusa na svijetu, među njima i ebole.
Ta je ustanova pripremljena za rad u saradnji s Francuskom, a svrha njenog istraživanja je brzo reagirati u slučaju pojave zaraznih bolesti.
Laboratorij vrijedan 40 miliona eura finansirala je Kina. Naučnici u njemu rade u apsolutnoj izolaciji. Takvih laboratorija P4 u svijetu ima tridesetak, od kojih je polovica u Sjedinjenim Američkim Državama.
Institut za virologiju u Wuhanu posjeduje najveću zbirku virusa u Aziji, nekih 1.500 raznih uzoraka, navodi se.
Institut je odbio odgovoriti na pitanja agencije France Presse, a francuski naučnik koji ondje radi rekao je da nema pravo govoriti.
‘Curenje virusa’
Agencija AFP stoga ne može službeno potvrditi da su korona virusi bili proučeni u tim laboratorijima prije epidemije.
Washington Post i Fox News pozivaju se na anonimne izvore koji upozoravaju da je virus mogao slučajno iscuriti iz laboratorija.
Prema televizijskom izvještaju, “nulti pacijent” epidemije mogao je biti zaposlenik instituta koji je nehotice širio zarazu u Wuhanu.
Na pitanje o toj hipotezi, američki predsjednik Donald Trump rekao je da “sve više sluša o takvoj” mogućnosti pa će to trebati “temeljito istražiti”.
Više je teorija lansirano o Institutu za virologiju u Wuhanu, jedna fantastičnija od druge.
Institut je u februaru objavio priopćenje kojim odbacuje takve glasine.
Institut je također objavio da je 30. decembra primio uzorke do tada nepoznatog virusa koji je kružio Wuhanom (a zatim je identificiran kao SARS-CoV-2) te da je sekvencioniran njegov genom 2. januara i predao ga je Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji 11. sjanuara, što je WHO i potvrdio.
Svrha optužbi
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijian u petak je odbacio američke optužbe protiv Instituta.
“Svaka razumna osoba brzo shvati da je svrha tih navoda posijati konfuziju, skrenuti pozornost javnosti i izbjeći odgovornost”, rekao je.
Brojni naučnici vjeruju da je virus potekao od šišmiša i prenesen je preko druge vrste na čovjeka.
Prema kineskim naučnicima ta posredna životinja mogao je biti pangolin, mali sisavac kojemu prijeti izumiranje jer se eksploatiraju njegove ljuske.
Međutim, studije drugih kineskih naučnika objavljene u uglednim naučnim časopisima tvrde da prvi poznati pacijent uopće nije bio na tržnici u Wuhanu.
“Porijeklo epidemije još je nepoznanica”, rekla je znanstvenica Filippa Lentzos s King's Collegea u Londonu.
Ništa ne govori u prilog hipotezi o ‘bijegu’ virusa iz laboratorija i “ne postoji nikakav istinski dokaz” da novi virus potječe s tržnice u Wuhanu, kaže ona.
(Kliker.info-AJB)
Komentari