Silvana Marić : Bez poslova na koridoru Vc domaći građevinari nestaju
Ako građevinski sektor u FBiH uskoro ne počne dobivati poslove na gradnji autoputa na koridoru Vc, onda mu se ne piše dobro i neće još dugo moći opstati. Kaže to za "San" Silvana Marić, predsjednica Grupacije graditeljstva u Udruženju poslodavaca FBiH.Nakon što su domaće firme ostale bez mogućnosti da grade sarajevsku zaobilaznicu koju sada prave slovenačke i hrvatske kompanije, već sada je izvjesno kako će i tunel Vijenac, dužine tri kilometra, koji će spajati područja Bilješeva kod Kaknja i Gorice kod Zenice, također graditi inostrane kompanije.
Izvođač radova na ovom projektu vrijednom najmanje 120 miliona KM još nije izabran, ali je sigurno da će to biti neka strana firma, s obzirom da ni jedna bh. kompanija uopće nije prošla ni pretkvalifikaciju da bi mogla učestvovati na tenderu za izvođača radova.Razlog su uvjeti koji domaće vlasti propisuju potencijalnim graditeljima, uz izgovor da to rade pod dikatom kreditora koji odobravaju novac za ove projekte.
Marićeva, međutim, smatra da se u pregovorima sa kreditorima može osigurati da uvjeti ne budu takvi da ih domaće kompanije ne mogu ispuniti.– Uostalom i posao vlasti je da se brine o domaćoj privredi, ali se bojim da u tim pregovorima pored uticaja lobija iz vana koji dobijaju te poslove, nema ni prevelike želje naših vlasti da osiguraju uvjete koje domaće firme mogu ispnuti jer ne može se preći preko činjenice šta se ovdje dešavalo – kaže Marićeva.Pored ogromnih iznosa godišnjih prihoda koji se traže kao uvjet, ključni problem ovakvih tendera za domaće firme su reference, jer se po pravilu traži da budući graditelj iza sebe ima izgrađen sličan objekat u zadnjih nekoliko godina.- To ni jedna naša firma ne može imati, jer se tako nešto prvi put pravi u BiH, a naši građevinari teško na stranom tržištu mogu dobiti sličan posao.
Nama je, zapravo ključ da dobijemo jedan takav projekat u BiH da bi stekli referencu potrebnu da se dalje borimo za slične poslove u nastavku gradnje koridora. Posao vlasti je da to osigura i to se može uraditi jer se tu radi o kreditima koji se vraćaju s kamatom, a ne donacijama pa da nam neko može izdiktirati uvjete kakve želi – kaže Marićeva.Sve dok se to ne desi, domaći građevinari dobivat će mrvice od velikih poslova na vlastitom tržištu, iako će raditi većinu njih, ali po ugovoru sa firmama koje pobjede na tenderu. U tom slučaju, kaže Marićeva, kajmak će završiti van BiH.
Manjak posla vodi otpuštanju radnika Obim građevinskih radova u BiH u ovoj godini u odnosu na prošlu manji je za čak 40 posto. Silvana Marić kaže da domaće firme imaju i oko 20 posto manje poslova u inostranstvu, što je već dovelo do 30 posto manje zaposlenih domaćih građevinara na stranim tržištima.– Na žalost nemamo statistike o broju pada zaposlenih u BiH, ali je i on sigurno značajan pogotovo ako se uporedi sa ovim omjerima o radu u inostranstvu – rekla je Marićeva. (Kliker.info-San)
Komentari