Sejfudin Tokić : Moja odluka da preselim u Banju Luku je sastavni dio bosanskog proljeća
Svojom najavom da će sa porodicom iz Sarajeva preseliti u Banju Luku, Sejfudin Tokić , predsjednik Bošnjačkog pokreta za ravnopravnost naroda i glavni koordinator kampanje „Bitno je biti Bošnjak” u vremenu koje je prethodilo popisu stanovništva 2013., prije dvije sedmice je poprilično iznenadio političku javnost u Bosni i Hercegovini. U prvim reakcijama , jedni su ovaj Tokićev čin nazvali pravim potezom Bošnjaka, koji svojim ličnim primjerom pokazuje kako se treba boriti za svoj narod i državu, dok su drugi, to imenovali očajničkim potezom i zadnjom šansom ljudskog i političkog gubitnika. Tokić je da podsjetimo, prije rata bio nadolazeća perjanica Saveza komunista Jugoslavije, odnosno Bosne i Hercegovine. Tokom rata i agresije na BiH, bio je klasična opozicija vladajućem mišljenju, a ostat će upamćen po činjenici da je sa Miloradom Dodikom, u talijanskom gradu Perugia organizovao tajni sastanak predstavnika opozicionih stranaka BiH i grupe opozicionih zastupnika u parlamentu “Republike Srpske”.
Nakon definitivnog razlaza sa SDP-om i formiranja SDU, pa još jednog razlaza unutar SDU i formiranja SDU 2002, Sejfudin Tokić se povukao iz politike, a na javnu političku scenu BiH se vratio kao jedan od “nacionalnih lidera” u Bošnjaka, neposredno prije pomenutog popisa. Svoju političku i životnu transformaciju Tokić je nagovjestio u aprilu 2007. godine, kada je u Begovoj džamiji sklopio šerijatski brak sa Jasminom Čengić. Šerijatsko vjenčanje obavio je tadašnji reis Mustafa ef. Cerić , koji je , kažu upućeni, autor ideje da se Sejfudin Tokić politički reaktivira, upravo u Banjoj Luci. Danas ga mnogi smatraju bošnjačkim nacionalistom , što od odbacuje, a za sebe i dalje tvrdi da je socijaldemokrata.Naglašava međutim da sada osjeća i ljubav prema svome narodu, u smislu svijesti da Bosnai Hercegovina prvenstveno leži na leđima Bošnjaka. Rođen je inače 1959. godine u Gradačcu. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u rodnom gradu, a potom i Farmaceutski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 1983. godine, gdje je završio i postdiplomske studije i stekao zvanje magistra iz oblasti prirodnih lijekova.
Kliker : Ovaj razgovor vodimo u vrijeme žestokih protesta nezadovoljnih građana protiv aktuelne vlasti u Tuzli te podrške demonstracijama u više gradova BiH, čime je nagovješteno tzv bosansko proljeće, zbog toga Vas na početku i pitam čemu upravo prisustvujemo, narodnoj revoluciji, spontanom buntu gladnih i obespravljenih , generalnoj probi za opšti ustanak ili nečemu drugom.?
Tokić : Opravdano nezadovoljstvo građana BiH ukupnom ekonomskom i političkom situacijom izraženo je samo u sredinama sa apsolutnom bošnjačkom većinom. Tokom njihovog trajanja u Sarajevu, Tuzli, Zenici, Bihaću, Mostaru… pokazala se potpuna nesposobnost najglomaznijeg i najskupljeg državnog i policijskog aparata u svijetu da reaguju u skladu sa ustavom i odbrani državnu imovinu i simbole BiH. Javno a na očigled stotine policajaca i raznih bezbjednjaka skinuta je zastava BiH sa zgrade predsjedništva i potom zapaljena. Svojim nastupima i ukupnim ponašanjem stotine raznih ministara i predsjednika razmišljali su i djelovali samo na način kako su oni smatrali da mogu sačuvati ili se dočepati vlasti. Decenijama ponižavan, pokraden, obespravljen i do gole egzistencije osiromašen narod natjerao vlastodršce da podnesu ostavke u kantonima Sarajevo, Tuzla, Zenica i Bihać. Bosansko proljeće je tako zabilježilo svoje prve pobjede.
Kliker : Dugo godina ste proveli na odgovornim funkcijama u institucijama vlasti , a pretpostavljam da i personalno dobro poznajete vladajuću garnituru u Tuzli pošto potičete iz tih krajeva, pa nas zanima da li su oni bili uopšte svjesni situacije pošto su čini mi se previše olako izdali naređenje da policija interveniše ?
Tokić : Odmah nakon ostavke kantonalne vlade najglasnije su se čuli zahtijevii kako za premijera ovog najmnogoljudnijeg Kantona sa bošnjačkom večinom treba da dođe Svetlana Cenić bivša članica najužeg kabineta velikosrpskih ratnih zločinaca Koljevića i Kraišnika . Ova činjenica nameće važno pitanje ko ustvari upravlja revolucijom nazvanom Bosansko proljeće? Ovo je utoliko važnije kada se ima u vidu da je nekako istovremeno sa protestima u Evropskom parlamentu po prvi put sa jednim glasom premoći usvojena jedna destruktivna deklaracija koja preporučuje federalizaciju BiH a eto u projektovanom dijelu BiH predviđenim za Bošnjake ( “getu Bošnjaka”) danima se dešava haos i anarhija. Je li slučajno da nam se javno kao spasioci u riješavanju anarhije nude likovi poput Svjetlane Cenić.Bošnjaci to nesmiju dozvoliti. Opravdan revolt i uspijeh u uklanjanju korumpiranih i nesposobnih kantonalnih ministara nesmiju dati u ruke patriotski sumnjivih kadrova.Bez obzira na želje nekih stranih faktora vodstvo pokreta bosanskog proljeća mora biti u rukama istinskih patriota koji će sačuvati, ojačati BiH i obezbijediti njeno što brže uključivanje u EU i NATO.
Kliker : Simptomatično je da su predstavnici političkih partija, koji su proteklih godina bili apsolutni vladari medijskog prostora u BiH u početku ovih dešavanja gotovo nestali sa vidika. U javnosti su istupali samo oni koji moraju po službenoj džnosti, poput ministra sigurnosti i premijera Federacije BiH.
Tokić : Istina je da kada je došlo do krizne situacije čitava plejada prepoznatljivih tzv. bošnjačkih političara po prepotentnosti i bahatosti odjedanput su u javnosti djelovali zbunjeno , isprepadano i više nisu tako drčno trčali pred mikrofone medija da bi dali izjavu. I kada bi se pojavili u medijima odgovore nisu saopštavali više onako pitko bez mucanja . Bilo je očito da možda po prvi puta narod nije pjevao pjesme koje su njihovi lideri željeli čuti. Nema nikakve sumnje da su se ovih dana bošnjački narod i mnogi njegovi nesposobni korumpirani političari definitivno razišli.
Kliker: Kako će bosansko proljeće uticati na predizbornu kampanju za oktobarske izbore i kako će se Sejfudin Tokić ponašati ako uskoro nemiri i demonstarcije postanu svakodnevni folklor u gradovima BiH. Ovo vas pitam pošto ste nedavno poprilično iznenadili bosansko-hercegovačku javnost svojom odlukom da preselite u Banju Luku i da se tamo kandidirate i . Recite nam šta je svrha i cilj takve vaše odluke.?
Tokić :Moja odluka da sa porodicom odem živjeti u Banjaluku te svojim političkim angažmanom pomognem da Bošnjaci više nebudu izloženi drastičnoj diskriminaciji pa i nasilnoj pravoslavizaciji i srbizaciji u RS-u je sasvim sigurno sastavni dio bosanskog proljeća novih politika. Čvrsto sam ubijeđen da na prostoru RS-a slijede krupne promijene koje će za krajnji efekat imati poboljšanje ekonomske situacije ovog u našoj nezmlji najsiromašnijeg područja ali i dodatno jačanje države BiH i njenih kapaciteta u cilju uključivanja u europske i eutoatlantske integracije.
Kliker : Odmah nakon objavljivanja vaše odluke o preseljenju u Banja Luku pophjavile su se iinformacije da ste takvu odluku donijeli nako sugestije bivšeg reisa cerića koji će se navodno kandidovati za člana Predsjedništva BiH, a muftija Zukorlić za potpredsjedničko mjesto u RS. Šta su vaše želje ?
Tokić : Prije odprileke dvije godine o mogućnosti da se društveno angažujem na teritoriji manjeg BH entiteta razgovarao sam sa prof.dr Mustafom Cerićem tadašnjim reisom IZ. Od tada do današnjeg dana obavio sam razgovore sa više od sto usudio bih se reći najprominentnijih i najutjecajnijih Bošnjaka iz akademskog, kulturnog, vjerskog, privrednog i političkog života od kojih sam dobio podršku za takav angažman. Imam naznake da će i neke druge za bošnjački narod i BiH važne ličnosti u različitim formama angažovati da politički nastup bošnjačke zajednice u ovom dijelu BiH na izborima 2014 god. donese veći politički utjecaj pripadnika našeg naroda nego što je to sada situacija.
Kliker: Vaši kritičari su pomenutu odluku o preseljenju prokomentarisali i riječima da će se takvom razvoju događaja najviše obradovati vaš navodni prijatelj Milorad Dodik pošto će od vaših očekivanih zapaljivih izjava u Banjoj Luci najviše on profitirati.
Tokić : . Ova godina je presudna za budućnost BiH. Rezultati koje postigne bošnjačka zajednica na opštim izborima ove godine u RS-u umnogome će dugoroćno odrediti budućnost i našeg naroda i države BiH. Zbog toga moja odluka o vraćanju u politički život BiH mogla je biti isključivo vezana za prostor RS-a. Pri tome moramo voditi računa o činjenicama da odavno ljudi u Sarajevu, Tuzli, Zenici, Bigaću u većini ne vide velike razlike između vlasti koje provode SAD, SDP ili neka druga stranka. Zbog toga bi moje uključivanje u takvom političkom ambijentu na još jednog koji se bori za vlastitu funkciju i poziciju a ne rješavanje krupnih pitanja sudbine naroda i države. Moj angažman u RS-u može doprinijeti historijski značajnom rezultatu u očuvanju BiH i njene afirmacije ka cjelovite nezavisne države. I da budem sasvim jasan ne budemo li na predstojećim izborima značajno ojačali politički utjecaj Bošnjaka u RS-u našem narodu u tom dijelu BiH prijeti potpuna marginalizacija.
Halil Šetka (Kliker.info)
9 0 komentara