Sead Omeragić : SDA se oslanja na pokopna društva, godišnje umre 500 nezaposlenih !
Pada naš zemljak sa 25 sprata. Negdje na 10. ga pitaju:
„Kako ide?“
„Zasad dobro“, odgovara.
Zasad dobro, bila bi dijagnoza i generalno stanje u državi. I pad je let.
Piše : Sead Omeragić (Patria)
Već odavno se ne govori o otvaranju novih firmi. Nema makaza, ni crvenih vrpci. U očekivanju investitora, političke elite podižu goleme kredite i tako popunjavaju finansijske rupe za održavanje osnovnih funkcija vlasti.
Mediji donose dvije vijesti u dva dana. Jedna je da RS hoće kredit od 30 miliona KM, ali se banke nećkaju, a druga da Federacija diže kredit od 63 miliona da bi stabilizirala penzioni fond. Dakle, priča o dva entiteta je stala u ova dva kredita.
RS više nije dobar klijent ni za 30 miliona KM kredita, a Federacija se i dalje pati sa dugoročnim penzionerima. Kad naš premijer Novalić i njegov šef Izetbegović govore o osam ili deset hiljada zaposlenih, pitanje je koliko se to poboljšanje osjeti na penzionim fondovima. Naši lideri brojke o zaposlenim izgovaraju hvalisavo. Za 390 hiljada nezaposlenih u Federaciji trebalo bi četrdesetak godina da se zadnji sadašnji pretendent na radno mjesto skine sa zavoda za zapošljavanje.
Zahvaljujući dugotrajnom programu zapošljavanja, oko 500 nezaposlenih svake godine preseli na Bare ili druge slične destinacije u Federaciji. U svom programu zapošljavanja viškova radne snage ovi iz SDA se očito oslanjaju na društva za pokop.
Šta god mislili o sebi naši tzv. lideri nemaju političke i ekonomske inventivnosti da se izbore sa krizom. Njima je jedino važno imati kontrolu nad ljudskom tragedijom da bi provjerenim metodama došli do pobjede na izborima i produžili vlast. Do sada glasačima nije trebala strategija, nije trebao program. SDA će presipati iz šupljeg, Dodik iz praznog i tako naizmjenično do pobjede.
Kakva je razlika između Federacije i RS? Federacija je, bez sumnje, u dvostruko boljoj poziciji. Recimo, RS pada sa dvadesetog a Federacija sa desetog sprata. I za sada je dobro.
Drugi samit ‘Perspektiva Kina plus 16 zemalja regiona’ održan je u Bukureštu 25. novembra 2013. godine, kada je Kina riješila da ulaže u energetski sektor Balkana.
U decembru 2014. domaćin ovog regionalnog skupa sa Kinezima bio je Beograd.
Državni premijer Denis Zvizdić je posjetio Kinu 23. novembra 2015. godine i tada je sve dogovoreno o kineskom ulaganju u energetski sektor BiH, tačnije u Termeoelektranu Tuzla. Potpisan je sporazum sa Kinezima za izgradnju 722 miliona eura vrijednog bloka 7 Termoelektrane Tuzla, jačine 450 megavati? Pola godine kasnije održat će se ‘Sarajevo biznis forum’, na kome će se svečano staviti potpis na gradnju Bloka 7.
Zašto je u okviru ‘Sarajevo biznis foruma’ potpisan sporazum koji je dogovoren na drugim mjestima? Da li zato da se kaže kako je ‘Sarajevo biznis forum’ uspješni skup? Kakvi su rezultati dosadašnjih sedam ‘Sarajevo biznis foruma’? Ima li negdje brojka zaposlenih od tih grandioznih i glamuroznih skupova? Koliko smo direktnih investicija i koliko otvorenih radnih mjesta dobili?
Recimo, kakav je rezultat osam godina duge i neprikosnovne vladavine u Razvojnoj banci Federacije onog SDA-ovog kadra, koji je na kraju izbačen prvo iz stranke, pa onda jedva iščupan iz banke? Koliko su ljudi zaposlili razvojni bankarski krediti?
Gdje su do danas izvještaji Razvojne banke o uspjesima u zapošljavanju? Već 15 godina tom bankom vladaju SDA i HDZ. Dobro bi bilo da se umjesto silnih priča o kreditima i uspješnom poslovanju ove banke njihovi izvještaji svedu samo na jednu brojku: Koliko je nezaposlenih od njihovih kredita dobilo posao i egzistencijalno umirilo svoje duše?
Komentari