Prof.dr. Ismar Volić : Evo kako možemo pomoći domovini
Kada je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine početkom ove godine pozvalo stručnjake u iseljeništvu da se prijave za prijenos znanja u institucije, javne ustanove i akademski sektor u okviru projekta Dijaspora za razvoj, svoju prijavu i biografiju dostavio je i Ismar Volić, doktor nauka, profesor matematike na Wellesley koledžu u Bostonu i član Upravnog odbora Bosanskohercegovačko-američke akademije umjetnosti i nauka (BHAAAS).
– U Sjedinjene Američke Države otišao sam 1991. godine kao sedamnaestogodišnjak i kada sa ove distance razmišljam o prvim godinama boravka u Bostonu, shvatim koliko su to za mene bile teške godine, kazao je na početku razgovora Ismar Volić.
Kako navodi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH a prenosi Oslobođenje danas je ovaj vrhunski stručnjak iz oblasti matematike, čini nam se, jednako posvećen svojoj porodici, profesiji i svojoj domovini Bosni i Hercegovini.
– Ni u jednom trenutku nisam imao dilemu da li se odazvati na ovaj poziv, jer smatram da svojim znanjem i iskustvom zaista možemo pomoći razvoju Bosne i Hercegovine. Volio bih kada bi transfer znanja imao trajni karakter, odnosno ne bi bio vezan za vremenski ograničeno trajanje projekta, kazao je Volić i pojasnio nam kako bi svojim znanjem mogao pomoći akademskoj zajednici u Bosni i Hercegovini.
– Moja stručna oblast, matematika, fundamentalna je za STEM (science, technology, engineering, mathematics). Trenutno, konsenzus u svijetu je da su razvoj i ulaganje u ove oblasti direktno vezani za ekonomski prosperitet i da će zemlje koje ne posvete pažnju STEM-u jednostavno postati irelevantne i zapostavljene u tehnološko dominiranoj globalnoj ekonomiji. Moje znanje matematike i njenih najnovijih primjena na kompjuterske i inžinjerske nauke, biotehnologiju, ‘big data’ statistiku i druge oblasti bilo bi od velike koristi u Bosni i Hercegovini, počevši od mini kurseva iz primijenjene matematike (ljetnih ili tokom školske godine), preko vođenja studenata zainteresiranih za istraživanje iz STEM disciplina, kazao je Volić i dodao kako je već par godina mentor jednom doktorantu na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, angažman u kojem uživa.
Bez obzira na to što je Boston “životna i profesionalna baza“ dr. Ismara Volića, on prati i razumije situaciju u obrazovnom sistemu u Bosni i Hercegovini.
– Matematika, kao naučna oblast, zaslužuje da bude razvijenija u Bosni i Hercegovini, jer kadar i interes za nju postoje. Matematičarima treba dati punu podršku za istraživanje, omogućiti im da prate svjetske trendove. Naprimjer, u svijetu godišnje bude objavljeno 90.000 radova iz matematike, pa možemo slobodno reći da je i danas u ovoj oblasti više pitanja nego odgovora, kazao je Volić i dodao kako svojim čestim boravkom u Bosni i Hercegovini nastoji makar jednim dijelom popraviti tu sliku.
– Gostujem kao predavač na fakultetima u Bosni i Hercegovini, sarađujem sa studentima i profesorima, organizujem konferencije. Ukratko, mislim da posjedujem znanje i iskustvo koji bi bili korisni na različite načine ne samo u konkretnom STEM obrazovanju nego i u kreiranju vizije koja bi tim oblastima dala razvojni prioritet, kazao je dr. Ismar Volić.
Već u drugoj polovini marta sljedeće godine dr. Ismar Volić bit će angažiran na fakultetima u Bosni i Hercegovini u okviru aktivnosti prijenosa znanja.
Komentari