Normalizacija odnosa ili pokušaj mijenjanja istorije : Prizivanje “istorijskog sporazum Srba i Bošnjaka” iz 1991. godine !?
Razmišljajući ovih dana o posljednjim vratolomnim akrobacijama Milorada Dodika koji su počeli iznenadnim odustajanjem od svih referenduma u RS, a nastavljeni prijetnjom da će vrlo brzo ovaj entitet BiH autoputom ući u Srbiju, te neselektivnoj baražnoj vatri iz Zagreba po svim položajima političkog Sarajeva , sjetih se iznenada jedne zgode zabilježene u mom sjećanju neposredno nakon propalih pokušaja da se dođe do “istorijskog srpsko – bošnjačkog sporazuma “, sredinom 1991. godine.
U osvit rata u BiH, kao relativno mladom i neiskusnom novinaru, povjeren mi je naime zadatak da pokušam napraviti intervju sa jednim od najuticajnijih članova SDA, Omerom Behmenom, a sjećam se kao da je bilo danas, vlasnik prvog privatnog dnevnog lista u BiH “Orient Expresa”, Enver Čaušević me je upozorio da se radi o osobi koja zbog svoje hude sudbine ne voli novinare , bliskom prijatelju Alije Izetbegovića,starom tersu i čovjeku na čija je životna i političa uvjerenja imala uticaja i dugogodišnja robija.
Intervju sam za divno čudo, u Vakufskoj direkciji u Sarajevu, odradio iz prve i bez bilo kakvih problema, što je izazvalo šaljivi komentar osnivača i vlasnika lista Čaše da hercegovačka veza najbolje funkconiše u Sarajevu .Bilo kako bilo, od cijelog intervjua najviše me dojmila rečenice koja glasi da je istorijski sporazum sa Srbima odbačen jer muslimanska strana nije bila “komotna” ostati u krnjoj Jugoslaviji bez Hrvata.
Znamo i nije ostala, a pomenuti skoro dogovoreni sporazum , kojeg su da podsjetimo po odobrenju Alije Izetbegovića , u ime muslimanske strane, modelirali Adil Zulfikarpašić i Muhamed Filipović , dok su srpsku stranu predstavljali Nikola Koljević i Momčilo Krajišnik, danas niko i ne pominje, mada bi, čini mi se trebalo pošto se njegov kod konstantno pojavljuje i prepoznaje u odnosima između Aleksandrea Vučića i Bakira Izetbegovića.
Drugim riječima, njegova tajna reinkarnacija , potpisniku ovih redaka je jedino moguće objašnjenje vezano za nevidljivo, a opet očigledno približavanje političkog Sarajeva Beogradu i postupno distanciranje od Zagreba.
Za one koji pažljivije prate metarmofozu političkih zbivanja na Balkanu u kontekstu velikih promjena u svijetu, pomenuta tvrdnja i ne bi trebala da predstsvlja neko veliko iznenađenje pošto su se konture ove teze očito počele pojavljivati nakon propasti revizije presude BiH protiv Srbije.
Tačnije rečeno postale su bjelodano vidljive nakon šokantnog pisma neformalne savjetnice bosanske strane , dr. Nevenke Tromp, profesorice na Univerzitetu u Amsterdamu , upućenog Dževadu Mahmutoviću, savjetniku člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.
Dr. Tromp je da podsjetimo u pismu uvjerljivo i nedvosmisleno ukazala da je ekspertni tim naše zemlje koji je pripremao reviziju presude BiH protiv Srbije sam sebe konstantno minirao i sve uradio da do revizije nikada ne dođe.
Zbog toga je dokazana prijateljica naše zemlje tada predložila pomenutom savjetniku da svom šefu predloži smjenu svih svojih savjetnika, a onima koji misle svojom glavom već tada je bilo vrijeme da počnu postavljati pitanja.
Naravno, najvažnije je i tada i sada bilo , da li je član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović pravio aranžmane iza paravana i radio namjerne greške čime je dobrovoljno spriječio da zahtjev za reviziju i formalno preskoči portirnicu u Hagu i dođe pred sudije.
Onako na prvu, par mjeseci kasnije sve ukazuje da je u pitanju oživljavanje sporazuma iz 1991. godine na što nedvojbeno ukazuju i Vučićeve brojne izjave o svijetloj budućnosti Bošnjaka i Srba i zajedničkom životu na Balkanu.Nimalo nevažno, u ovim pompeznim najavama odnosi Srbije i BiH se pominju samo na marginama .
Zbog toga bi i Vučića, a pogotovo Izetvegovića trebalo upitati šta je po srijedi , pomirenje naroda ili uspostavljanje deobrosusjedskih odnosa država Srbije i BiH. Ništa manje značajno nije ni pitanje da li ovakvo tretiranje situacije znači da su Vučić i Izetbegovič i apsolutni lideri tih naroda s obje strane Drine.
U tom kontekstu treba posmatrati i posljednju , za mnoge šokantnu promjenu mišljenja predsjednika RS Milorada Dodika pomenutu na početku teksta , koji je , da ponovimo, iznenada odustao od svih referenduma kojima se dovodi u pitanje tertorijalni integritet BiH. Po svemu sudeći Vučić je donekle disciplinirao Dodika uz ogradu da bi na krajnji ishod mogao uticati i konačni rezultat referenduma u Kataloniji.
Naravno, sve ovo treba posmatrati u kontekstu odnosa velikih sila na Balkanu jer nije nikakva tajna da je na njihovom stolu i danas prisutan ruski spisak želja, odnosno Putinom projekat formiranja saveza “vojno neutralnih i suverenih država” na području bivše Jugoslavije koji bi obuhvatao Srbiju, Crnu Goru, BiH i Makedoniju.
Samo na znanje, u vrijeme pisanja ovog teksta u Srbiju je u prijateljsku posjetu stigao i mogući sponzor pomenutog aranžmanas, turski predsjednik Erdogan,dovevši sa sobom čak 185 biznismena. Od ranije je poznato da je prva turska investicija u srbiji bila vrijedna 35 miliona eura. U isto vrijeme bratska Turska je našoj zemlji donirala 6-7 miliona eura za završetak sjedišta Rijaseta.
S obzirom na aktuelne odnose Rusije i Turske te personalne relacije Putina i Erdogana i Bakira Izetbegovića i predsjednika Turske, pojačava se utisak da optužbe uvažene profesorice Tromp treba uzeti za ozbiljno i na problematična pitanja žurno i valjano odgovoriti . U suprotnom, ovaj problem bi mogao prerasti u nešto mnogo veće, što bi pretpostavljam , jedni okarakterisali kao istorijski dogovor Srba i Bošnjaka, a neki opet veleizdajom države.
Komotno na kraju ne bi bilo nikome .
Halil Šetka ( Kliker.info)
Komentari