hamburger-icon

Kliker.info

‘Najveća zračna šteta’: Oboren rijedak ruski špijunski avion (Video)

‘Najveća zračna šteta’: Oboren rijedak ruski špijunski avion (Video)

15 Januara
18:59 2024

Ukrajinska vojska tvrdi da je oborila rijedak i vrijedan ruski špijunski avion A-50 i uništila zapovjedni avion IL-22 u onome što je opisano kao nanesena “najveća zračna šteta” u ratu. Zrakoplovi su u nedjelju bili angažirani iznad Azovskog mora kod južne ukrajinske obale, rekli su ukrajinski dužnosnici. “Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo uništilo je neprijateljski zrakoplov za radarsko otkrivanje dugog dometa A-50 i neprijateljski leteći centar za kontrolu zraka IL-22”, rekao je general Valerij Zalužni, vrhovni zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga.

Avioni  su posljednjih mjeseci navodno sve aktivniji oko bojišnice, podupirući ruske ofenzivne operacije. Ukrajinski vojni dopisnik Ilja Ponomarenko opisao je očite napade kao “najveću zračnu štetu” zabilježenu u gotovo dvije godine rata. Ukrajinske tvrdnje djelomično su potvrdili ruski vojni blogeri.

Poznati vojni blog Rjbar, koji vodi bivši dužnosnik ruskog ministarstva obrane s bliskim vezama s režimom, napisao je: “Još jedan mračan dan za ruske Zračne svemirske snage i protuzračnu obranu”. “Tragedija je uvijek tragedija. Pogotovo kad je ovolikih razmjera”, objavio je Telegram kanal Fighterbomber usmjeren na rusko zrakoplovstvo. No, taj kanal tvrdi da je IL-22 samo oštećen i vraćen u bazu na popravak, objavivši sliku koja navodno prikazuje oštećenu letjelicu nakon incidenta. Stručnjaci za vojno zrakoplovstvo rekli su da je vidljiva šteta u skladu s napadom raketama. Boris Rožin, ruski vojni analitičar, tvrdi da je taj avion sletio, ali da ima ozlijeđenih u posadi.

Foto: Telegram

Oboren avion velike vrijednosti

Neki ruski vojni izvori rekli su da je štetu nanijela krivo usmjerena prijateljska vatra, a ne ukrajinska protuzračna obrana. Rusija je priznala da je slučajno oborila nekoliko vlastitih zrakoplova tijekom rata. Nikola Bielieskov, savjetnik ukrajinskog vojnog vodstva u kijevskom think-tanku Nacionalnom institutu za strateške studije, rekao je da je incident “dobar znak ili ukrajinske domišljatosti ili ruske nesposobnosti”. “To je veliki gubitak za Rusiju, što smanjuje njihovu svijest o situaciji i sposobnost koordiniranja upotrebe borbenih zrakoplova”, dodao je Bielieskov i dodao: “Zo je gotovo nezamjenjiv dio opreme.

“Zahvalan sam zračnim snagama za savršeno isplaniranu i izvedenu operaciju u regiji Azovskog mora”. A-50 je procijenjen na 330 milijuna dolara , a Rusija ih je imala samo devet u pogonu, prema britanskom think-tanku, Međunarodnom institutu za strateške studije. Pišu da je napredni radarski sustav sposoban otkriti 300 ciljeva istovremeno i pratiti lansiranje projektila na udaljenosti od 800 kilometara. Radi se o četveromotornoj letjelici na mlazni pogon, opremljenoj rotirajućim radarom koji skenira 360 stupnjeva, otkrivajući radare i potencijalne mete u zraku i na kopnu. Ima posadu od 15 ljudi.

patriot
Foto: AP /Michal Dyjuk

Prevlast na nebu

Očigledni napadi mogli bi imati trajne implikacije na bojnom polju, prema Thomasu Newdicku, stručnjaku za zračno ratovanje u vojnom mediju The War Zone. “A-50 je leteća radarska stanica sa sposobnošću otkrivanja bilo čega što se događa u zraku i to na prilično detaljnoj razini”, rekao je “Također može pratiti mete i slati točne podatke koji mogu pomoći ciljanju. Guranje ovih aviona još dalje od prvih linija svakako umanjuje njihovu vrijednost… što je očito dobra stvar za Ukrajinu”, tvrdi. Newdick je rekao da je napad mogao biti izveden raketama za protuzračnu obranu Patriot koje je isporučio SAD i da su avioni bili blizu granice njihovog dometa.

 

“Ovo sugerira da Ukrajina gura sustave Patriot dalje naprijed nego što smo mislili… i da su Rusi zatečeni”, rekao je. “To sugerira ciljani angažman – da su konkretno išli za A-50 ili drugim zrakoplovom visoke vrijednosti.” Ukrajina je nedavno pojačala takve operacije, istaknuo je analitičar Newdick, nakon što je prošlog mjeseca navodno oborila tri borbena zrakoplova Su-34 iznad Hersona.

Niti jedna strana nije uspjela uspostaviti kontrolu nad ukrajinskim nebom tijekom rata do danas, unatoč ogromnoj ruskoj floti od oko 4000 mlažnjaka. Moskva je povećala upotrebu zrakoplovstva u posljednjih nekoliko mjeseci, s teškim zračnim napadima oko Avdivke u istočnoj Ukrajini.

(Geopolitika)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku