Minva Hasić,predsjednica Udruženja žena “Orhideja” : Mi smo najbolji dokaz da plemenite vrste mogu uspijevati i u Stocu !
U vrijeme kada nekada zvani biser Mediterana proživljava možda i najteže dane od svog postanka zbog čega je stekao i nimalo lijep epitet grada slučaja, jedan pozitivan primjer u borbi protiv opšteg beznađa , depresije i totalne nezaposlenosti u Stocu ima gotovo revolucionarne dimenzije.
Pogađate sigurno da je riječ o Udruženju žena Orhideja čije članice su se prije par godina drznule da krenu u gotovo nemoguću misiju mijenjanja postojećeg , prije svega ekonomskog stanja, a potom i mentaliteta koji može, bar donekle, parirati nesposobnoj državi ogrezloj u korupciji i kriminalu , velikodržavnim projektima te nacionalizmima i šovinizmima svih boja, mirisa i okusa.
Danas, nakon desetogodišnjeg hoda po mukama, ovaj svojevrsni pokret žena , na čjem čelu je visprena , uporna i vizionarski tvrdoglava predsjednica Minva Hasić, može se pohvaliti činjenicom da mirise i okuse Hercegovine proizvodi i nudi , kako turisima, tako i domaćem i svjetskom tržištu.
Između ostalog u svojoj zadruzi su uspostavile proizvodnju tradiconalnih džemova sa sa dodatkom ljekovitog bilja, kajsije i lavande , breskve i lavanda, jagode i zove , jagode i mente , kupine i cimeta . Pored toga prave i redžel od tikve, slatko od dunje, sušene smokve u čokoladi ili smokvoladu, a kakav je kvalitet njihovih specijaliteta govori i podatak da su prije par dana dobili glavnu nagradu Udruženja poslovnih žena BiH u kategoriji najboljeg tradicionalnog proizvoda.
Stolačko slatko od dunja kritičari iz ministarstva poljoprivrede , inspektori, veterinari i drugi ocjenjivači su nazvali pravim otkroverenjem. Na početku razgovora za Kliker, predsjednica udruženja objašnjava fenomen preživljavanja Orhideje u gradu slučaju ?
Minva Hasić : Orhideja je cvijet koji rijetko opstaje u divljini pošto su joj potrebni posebni uslovi da bi uspjela. Uvijek se šalimo na ovaj račun da će Orhideja trajati dok Stolac ne bude normalan grad :).
Šalu na stranu zaista je teško raditi u sredini kao što je naša sa svim problemima, nezaposlenošću, siromaštvom, bolesti, nacionalizmima, odsustvom kulture,nepostojanje sadržaja za djecu i mlade i mnogo mnogo drugih problema koji nas prate.
Mi evo nekako radimo. Punih 13 godina smo napunili 25.maja , a borimo se sa svim tim problemima na neki svoj način koji podrazumijeva prvenstveno lijep odnos sa ljudima.Imamo moto kojeg se držimo, a to je da ko uđe na naša vrata mora izaći zadovoljan, bilo da je to neki oblik pomoći, usmjeravanja u neke aktivnosti ili pak lijepa riječ.
Kliker : U malim sredinama na uspijeh se oduvijek gledalo onako poprijeko. Da li se u međuvremenu nešto promijenilo ? Ovo pominjem zbog činjenice koja je dobro poznata u gradu na Bregevi , a glasi da ste sve postigli isključivo vlastitim radom i pomoći svojih saradnika.
Minva Hasić : Sve ti mogu oprostiti osim uspjeha. Mislim da je to rečenica koja je jako poznata svim malim sredinama i svim pojedincima koji pokušavaju da se izdignu iznad tog sivila.Naše udruženje je opstalo zahvaljujući prijateljima i donatorima koji su prepoznali naš rad i koji zaista cijene ovo što radimo. Naravno bez podrške žena koje su radile i rade kao pravi tim ne bismo imali uspjeha.
Za naš rad najvažnije je dobro isplanirana priprema i timski rad jer jedan čovjek može nešto ali više njih kad se udruže mogu čuda napraviti. Mi smo vječito nezadovoljni i mislimo da možemo bolje i više i to nam daje dalju snagu da zadajemo više ciljeve i da ih pratimo.
Kliker : Zbog izostanka bilo kakve pomnoći od strane države, entiteta, kantona i opštine, dođete li ponekad u iskušenje da dignete sidro u sreći potražite na nekom drugom mjestu ?
Minva Hasić: Došla sam u iskušenjenje mnogo puta. Volim da putujem i posao mi je to dozvoljavao i kada odem u sredinu gdje nevladine organizacije zaista reda svoj posao razočaram se i poželim ostati u tom mjestu. Naravno, uvijek odustanem jer pobijedi spoznaja da je Stolac ipak najljepše mjesto na svijetu.
Mi smo se od nevladine organizacije pretvorili u humanitarnu organizaciju, ustanovu za zbrinjavanje. Postali smo psiholozi i šta sve ne, a razlog tome je nepostojanje svih tih sadržaja u gradu. Ljudi su su nemoćni, ne znaju i nemaju kome da se obrate i tada smo mi prvi na vidiku .
Veliki dio poslova koji ne spadaju u domenu nevladinog sektora smo bili prinuđeni da radimo kako bi olakšali ljudima koji su u isto vrijeme i naši članovi. Što se tiče države, entiteta, kantona i opštine, savršeno dobro znamo u kakvoj su situaciji i kakva klima vlada, tako da i ne očekujemo njihovu pomoć. Pored toga želimo ostati nezavisni i slobodni i da možemo reći svakome ono što zaslužuje bez imalo ustručavanja .
Kliker : Saznajemo da imate nekoliko zanimljivih ideja kako da mirise, okuse i draži Stoca i Hercegovine približite i učinite priljemčljivim svim potencijalnim turistima iz svih dijelova svijeta i našim ljudima u nostranstvu ?
Minva Hasić : Mi smo uvjek puni ideja i rado ih djelimo sa svima jer mislimo da ako ne možemo mi nešto napraviti u datom momentu a dobro je za zajednicu možda može neko drugi. Evo recimo prije par dana razgovarali smo sa vlasnicima neih ugotiteljskih lokala da u svoju ponudu stave domaće sokove od šipka, zove, nane, kadulje i slično.
Lokalni biznismeni još nisu prepoznali vrijednosti lokalne kuhinje i tradicije. Svi mi trebamo raditi na tome da zaštitimo svoje proizvode i da ih ponudimo posjetiocima kao nešto svoje, nešto domaće. Imamo mi dosta ideja samo nam trebaju turisti ?
Kliker : Orhideja je simbol ljubavi i plodnosti. Očekujete li da će tako na kraju i biti ?
Minva Hasić : Mi smo zadovljni svojim radom i plodovima koje smo ostvarili do sada. Hostel kapaciteta 20 kreveta sa tendencijom rasta, Centar za djecu, destilerija, Zadruga Hercegovka koja proizvede do 4 tone proizvoda u toku godine, 7 stalno te 5 povremeno zaposlenih , 10 volontera i preko 160 članova.
Ovo dovoljno govori da smo na neki način samoodrživi i da polako prerastamo u jednu ozbiljnu firmu. Naravno potrebno je i postaviti sve ovo u jedan pravni okvir i pronaći adekvatno tržište za proizvode.
(Kliker.info)
Komentari