Mali farmer i velika ideja iz Zavidovića: Magareće mlijeko koje može biti i hrana za astronaute
Mali Zavidovići, ali velike ideje i ljudi. Jedan od njih je i Alen Jusupović koji je prije 10 godina otvorio farmu magaraca. Ispočetka je to bila farma gdje su se posjetioci mogli družiti s ovim plemenitim i izuzetno korisnim životinjama, ali i jahati konje. Nedugo nakon toga Alen je pokrenuo proizvodnju krema, balzama i šampona od magarećeg mlijeka pod brendom “Mali farmer”, a sve je krenulo nakon što je dobio novac za svoju start-up ideju.
Desetogodišnji jubilej proslavio je novim sredstvima projekta Švedske i SERDA-e te je napravio još jedan novi proizvod i time postavio ljestvicu veoma visoko.
Projekt s kojim je aplicirao predstavljao je nabavku liofilizatora, mašine koja suši magareće mlijeko i pretvara ga u prah, a da pri tome organska tvar ne gubi svoja nutritivna svojstva.
“Ovaj postupak je najbolji način konzerviranja hrane na svijetu. Liofiliziranu hranu koriste i astronauti na svojim misijama u svemiru. U međuvremenu projekt je odobren, te smo u julu mjeseci potpisali ugovor o provedbi projekta, te krenuli u realizaciju”, ponosno govori Jusupović.
Ističe da je tehnologija skupa, da traži mnogo istraživanja i znanja, a sam proces liofilizacije traje od 30-48 sati, ponekad i duže ovisno o materiji koja se liofilizira.
Jusupović kaže da u narednom periodu planiraju uraditi analize liofiliziranog mlijeka i kapsula, a u početku će biti moguće kupiti ih direktno na farmi, dok će proizvode na policama sačekati nekoliko mjeseci zbog svih dozvola i standarda.
Prema prvim procjenama, jedna kutija kapsula će biti zamjena za jedan litar magarećeg mlijeka.
“Po našim proračunima radi se o 90 kapsula, ali ćemo uraditi još dosta testnih mjerenja kako bismo to i potvrdili. Kapsule će imati istu svrhu kao svježe magareće mlijeko samo što smo kapsuliranjem mlijeka olakšali konzumaciju, čuvanje i transport”, izjavio je Jusupović.
S obzirom na efikasnost magarećeg mlijeka i kapsule će se koristiti za prevenciju plućnih problema, bronhitisa, astme, kašlja hripavca, upale pluća, ali i problema s crijevima kao što je kolitis, te ojačavanje imuniteta.
“Ideja je proistekla iz problema, a koji se odnosi na slanje magarećeg mlijeka izvan granica Bosne i Hercegovine. Stizalo je u Evropu i prekookeanske zemlje uz puno truda i napora. Ovim sada rješavamo problem transporta i hladnog režima koji zahtjeva svježe magareće mlijeko koje, moram to naglasiti još uvijek drži primat na našoj farmi i držat će u budućnosti”, zaključio je Jusupović u razgovoru za Klix.ba.
(Klix)
Komentari