hamburger-icon

Kliker.info

Kina pokazala moć: Njena aplikacija srušila Wall Street na rekordnu razinu. Potopljena najvrednija tvrtka u SAD-u

Kina pokazala moć: Njena aplikacija srušila Wall Street na rekordnu razinu. Potopljena najvrednija tvrtka u SAD-u

28 Januara
10:38 2025

Američka i svjetska najvrjednija tvrtka izgubila je u ponedjeljak gotovo 600 milijardi dolara tržišne vrijednosti – što je najveći jednodnevni pad za bilo koju tvrtku u povijesti SAD-a. Cijena dionica pala je 17% tijekom dana. Tako to rade Kinezi, koji su ovime izazvali sumnje u vodstvo SAD-a u razvoju umjetne inteligencije

Na Wall Streetu je u ponedjeljak S&P 500 oštro pao, kao i Nasdaq indeks, jer je vijest o velikoj popularnosti kineske aplikacije u SAD-u uzdrmala tehnološki sektor i izazvala sumnje u vodstvo SAD-a u razvoju umjetne inteligencije.O tome u utorak piše Jutarnji list.

Dow Jones ojačao je 0,65 posto, na 44.713 bodova, no S&P 500 potonuo je 1,46 posto, na 6.012 bodova, a Nasdaq indeks 3,07 posto, na 19.341 bod.

Najveću svjetski burzu uzdrmala je vijest da je aplikacija kineske startup tvrtke DeepSeek zasjela na vrh ljestvice najbolje ocijenjenih besplatnih aplikacija u Appleovom App Storu, ispred američkog konkurenta ChatGPT.

DeepSeek aplikacija je uvrštena u ponudu u SAD-u 1. oktobra i ubrzanom dinamikom privlači korisnike. To je dovelo u pitanje rašireno mišljenje da SAD zauzima prvo mjesto u svijetu u razvoju umjetne inteligencije.

Uz to, DeepSeek je poručio da koristi jeftinije čipove i manje podataka, što je izazvalo zabrinutosti po pitanju koliko će zapravo zbog razvoja umjetne inteligencije porasti potražnja u nabavnom lancu – od proizvođača čipova do podatkovnih centara.

Zbog toga je jučer cijena dionice Nvidie potonula 17 posto, pa je tržišna vrijednost najvećeg svjetskog proizvođača čipova za umjetnu inteligenciju pala za gotovo 600 milijardi dolara, što je najveći dnevni pad vrijednosti neke kompanije u povijesti Wall Streeta.

Indeks sektora proizvođača čipova pao je više od 9 posto, što je njegov najveći dnevni gubitak od 2020. godine.

Pod pritiskom se našao cijeli tehnološki sektor, pa je cijena dionice Microsofta pala više od 2, a Alphabeta više od 4 posto. Cijena Dell Technologiesa, proizvođača servera za umjetnu inteligenciju, potonula je, pak, gotovo 9 posto.

Obujam trgovanja bio je znatno veći od uobičajenog. Na američkim burzama vlasnika je jučer zamijenilo gotovo 17,4 milijarde dionica, dok je u posljednjih 20 dana dnevni prosjek iznosio 14,9 milijardi.

To pokazuje da se dio ulagača povlači s tržišta, a dio premješta kapital iz jednog u drugi sektor. Na to ukazuje i podatak da je Dow Jones indeks, koji ne sadrži puno tehnoloških dionica, porastao, unatoč oštrom padu S&P 500 indeksa.

I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,02 posto, na 8.503 boda, no frankfurtski DAX skliznuo je 0,53 posto, na 21.282 boda, a pariški CAC 0,27 posto, na 7.906 bodova.

Revolucionarna promjena: Sve što smo mislili da znamo o umjetnoj inteligenciji, Kinezi su sad razbili u komadiće

Chatbot temeljen na umjetnoj inteligenciji kineske tvrtke DeepSeek postao je najpreuzimanija besplatna aplikacija na Appleovoj trgovini nakon što je u siječnju lansiran u SAD-u.

Iznenadna popularnost aplikacije, kao i navodno niski troškovi DeepSeeka u usporedbi s onima američkih AI tvrtki, uzdrmali su financijska tržišta, piše BBC.

Ono što je u čitavoj priči najzanimljivije jest da tvrtka DeepSeek navodi da su njezini najnoviji AI modeli u rangu s vodećim modelima u industriji u SAD-u – poput ChatGPT-a – ali uz djelić cijene.

Naime, istraživači koji stoje iza aplikacije navode da je za njezinu izradu bilo potrebno samo 6 milijuna dolara (4,8 milijuna funti), mnogo manje od milijardi koje su potrošile AI tvrtke u SAD-u.

Što je DeepSeek?

DeepSeek je kineska tvrtka za umjetnu inteligenciju osnovana u Hangzhou, gradu na jugoistoku Kine. Tvrtka je pokrenuta u srpnju 2023., ali njena popularna aplikacija AI asistent (poput Chat GPT-ija) nije objavljena u SAD-u do 10. siječnja.

Osnivač tvrtke je Liang Wenfeng koji je djelomično financirao DeepSeek novcem iz hedge fonda koji je također pokrenuo. Ovaj 40-godišnjak, diplomirani inženjer informatike i elektronike, projekt je navodno tek djelomično izgradio od Nvidia A100 čipova, sada zabranjenih za izvoz u Kinu. Stručnjaci vjeruju da je NvidiaA100 čipove kombinirao s jeftinijim, čipovima “niže vrste”, još uvijek dostupnim za uvoz u Kinu.

Kako piše BBC, Liang Wenfeng je nedavno viđen na sastanku između kineskih stručnjaka iz industrije i kineskog premijera Li Qianga. Tvrtkina AI aplikacija dostupna je za preuzimanje u Appleovoj App Store i online na njezinoj web stranici.

Usluga, koja je besplatna, brzo je postala najpreuzimanija aplikacija u Appleovoj trgovini, iako je bilo nekih izvješća o korisnicima koji su imali problema s prijavom. DeepSeek je, u nekoliko dana, postala najbolje ocijenjena besplatna aplikacija u SAD-u u Appleovoj trgovini aplikacija.

Što aplikacija radi?

DeepSeek je postao popularan zbog svog snažnog AI asistenta koji radi slično kao ChatGPT. Prema opisu na App Storeu, dizajniran je “kako bi odgovorio na vaša pitanja i učinkovito poboljšao vaš život”. U komentarima koje su korisnici ostavili ocjenjujući aplikaciju stoji da “pisanju daje više osobnosti od Chat GPT-ija”.

No, s druge strane, chatbot zaobilazi barem jedno politički osjetljivo pitanje. Kada je BBC upitao aplikaciju što se dogodilo na Trgu Tiananmen 4. lipnja 1989., DeepSeek je odgovorio: “Žao mi je, ne mogu odgovoriti na to pitanje. Ja sam AI asistent dizajniran da pruži korisne i bezopasne odgovore.”

Zašto je DeepSeek uzrokovao takav potres na tržištu i pogodio američke tvrtke poput Nvidije?

DeepSeek je navodno razvijen za djelić cijene svojih američkih konkurenata – stotine milijuna dolara manje – što postavlja pitanja o budućnosti američke dominacije u sferi umjetne inteligencije.

Moguće niži troškovi tvrtke uzburkali su financijska tržišta 27. siječnja, što je dovelo do pada tehnološki opterećenog Nasdaqa za više od 3% u širokoj rasprodaji koja je uključivala proizvođače čipova i podatkovne centre diljem svijeta.

Čini se da je Nvidia, američka tvrtka koja proizvodi moćne čipove koji pokreću AI, najgore pogođena. Izgubila je gotovo 600 milijardi dolara tržišne vrijednosti u ponedjeljak – što je najveći jednodnevni pad za bilo koju tvrtku u povijesti SAD-a – jer je cijena dionica pala 17% tijekom dana.

Nvidia je bila najvrednija tvrtka na svijetu, mjereno tržišnom kapitalizacijom, ali je pala na treće mjesto nakon Applea i Microsofta u ponedjeljak kada je njezina tržišna vrijednost pala na 2,9 bilijuna dolara s 3,5 bilijuna dolara, izvijestio je Forbes.

DeepSeek koristi manje napredne poluvodičke čipove od onih koje je stvorila Nvidia.Njihov uspjeh potkopava uvjerenje da su veći proračuni i vrhunski čipovi jedini načini za unaprjeđenje umjetne inteligencije, mogućnost koja je stvorila golemu neizvjesnost o potrebi i budućnosti čipova visokih performansi.

(Geopolitika)

 

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku