Izbor najboljeg sportiste 2017.: Džumhur i Cerićeva vladari bh. sporta
Teniser Damir Džumhur i džudistkinja Larisa Cerić najbolji su sportisti Bosne i Hercegovine za 2017. godinu. Ove odluke jednoglasno je donio stručni žiri Izbora najboljeg sportiste BiH u organizaciji “Nezavisnih novina” i Radio-televizije BiH.
Domaćin najrelevantnijeg izbora u BiH i ovaj put je bio hotel “Holiday” u Sarajevu. Izbor sportiste za 2017. godinu održan je pod pokroviteljstvom Predsjedništva BiH na čelu sa predsjedavajućim Draganom Čovićem, uz partnerstvo Olimpijskog komiteta BiH i snažnu podršku Ministarstva civilnih poslova BiH. Žiri kojim je predsjedavala proslavljena bh. košarkašica Mara Lakić-Brčaninović proglasio je najbolje što je bh. sport iznjedrio u godini koja je na izmaku.
Džumhur, koji je prošle godine osvojio srca čitalaca “Nezavisnih”, u 2017. godini je otišao korak dalje i istorijskim rezultatima za bh. tenis i bh. sport uopšte došao do zaslužene titule najboljeg sportiste BiH. U godini na izmaku 25-godišnji Sarajlija je postao prvi bh. igrač sa osvojenim ATP naslovom, a osvojio je dva iz serije 250. Nakon prvog finala ATP turnira u Vinston Sejlemu, te polufinala u Los Kabosu, Džumhur je stigao u Sankt Peterburg, gdje je došao do istorijskog uspjeha i osvojio ATP turnir iz serije 250. U finalu je savladao Fabija Fonjinija 2:1, a nedugo zatim podigao pehar i na turniru iz iste serije u Moskvi. Tada je u velikom finalu bio bolji od Rikardasa Berankisa, takođe s 2:1.
Čudesni Džumi je zahvaljujući fenomenalnim igrama u drugom dijelu sezonu završio na sjajnom 30. mjestu ATP rang-liste. Iako je već počeo sa pripremama za novu sezonu, Džumhur je avionom iz Beograda stigao u Sarajevo kako bi preuzeo zasluženo priznanje koje mu je uručio Dragan Čović, predsjedavajući Predsjedništva BiH.
“Drago mi je prije svega da sam prošle godine dobio nagradu čitalaca ‘Nezavisnih’, koja mi je mnogo značila. Nagrada najboljeg sportiste je stvarno šlag na kraju sezone, zbog koje sam oduševljen. Presretan sam zbog nagrade, to je velika stvar za mene i samo još jedan podstrek da pravim još bolje rezultate. Zahvaljujem svima, prije svega ‘Nezavisnim novinama’ i BHRT-u i onima koji su prepoznali ono što sam napravio ove godine. Takođe, želim da zahvalim roditeljima koji su mi, uz djevojku, najveća podrška”, poručio je Džumhur, kojem su najveći konkurenti za nagradu bili fudbaler Edin Džeko i košarkaš Džanan Musa.
Larisa Cerić, članica Džudo kluba Nippon iz Sarajeva, i u ovoj godini je ostvarila nekoliko velikih dostignuća. Reprezentativka BiH pod palicom selektora Branislava Crnogorca osvojila je bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u Varšavi, da bi potom nastavila nizati medalje i na gran pri takmičenjima. Druga na svjetskoj rang-listi je u bogatu kolekciju dodala zlatna odličja iz Zagreba i Antalije, te zlato s Evropa opena održanog u Minsku. Kruna sezone, ali i karijere je stigla prošlog mjeseca, kada je u marokanskom Marakešu osvojila srebrnu medalju na Svjetskom prvenstvu u open kategoriji. Radi se o najprestižnijoj kategoriji u džudo sportu, te je ovim podvigom ostvarila jedan od najvećih rezultata za BiH u olimpijskim individualnim sportovima.
“Drago mi je što sam peti put izabrana za najbolju sportistkinju u izboru ‘Nezavisnih’ i BHRT-a, kojima ovaj put još jednom zahvaljujem, kao i stručnom žiriju, Olimpijskom komitetu BiH. Ovakve nagrade su uvijek motiv za dalji rad, a meni će, nadam se, i ova poslužiti da ostvarujem vrhunske rezultate. Želim da iskoristim priliku da zahvalim porodici, treneru Branislavu Crnogorcu i Arijani Jahi, generalnom sekretaru Džudo saveza BiH, kao i svima koji su mi pružali podršku”, istakla je Cerićeva, koja je bila u najužoj konkurenciji sa džudistkinjom Aleksandrom Samardžić i takmičarkom u biciklizmu Lejlom Tanović.
Saša Kopanja, zamjenik direktora “Nezavisnih”, istakao je da je ispisana 17. stranica sportske istorije BiH.
“To nas u ‘Nezavisnim novinama’ čini izuzetno ponosnim i sretnim. U projektu Izbora najboljeg sportiste BiH smo od prvog dana odani samo jednom cilju, a to je podrška našim sportistima i promociji istinskih sportskih i ljudskih vrijednosti. Kao i 27. decembra 2001, kada smo izabrali prvog najboljeg sportistu BiH, i danas s istim žarom pristupamo priči koja objedinjuje najbolje sportske ambasadore na jednom mjestu i slavi njihov uspjeh”, između ostalog je kazao Kopanja.
Na gala večeri su tradicionalno dodijeljene nagrade u ukupno 12 kategorija. Epitet najbolje ekipe ponio je Košarkaški klub Igokea. “Igosi” su suvereno odbranili duplu krunu u BiH, dok su u regionalnoj ABA ligi zauzeli sjajno peto mjesto. Nagrada za najboljeg trenera zasluženo je otišla u ruke Branislava Crnogorca, selektora džudo reprezentacije BiH, koja se može pohvaliti vrhunskim rezultatima sa najvećih međunarodnih takmičenja.
Ideja vodilja Izbora je podrška bh. sportu i sportistima, a u skladu s tim su i nagrade za najperspektivniju sportistkinju i najperspektivnijeg sportistu, koje su otišle u ruke reprezentativke BiH u tekvondou Katarine Kraišnik i karatiste Muniba Dedovića. Kraišnikova je supertalenat potvrdila osvajanjem zlatne medalje na kadetskom prvenstvu Evrope u Budimpešti, dok je Dedović stigao do bronze na Svjetskom kadetskom prvenstvu na Tenerifi.
Dodijeljena je nagrada i za razvoj sporta, a ova laskava titula pripala je Univerzitetskom sportskom društvu Bosna, koje ove godine slavi veliki jubilej – 70 godina postojanja, a u ovih sedam decenija USD Bosna je izrasla u najmasovniju i najkvalitetniju sportsku organizaciju u BiH.
Stručni žiri je nagradu za fer-plej dodijelio fudbalskom treneru Slavenu Musi, koji je priznanje zaslužio nakon što je odlučio da ispravi grešku sudijske trojke, koja je dosudila nepostojeći aut za njegovu ekipu.
Nagrade za životno djelo dodijeljene su Raziji Mujanović, najboljoj bh. košarkašici svih vremena, koja je od ove godine članica “Kuće slavnih”, zatim Mihailu Vukoviću koji je dao nemjerljiv doprinos razvoju i ugledu ženske košarke u evropskim okvirima, te Milanku Mučibabiću, višestrukom šampionu u džudou, koji je dao veliki doprinos u razvoju i omasovljenju džudo sporta u BiH.
Titulu najtrofejnije bh. ekipe već godinama zasluženo nosi reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci, kojoj je pripala nagrada za najbolju ekipu u sportu za invalide. Bh. momci su ove godine na Evropskom prvenstvu u Poreču osvojili bronzanu medalju. Nagrada za najboljeg sportistu u sportu za invalide pripala je Igoru Ignjatoviću, kapitenu Košarkaškog kluba invalida Vrbas, koji je sa svojim timom četvrti put osvojio NLB ligu.
Sedamnaestim Izborom najboljeg sportiste BiH zaokružena je sportska priča za 2017. godinu, a svečana manifestacija proglašenja direktno je prenošena putem BHRT 1 i portala www.nezavisne.com i www. bhrt.ba. U muzičkom dijelu manifestacije nastupili su Ilma Karahmet u pratnji Amila Loje, te poznati kompozitor i pijanista Vlado Podani.
Saviću nagrada čitalaca
Srca čitalaca “Nezavisnih novina” i posjetilaca portala “nezavisne.com” ove godine osvojio je bh. kajakaš Darko Savić.
Iza takmičara Kajak-kanu kluba Vrbas M:tel je uspješna sezona, a potvrda kvaliteta je poziv Svjetske kajakaške federacije da, kao jedan od samo deset kajakaša iz cijelog svijeta, ovog mjeseca nastupi na trkama u Kini.
SVI DOBITNICI
2001. Godina
Najbolji sportista
Hasan Salihamidžić (fudbal)
2002. godina
Najbolji sportista
Denis Muhović (karate)
2003. godina
Najbolji sportista
Lejla Ferhatbegović (karate)
2004. godina
Najbolji sportista
Đorđe Paštar (kuglanje)
2005. godina
Najbolji spotista
Markica Dodig (boćanje)
2006. godina
Najbolji sportista
Enid Tahirović (rukomet)
2007. godina
Najbolji sportista
Markica Dodig (boćanje)
Najbolja sportistkinja
Arnela Odžaković (karate)
2008. godina
Najbolji sportista
Memnun Hadžić (boks)
Najbolja sportistkinja
Lusija Kimani (atletika)
2009. godina
Najbolji sportista
Edin Džeko (fudbal)
Najbolja sportistkinja
Larisa Cerić (džudo)
2010. godina
Najbolji sportista
Nermin Potur (karate)
Najbolja sportistkinja
Larisa Cerić (džudo)
2011. godina
Najbolji sportista
Amel Mekić (džudo)
Najbolja sportistkinja
Dragana Knežević (rukomet)
2012. godina
Najbolji sportista
Mirza Teletović (košarka)
Najbolja sportistkinja
Ivana Ninković (plivanje)
2013. godina
Najbolji sportista
Zvjezdan Misimović (fudbal)
Najbolja sportistkinja
Larisa Cerić (džudo)
2014. godina
Najbolji sportista
Nikola Prce (rukomet)
Najbolja sportistkinja
Larisa Cerić (džudo)
2015. godina
Najbolji sportista
Amel Tuka (atletika)
Najbolja sportistkinja
Aleksandra Samardžić (džudo)
2016. godina
Najbolji sportista
Mirsad Terzić (rukomet)
Najbolja sportistkinja
Ivona Ćavar (karate)
2017. godina
Najbolji sportista
Damir Džumhur (tenis)
Najbolja sportistkinja
Larisa Cerić (džudo)
Članovi žirija
Stručni žiri i ove godine su činila ugledna imena iz sporta i medija, a ovim tijelom je predsjedavala Mara Lakić-Brčaninović.
Osim nje, odluke o laureatima donijeli su i Marijan Kvesić, Siniša Kisić, Izet Rađo, Muhamed Ibrahimbegović, Sead Pašić, Stanoje Štrbac, Dragan Škrba, Darko Ljubojević, Slađana Golić, Boris Spasojević, Zlata Zubac, Dušan Popović, Branislav Krunić, Saša Dalipagić, Ljubiša Majdov, Bibija Kerla, Vučeta Šipčić, Rade Ristović, Adis Osmanović, Medina Šehić (BHT 1), Dragan Novaković (RTRS), Kemal Ahmetović (FTV), Dario Mehmedović (FTV), Adnan Ljubović (BH radio 1), Sabahudin Vugdalić (OBN), Branko Majstorović (Oslobođenje), Muamer Tanović (Dnevni avaz), Nermin Kustura (klix.ba), Samir Šišić (faktor.ba), Dario Lukić (Dnevni list), Drago Moldovan (Sportske novosti), Adnan Beganović (sportsport.ba), Anel Kerić (scsport.ba), Dušan Repija (Glas Srpske), Edin Isanović (sport1.ba), Dragan Malić (NES radio), Goran Karać, Vedran Radenović i Edin Spržo (Nezavisne novine).
(Kliker.info-NN)
Komentari