Globalne posljedice : Kinesko-ruski savez dugoročno loša vijest za dolar
Iako detalji rusko-kineskog sporazuma nisu poznati, mnogi analitičari predviđaju da će izvoz nafte značiti direktnu razmjenu kineskog juana u rusku rublju. Tako bi dvije države zaobišle dolar, valutu koja se tradicionalno koristi u naftnim transakcijama i predstavlja najčešću međunarodnu transakcijsku valutu. U međuvremenu, VTB, druga najveća ruska banka, potpisala je s Bank of China sporazum koji podrazumijeva plaćanja u domaćim valutama.Ovome treba dodati i to da je ruski premijer Medvedev tijekom vikenda izjavio da će američke i europske sankcije za Rusiju značiti da će se sve više trgovine naplaćivati u rubljama. Status dolara kao globalne rezervne valute omogućavao je SAD-u da posuđuje ogromne količine novca i time živi znatno iznad svojih mogućnosti. Jednostavno, uvijek je postojala velika potražnja za dolarom. Prema Rickardsu, problem je u tome što u kompleksnim sustavima kakva su globalna financijska tržišta, već i manji trendovi mogu imati katastrofalne posljedice.
„Veliki problem je da SAD uzima vodeću ulogu dolara zdravo za gotovo i time riskira rušenje povjerenja u vlastitu valutu kroz monetarnu politiku FED-a i politiku jeftinog dolara koju provodi Ministarstvo financija. Zasad je povjerenje u dolar visoko, ali ono bi vrlo lako moglo biti potkopano, kao što se dogodilo krajem 70-ih godina,“ kaže Rickards. Garrick Hileman, ekonomski povjesničar u London School of Economics, vjeruje da rusko-kineski sporazum može podići međunarodni značaj juana, koji je svakako kandidat da jednoga dana postane rezervna valuta. Ipak, on je oprezan prema tvrdnji da je status dolara u opasnosti.
„Mnogi faktori otežavaju mogućnost da dolar bude lako zamjenjen, prije svega to su američke ekonomske perspektive i konstantan trgovinski deficit, uključujući i prednosti u sektoru 3D printanja koji bi mogao dovesti do renesanse domaće proizvodnje i potaknuti novu energetsku revoluciju,“ smatra Hileman. Kina je najvažniji vlasnik američkog duga, u njezinom je vlasništvu 3,8 bilijuna dolara rezervi, većina kojih je denominirana u američkoj valuti. Kinezi upozoravaju da će nastojati diverzificirati svoj portfelj izvan dolara i već su prodali dio svog udjela u američkom dolaru. Analitičari vjeruju da snaga eura proizilazi iz kineskih kupovina jedinstvene europske valute, a istodobno Kina je sve veći rival Indiji kao najvećem svjetskom kupcu zlata, pa je očito da bi ova diverzifikacija mogla imati i šire razmjere. (Kliker.info-Seebiz)
Komentari