Dragan Bursać : Novi izborni zakon u RS-u – put nestanka entiteta ili Dodikov blef?
Izborni zakon entiteta Republika Srpska u srijedu 17. jula je stupio na snagu i to praktično znači punu legalizaciju dvovlašća u manjem bh. entitetu.
Istini za volju, to dvovlašće, a ako ćemo iskreno, Dodikovo samovlašće traje zadnjih par godina, a uvođenjem zakona o grbu, himni, zastavi i imenu entiteta, kao i zakona o referendumu, RS ima svoj set zakona kojim se faktički ponaša kao država u državi.
Za razliku od pomenutih zakona, izmjene Izbornog zakona i kreiranje autonomnog izbornog zakona na teritoriji manjeg bh. entiteta će biti sprovedene, po najavama Dodika i satelita mu tek 2026. godine, što nam govori nekoliko stvari:
- Dodik se uplašio za svoj politički život, pa je zapravo doneseni i usvojeni izborni zakon trenutno ništavan jer će se primjenjivati (eventualno) tek na opštim izborima 2026.
- Dodik je sa svojom političkom elitom siguran da će osvojiti vlast na lokalu u oktobru ove godine po “starom zakonu”, pa se i ne žuri da implementira svoj poluprivatni izborni zakon po kome će RIK zamijeniti CIK, preciznije, po kome će ionako stamenu bazu kontrole izbornog procesa, Dodik još “podebljati” svojim ljudima u RIK-u.
- Dodik je siguran da će mu Schmidtova, zapravo jedina-ustavna izborna pravila biti dostatna da ostane na poziciji moći i u RS-u preko svojih gaulajtera na terenu, ali i u cijeloj državi što postizbornom kombinatorikom, što ranije sporazumima i neraskidivim savezom sa Draganom Čovićem i njegovim HDZ-om.
- Dodik je čvrsto uvjeren da trenutno može trgovati, prije svega u sudskom procesu koji se vodi protiv njega i da je odlaganje primjene entitetskog izbornog parazakona pokazatelj da je reterirao, da je spreman za nekakav dogovor i da se nada oslobađajućoj presudi.
Politički diletantizam na bh. sceni
Zanimljivo je da se u realnom, političkom životu nije desilo gotovo ništa glede usvajanje neustavnog secesionističkog zakona i da je više pompe bilo oko prijedloga samog zakona i njegovog čitanja u Skupštini RS-a, nego li u slučaju samog usvajanja. Bit će da su svi akteri u političkom bh. kolu na neki način sa Dodikom odložili ovu rasprave za dvije godine, što pokazuje zapravo visok nivo diletantizma svih onih koji misle da će se guranjem problema pod tepih, problemi riješiti sami od sebe. A neće!
Izuzetak je zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić koji se oglasio povodom stupanja na snagu Izbornog zakona RS, nazvavši sa punim pravom zakon direktnim udarom na suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. S tim u vezi, Zvizdić je predao Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine zahtjev za ocjenu ustavnosti Izbornog zakona RS sa prijedlogom privremene mjere. Upozorio je i na “namjeru i kontekst” usvajanja Izbornog zakona RS.
“Od danas (17. jula) je službeno na snazi novi Izborni zakon entiteta RS-a kojim se direktno oduzimaju nadležnosti državne Centralne izborne komisije i kojim se na antiustavan način regulira materija koja je već propisana državnim Izbornim zakonom čime se želi stvoriti paralelni pravni poredak. Smatram da je to direktni udar na suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine jer je jedinstveni izborni sistem izraz jedinstvene države”, naglasio je između ostalog Zvizdić.
I odista, činjenica jeste da se danom usvajanja paraizbornog zakona suspendira onaj jedini, legalni i ustavni Izborni zakon, a da CIK postaje “strano tijelo” na 49 posto teritorije BiH i onda je fascinantna nonšalantnost dobrog dijela i lokalne političke elite i međunarodne zajednice, kojima ili nije jasno šta se dešava ili im je, a to je strašnije, odlično jasno da Dodik samo nastavlja svoj secesionistički put.
Dodik bi se kao otcijepio, a PIC bi kao prijetio
Posebno je licemjerna bila navodno “oštra” poruka PIC-a “akterima” iz RS-a glede zbog Izbornog zakona, gdje u saopštenju između ostalog stoji da “međunarodna zajednica ima neophodne instrumente da odgovori na ove aktivnosti”.
Šta to uopšte znači? Pogotovo u svjetlu činjenice da međunarodna zajednica odista ima neophodne instrumente, ali ih nije koristila ni kad je Dodik suspendirao Ustav BiH na pola teritorije zemlje, ni kad je poništio odluke visokog predstavnika, ni kada je aktivirao set zakona sa zakonom o referendumu kojima je utrt put nezavisnosti entiteta? Ponavljam, niti u jednom slučaju PIC nije konkretno reagirao, pa je onda odista licemjerno očekivati da će ambasadori zemalja članica Upravnog odbora (UO) Vijeća za implementaciju mira (PIC) konkretno reagirati povodom najnovijeg objavljivanja Izbornog zakona Republike Srpske i Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi u Službenom glasniku Republike Srpske.
Preciznije, radi se o klasičnim diplomatskim floskulama i frazetinama, koje služe da se sedativizira javnost i ništa više.
Dodik, čovjek od crvenih linija
Čitavu situaciju je najbolje opisala politička analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić kazavši za Aljazeeru da Dodik uvijek u zadnjoj sekundi napravi korak unatrag i izbjegne drastičnije posljedice. Konkretno: “On (Milorad Dodik) često dosegne tu crvenu liniju, ali mislim da, iako ju je dosegao, neće snositi određene konsekvence jer je uvijek uspijevao u zadnjoj sekundi da nađe rješenje koje će ga vratiti korak unatrag.”
Pa je zapravo pravo pitanje, kako je moguće da Dodik tako dobro, sve vrijeme zna šta može, a šta ne može i šta su mu odistinske, a ne medijske crvene linije. A odgovor se krije upravo u ambasadama zapadnih zemalja, koje su onomad na čelu sa Amerikom i postavile Dodika na ovu poziciju moći na kojoj je više-manje uz male pauze pune tri decenije.
BiH, poligon za Dodikovu bahatost
Ovakvu situaciju vam najbolje ilustruje upravo Milorad Dodik, koji se nakon sudskog ročišta dotakao i izbornog zakona i apelacije Denisa Zvizdića:
“Zvizdić samo sjedi i daje apelacije. Može Allahu poslati apelaciju. To se nas ne tiče… Ne možete na silu praviti državu… Ne, ne… Danas stupa na snagu Izborni zakon RS-a, po njemu će se održati izbori 2026”, kazao je na kraju ljutito Dodik.
I zaista, da li svi mi u Bosni i Hercegovini da se obratimo Allahu glede Dodikovog zlostavljanje ustava i zakona zemlje ili da se ipak pozovemo i na ustav, i na zakone, i na sudstvo, i na tužilaštvo zemlje za koju volimo reći da je najljepša zemlja na svijetu i rogobatna država?
Kako sada stvari stoje, Dodik je obećao najnovije cijepanje za dvije godine, ali nemojte smetnuti sa uma da je ovaj, friško usvojeni zakon šnit, predložak i mustra po kojoj će se cijepanje izvesti. I on od danas postoji i pravni je fakt! Na obraz nam!
Međunarodna zajednica i domaći političari? Svi oni koji se kunu i navodno vole zemlju? Čini se da imaju prečeg posla na egzotičnim morskim destinacijama i da će odbrana zemlje čekati malo hladnije vrijeme.
Licemjerno, nema šta!
Komentari