Bosanski cinizam : Svi se slažu ali zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine još uvjek nema
Da li bi dozvolili ispitivanje porijekla njihove imovine pitanje je koje je "San" postavio političarima u BiH. Zanimljivo je da su svi naši sagovornici bezuslovno pristali da se provjeri porijeklo njihove imovine iako već pet puta odbijaju da podrže prijedlog zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine, a zanimljivo je i to da većina naših sagovornika tvrdi da je država opljačkana i da su za to krivi političari i lažni tajkuni, ne precizirajući o kome je tačno riječ.
Blizu vatre Dio odgovora na to pitanje možda bi se mogao dobiti ako bi bila prihvaćena nedavna inicijativa SDP BiH. Ta stranka pozvala je sve nadležne istražne organe i antikorupcioni tim OHR-a da se što prije provjeri imovinski i finansijski status najutjecajnijih političkih aktera iz vlasti i opozicije, i aktera iz javnog života u BiH.- Za početak predlažemo da se počne s provjerom imovine čelnika SDP-a. Očekujemo da se oduzme sva imovina koja je u istražnom procesu nađena, a koja nije prikazana u imovinskim kartonima provjeravanih osoba, kao i ona imovina koja nije legalno stečena i na koju nije plaćen porez – navode u SDP-u.Poslanik SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Slavko Jovičić kaže za "San" da on daje svoj pristanak da se provjeri njegova imovina, ali ako se prvo provjeri imovina svih onih koji su bili u politici od 1990. godine.- Političari moraju biti na prvom mjestu za provjeru, pa ostaviti deset praznih mjesta iza, a onda provjeravati ostale.
Tu također mislim i na ove novokomponovane biznismene i tajkune koji su se, to je očito, obogatili na patnji i krvi sopstvenog naroda. Poznato mi je mnogo ljudi koji u radnoj knjižici nisu imali dana radnog staža, a danas imaju više imovine nego što je imao nekad Savez komunista bivše Jugoslavije. Ne može se zakon praviti samo za sirotinju – kaže Jovičić.Državu, tvrdi on, nisu pokrali prosjaci jer oni i dan danas drže ruke ispružene na ulici, državu su pokrali oni koji su bili na pozicijama, "koji su bili blizu vatre i najbolje ogrijali".- Zato zakon mora biti biti dobro napravljen i usmjeren u borbi protiv lopova, kriminalaca i mafije. Na žalost, pitanje je samo političke volje hoće li taj zakon ikada biti usvojen. Ja svoj glas ne samo da dajem za to, nego mi je cijeli radni vijek prošao u borbi protiv lopova, mafije i kriminalaca – tvrdi Jovičić, ne precizirajući ko su kriminalci.
I svoje i porodice A na pitanje šta misli o tome što njegovog stranačkog kolegu Nikolu Špirića redovno prozivaju da je svoje enormno bogatstvo stekao zahvaljujući kriminalu i lopovluku, Jovičić odgovara da ne može izdvajati pojedince jer ne želi nikog ni da brani, a ni da kudi. To, prema njegovom mišljenju, treba prepustiti sudu javnosti.- Šta mene briga neka se sami brane. Ja samo znam da nema političke volje da taj zakon dobije podršku. A zašto? Zato što ne donosi običan narod zakon nego političari. Ja znam da sam čista obraza i ko je meni dao marku ikad nek me odmah objese – kaže Jovičić.I zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Beriz Belkić nema ništa protiv da svu svoju imovinu izloži provjeri. On ne bježi od toga i kaže da ko god želi, može slobodno provjeriti porijeklo njegove imovine.Nezavisni poslanik u Predstavničkom domu Momčilo Novaković svu svoju imovinu stavlja na raspolaganje za reviziju i utvrđivanje porijekla.
– I ne samo svoju, nego i svoje bliže porodice. Ja zaista nemam šta da krijem – tvrdi Novaković.Poslanik SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sadik Ahmetović smatra da svi političari koji se bave javnim poslom i koji na određeni način primaju platu iz javnih prihoda BiH, trebaju biti prvi provjereni kada je u pitanju porijeklo imovine.- Ne treba niko od toga bježati. Ja sam imao priliku da sad u ovoj kandidaturi budem provjeravan i to je potrebno. Zato mislim da treba krenuti s državnog nivoa, zatim provjeriti predsjednike stranaka, pa sve ostale. Imamo i sada u Krivičnom zakonu predviđenu određenu provjeru, ali definitivno ne bježimo od toga da se usvoji i SDP-ov prijedlog da svi oni koji se bave javnim poslom budu predmet provjere – kaže on.
Pošteni se ne plaše Ahmetovićev stranački kolega Halid Genjac smatra da se zemlja ne može na efikasan način osloboditi i na produktivan način riješiti problema sa sumnjivim porijeklom imovine političara, tajkunizacije, problematične privatizacije, sve dok oni koji su na javnoj sceni svojim primjerom ne pokažu "izvolite provjerite me".- Ja apsolutno podržavam taj prijedlog i slobodno neka pođu od mene. Na žalost, svi mi vrlo dobro znamo gdje su problemi. Kad se krene od jednog do drugog slučaja u privatizaciji, kad se uzmu konkretni slučajevi, onda se može doći do nekih konkretnih pokazatelja. To je jedna dimenzija problema. Druga dimenzija je strahovito razgranata korupcija. Naime, tenderi, javne nabavke, su područje gdje je kreativnost u uzimanju i mita i sticanju ogromnog bogatstva, neiscrpna. Mislim da je to zona u kojoj je vrlo teško doći do stvarnih pokazatelja, riješiti i spriječiti to – kaže on.Genjac tvrdi da to nije samo problem u BiH nego i u svim zemljama, zbog čega se i pridaje značaj centralnom antikorupcionom tijelu.
– Mora se konačno ustanoviti šta ko ima, odakle i na koji je način to stekao. A nakon toga treba osigurati proces oduzimanja nelegalno stečene imovine. Pokušali smo izmjenama Krivičnog zakona omogućiti da se imovina, ako se pojavi opravdanja sumnja u toku pravosudnog procesa, može oduzeti a da na onog ko je osumnjičen pada teret dokazivanja. I to treba provoditi u praksu – tvrdi Genjac.Državni poslanik HDZ BiH Slavko Matić poručuje da bi definitivno prihvatio ovu SDP-ovu inicijativu jer je svoju imovinu stekao pošteno.- Prije svega, mislim da onaj ko je svoju imovinu stekao na pošten način, nema razloga da se plaši nikakve provjere ni revizije. Dosta je donacija nestalo, a nikad, na žalost, nije utvrđeno kako i gdje je nestalo. I u prošlom a i u ovom mandatu su formirane komisije koje su se trebale baviti istraživanjem, a rezultati još uvijek nisu poznati. Zato mislim da se ovaj problem mora riješiti počevši od vrha. To je mnogo složen posao koji se ne može riješiti samo na toj komisijskoj razini. Ali, s druge strane, imamo toliko institucija koje su se mogle pozabaviti time, ako ne u općem, barem pojedninačno, od slučaja, do slučaja. Tu konkretno mislim na SIPA-u, tužiteljstva… – kaže Matić. Zastupnica SDA u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Alma Čolo bezuvjetno daje svoju imovinu na provjeru.- Ako ima sumnji da smo nešto stekli krađom, mitom, ako ima sumnji i saznanja o tome ko je to učinio, onda svako ko zna za to, treba da podnose prijave policiji i tužiteljstvima. Mora se se konkretno reći ko je pokrao pare, donacije… Međutim, ako se samo priča, odnosno svi sve znaju a niko neće ništa konkretno da kaže, onda je to zloupotreba i nepotrebna priča od koje niko nema koristi – upozorava Čolo.
Ojačati zakonodavstvo Poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Jozo Križanović se slaže da porijeklo imovine treba provjeriti i on će svu svoju dati na uvid.- Nama je zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine potreban da se ojača zakonodavstvo i pravni mehanizmi i da se konačno stane kriminalu u kraj – kaže Križanović. (Kliker.info-San)
Komentari