Apel predsjednice BHAAAS-a, dr. Mahire Tanović : U ovim presudnim momentima ključno je da svi skupa budemo disciplinovani i odgovorni
Nadam se, želim i osjećam da se kataklizmatična predviđanja o katastrofi i razornim učincima epidemije korona virusa u New Yorku neče ostvariti i da ćemo iz ove nevolje izaći sa manje žrtava , ističe u kratkom telefonskom razgovoru za kliker info dr. Mahira Tanović, Mostarka koja već dugi niz godina živi i radi u najvećem gradu Sjedinjenih Američkih Država.
-Prije svega kao ljekar ,a onda kao Predsjednica BHAAAS-a želim apelirati na ljude na njihovu svjest i savjest da budu disciplinovani i odgovorni te da se pridržavaju svih pravila socijalnog distanciranja i korištenja lične zaštitne opreme, kako bi zaštitili i sebe i druge u svojoj okolini.
Što se tice situacije u NY, ona je izmedju ostalog problematična i zbog toga sto su ljudi do prije 4-5 dana igrali košarku po parkovima ,išli po kafu u Starbucks i slično.
Veliki problem je također i nekompetetnost na federalnom nivou zbog ukidanja fondova za ovakve situacije,a što se prenijelo u minimalne ili gotovo nikakve zalihe u zaštitnoj opremi u bolnicama-, poručuje dr. Tanović, aktuelna predsjednica Bosanskohercegovačko američke akademije umjetnosti i znanosti, neprofitne i multietničke organizacije koja okuplja stručnjake svjetskog glasa iz SAD i BiH, mahom ljekare.
Ekspertni timovi sastavljeni od iskusnih stručnjaka za intenzivnu medicinu znanosti aktivno su uključeni u borbu protiv COVID-19 pandemije, navodi se na zvaničnoj stranici BhAAAS-a.
Tako su članovi akademije u sklopu svojih aktivnosti počeli realizaciju telekonsultacije sa bolnicama u BiH i ex YU kako bi svojim savjetima pomogli lokalnim ljekarima i medicinskom osoblju koji liječe oboljele od COVID 19.
Ovaj program, koji se odvija pod pokroviteljstvom ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz Sarajeva i Mayo Clinic METRIC group, ima za cilj razmjenu znanja i iskustva iz područja intenzivne medicine kako bi se zaštitili kritično oboljeli, medicinske sestre, tehničari i ljekari u teškim okolnostima COVID-19 pandemije.
Inače, svaka bolnica u Sjedinjenim Državama uskoro bi mogla liječiti slučajeve koronavirusa, stoji u novom izvještaju vladine Agencije za zdravstvo i ljudske usluge, javlja Glas Amerike.
Isti izvor navodi da trenutno tri od četiri bolnice liječe potvrđene ili sumnjive slučajeve i suočavaju se sa problemima poput nedostatka opreme, nedovoljne zaštitne opreme za liječnike i medicinskih sestara i bolničkih radnika.
„Zdravstveni radnici osjećaju se kao da su trenutno u ratu“, rekao je istražiteljima administrator bolnice u New Yorku.
“Viđaju ljude u 30-ima, 40-ima, 50-ima kako umiru … ovo zahtijeva veliki emocionalni danak.”
(Kliker.info)
2 0 komentara