hamburger-icon

Kliker.info

Ambasador Lagumdžija pred UN-om: Za pomirenje su potrebni pravda i priznanje

Ambasador Lagumdžija pred UN-om: Za pomirenje su potrebni pravda i priznanje

11 Decembra
02:10 2024

Stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri UN-u Zlatko Lagumdžija, obratio se Vijeću sigurnosti UN-a u Njujorku gdje je održana polugodišnja rasprava o Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za kaznene sudove (IRMCT), ponovno naglašavajući važnost rada IRMCT-a u postizanju pravde za žrtve ratnih zločina i genocida u BiH.

Proces pravde ne završava pravomoćnim presudama, riječi su sutkinje Gabriele Gati Santana koje je ponovio Lagumdžija, naglašavajući da rad Mehanizma ostaje ključan za mir, pravdu i pomirenje, čak i nakon smanjenja njegovih funkcija. Posebno je istaknuo važnost njegove uloge u izvršenju kazni, upravljanju arhivima, ali i u pružanju podrške nacionalnim kaznenim progonima.

“Nastavljamo se oslanjati na Mehanizam za daljnju pomoć u nacionalnim kaznenim progonima”, rekao je, podcrtavajući značaj ove suradnje. U tom kontekstu, kaže Lagumdžija, Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine održalo je niz sastanaka s predstavnicima Mehanizma i tužiteljstvima iz regije, fokusirajući se na neriješene predmete, izazove u suradnji i unaprjeđenje mehanizama.

“Ostajemo predani svojim obvezama u ovom okviru, odlučni ne samo da isporučimo zasluženu istinu i pravdu za zločine počinjene u Bosni i Hercegovini, već i da je očuvamo. Zbog toga pitanje arhiva ostaje jednako važno. Uspješno očuvanje i digitalizacija audio, video i pisanih zapisa nadilazi puko fizičko postojanje svjedočanstava i dokaza o počinjenim zločinima. Njihova je vrijednost za sudske postupke u prošlosti možda bila iscrpljena, ali imaju trajnu vrijednost za buduće obrazovne, povijesne i istraživačke svrhe”, podvukao je.

Također je naveo kako je za postizanje pravde i jačanje regionalne suradnje i pomirenja potrebno puno više od praznih uvjeravanja o predanosti prihvaćanju i procesuiranju takvih slučajeva.

“Jednostavno zbog činjenice da su nedostupni osumnjičenici bili nedostupni s razlogom. Oni su zaštićeni, slavljeni, nagrađivani i čašćeni za zločine koje su počinili u Bosni i Hercegovini. Zločini se negiraju, a žrtve i njihove obitelji ponižavani su iz dana u dan zadnjih 30 godina. Đukić, Vrućinić i Savčić samo su neki koji uživaju apsolutnu slobodu u Srbiji”, ističe Lagumdžija.

Lagumdžija je upozorio da se negiranje zločina, povijesni revizionizam i veličanje ratnih zločinaca nastavljaju nesmanjenom brzinom, pa čak i pogoršavaju. Pitao je može li se to nazvati posvećenošću pravdi, dobrosusjedskim odnosima ili regionalnoj suradnji. Naglasio je da pravo pomirenje zahtijeva pravdu i iskreno suočavanje s prošlošću.

“Ako ćemo komentirati zahtjev Srbije i njenu spremnost da zatvorske kazne koje su izrekli ICTY i Mehanizam izvršavaju na svom teritoriju, treba se samo sjetiti obrasca slučajeva u kojima optuženi slobodno šetaju Srbijom”, istaknuo je Lagumdžija, dodavši da uvijek iznova Srbija propušta prilike da pruži iskrenu ruku pomirenja svojim susjedima.

Lagumdžija je istaknuo da je usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici trebala biti prilika za zajedničko djelovanje, no umjesto toga, “svjedočimo nacionalističkim narativima i povijesnoj reviziji”. Posebno se osvrnuo na slučaj Radislava Krstića, osuđenog za genocid, koji je, unatoč osobnom priznanju krivnje, odbio pomoći sudu otkrivanjem lokacija preostalih tijela žrtava.

“Oprostite nam ako imamo nulto povjerenje u volju, spremnost i namjeru Srbije da ispuni svoje međunarodne i moralne obveze”, dodao je, ističući da pomirenje zahtijeva pravdu i obračun s prošlošću.

“Naša bol se, barem u slučaju Srebrenice, nastavlja i nakon 30 godina – ne oružjem, već riječima. Poricanjem, nedostatkom grižnje savjesti i odbijanjem suočavanja s istinom, ubijaju priliku za bolju budućnost utemeljenu na povjerenju i suradnji”, rekao je on.

Iskoristio je priliku da pozove Radislava Krstića da pruži ključne informacije koje bi pomogle identificirati preostale nestale žrtve genocida u Srebrenici. Naglasio je da međunarodna pravda, pokrenuta prije 30 godina, mora nastaviti svoj put prema naprijed bez obzira na pokušaje njenog potkopavanja.

“Žene, djeca i nevini ljudi gledaju prema ovoj instituciji s nadom za pravdu i zaštitu. Naša je dužnost ispuniti te obveze i ojačati međunarodne pravosudne institucije, a ne ih narušavati”, zaključio je Lagumdžija, ističući važnost rada Mehanizma kao temelja međunarodnog prava.

(Kliker.info-Fena)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku