Altruizam i religija : Kakva su djeca vjernika, a kakva djeca ateista, pokazuje opsežna studija američkih naučnika ?!
Prema naučnim enciklopedijama altruizam je naklonost i ponašanje kojem je cilj pomaganje drugome u kojem se ne očekuje neka vrsta nagrade od drugih. To je ono ponašanje koje se obično opisuje kao “nesebično ” jer su interesi drugih stavljeni iznad vlastitih interesa. Altruistični postupci su svjesni i sadrže namjeru da se nekome pomogne i zahtijevaju određeno žrtvovanje ili odricanje.
Stoga bi, prema ovome određenju, altruističko ponašanje bio jedna posebna vrsta prosocijalnog ponašanja . Altruizam je u najkraćem suprotnost sebičnosti (egoizmu), a pomenutim životnim stavom su se detaljno pozabavili američki naučnici sa Univerziteta u Chicagu koji su pomenutim istraživanjem obuhvatili 1170 djece u dobi od pet do 12 godina iz šest zemalja – Kanade, Kine, Jordana, Južnoafričke Republike, Turske i SAD-a.
Istraživanje je pokazalo da širom svijeta postoje sličnosti u tome kako vjera utiče na altruizam kod djeteta.Mnoge porodice smatrajuda vjera igra ključnu ulogu u moralnom razvoju djeteta, ali djeca mnogih roditelja vjernika nisu onoliko altruistična kako im roditelji misle, pokazalo je to međunarodno istraživanje objavljeno u časopisu Current Biology.
Tim razvojnih psihologa pod vodstvom Jean Decety proučio je percepciju i ponašanje djece iz šest zemalja i procijenio namjeru djece da dijele – kao mjeru njihova altruizma, i njihovu sklonost da sude i kažnjavaju druge zbog lošeg ponašanja.
Rezultati su pokazali da djeca iz vjerničkih porodica imaju manje sklonosti dijeliti s ostalima, u usporedbi sa djecom iz porodica koje ne prakticiraju vjeru. Vjerski odgoj bio je također povezan s većim sklonostima kažnjavanju kao odgovoru na antisocijalno ponašanje.
Rezultati su u raskoraku s viđenjem roditelja vjernika koji su češće od roditelja ateista smatrali da nijhova djeca imaju veću razinu empatije i osjetljivosti na potrebe drugih.
“Naši zaključci u suprotnosti su s uvriježenim stajalištem da su djeca izporodica vjernika altruističnija i ljubaznija prema drugima. U našem istraživanju djeca iz porodica ateista i porodica u kojima se ne prakticira vjera bila su darežljivija”, kaže Decety, profesorica prihologije i psihijatrije sa čikaškog univerziteta.
Djeca iz kršćanskih i muslimanskihporodica i bila su bitno manje darežljiva od djece izporodica u kojima se ne prakticira vjera. Negativna je veza između religoznosti i altruizma rasla s godinama, odnosno rasla je njihova nespremnost da dijele.
Djeca iz vjerskihporodica bila su također sklonija strožim kaznama i nedruštveno ponašanje strože su prosuđivala. “Ti rezultati otkrivaju sličnosti širom ispitanih zemalja u tome kako vjera negativno utječe na dječji altruizam i dovode u pitanje stajališta da vjera potiče prosocijalno ponašanje i da je ključna za moralni razvoj – sugererajući da sekularizacija ne smanjuje ljudskost. Zapravo čini suprotno”, kaže Decety.
(Kliker.info)
Komentari