PRIJETNJA NUKLEARNIM RATOM: Sjeverna Koreja testirala atomsku bombu!!!
Sjeverna Koreja danas je izvela podzemni nuklearni pokus, izvijestila je sjevernokorejska centralna novinska agencija KCNA.
"Naš odjel za znanstvena istraživanja sigurno je i uspješno izveo podzemni nuklearni pokus 9. listopada", objavila je KCNA. U izvješæu se dodaje da nije bilo ispuštanja niti bilo koje druge opasnosti od pokusa.
Amerièke i južnokorejske obavještajne službe utvrdile su seizmièku aktivnost na navodnom poligonu za nuklearno testiranje u Sjevernoj Koreji, objavila je Bijela kuæa nekoliko sati nakon što je Pyongyang objavio da je izveo prvi podzemni nuklearni pokus.
Amerièka sizmološka služba (USGS) potvrdila je u noæi na ponedjeljak da je na podruèju Sjeverne Koreja zabilježila podrhtavanje tla jakosti 4.2 stupnja Richterove ljestvice, prenijela je TV mreža CNN. Podrhtavanje tla zabilježeno je u 10:36 sati po lokalnom vremenu (01:36 GMT) objavljeno je iz USGS-a, što se podudara s navodima korejske državne agencije KCNA da je u to vrijeme izveden podzemni nuklearni pokus.
Južnokorejska novinska agencija Yonhap prenijela je rijeèi jednog visokog dužnosnika ministarstva obrane u Seoulu kako su "detektirali zvuk eksplozije kod mjesta Hwaderi, u pokrajini Sjeverni Hamgyong". Ova agencija smještena u saveznoj državi Colorado nije bila u stanju reæi je li podrhtavanje rezultat atomske eksplozije ili prirodnog potres.
TV mreža CBS prenosi ocjene struènjaka kako æe korejski nuklearni pokus, ako bude potvrðen, potaknuti utrku u naoružanju u regiji. Podsjeæa se i na prošlotjedne izraze zabrinutosti ministra obrane Donalda Rumsfelda kako æe eventualni korejski pokus ukazati na nedjelotvornost meðunarodne zajednice pa æe i druge zemlje, koje razvijaju nuklearni program, vidjeti da nema velikih posljedica ako se nuklearna proba izvede. Ako se informacije o izvedenoj podzemnoj nuklearnoj eksploziji pokažu toènima, Sjeverna Koreja, jedna od najizoliranijih zemalja svijesta sa rigidnim maoistièkim režimom i problemom gladi, pridružit æe se ekskluzivnom klubu nuklearnih sila koji èine SAD, Rusija, Velika Britanija, Francuska i Kina, te od 1998. Indija i Pakistan. Meðu zemljama za koje se smatra da posjeduju nuklearno oružje, ali to nisu nikada službeno potvrdile, najèešæe se spominje Izrael. Vijeæe sigurnosti UN-a trebalo bi u ponedjeljak raspraviti objavu Sjeverne Koreje da je izvela podzemni nuklearni pokus, a oèekuje se da æe UN i Japan vjerojatno inzistirati na rezoluciji kojom bi se uvele dodatne sankcije Pyongyangu.
Rezolucijom koja je prihvaæena u lipnju, nakon serije sjevernokorejskih lansiranja projektila, Pyongyangu su uvedene ogranièene sankcije te se od njega zahtijevalo da prekine s programom balistièkih projektila. Taj je zahtjev Sjeverna Koreja odmah odbacila.
Rezolucija zabranjuje svim èlanicama UN-a da Sjevernoj Koreji prodaju materijal ili tehnologiju koja bi mogla služiti proizvodnji projektila ili oružja za masovno uništenje, a svim državama zabranjuje se i da od Sjeverne Koreje nabavaljaju projektile te zabranjeno oružje i tehnologiju.
(Hina)
Bijela kuæa: Nuklearni pokus je provokativni èin
WASHINGTON – "Sjevernokorejski nuklearni pokus predstavljao bi provokativni èin i prkošenje volji meðunarodne zajednice i našem pozivu da se suzdrže od akcija koje mogu pogoršati napetosti u sjevoroistoènoj Aziji", izjavio je glasnogovornik Bijele kuæe Tony Snow.
"Oèekujemo da æe Vijeæe sigurnosti UN hitno poduzeti akciju kako bi odgovorilo na taj neisprovocirani èin. Sjedinjene Države pozorno prate stanje i ponovo izražavaju svoju privrženost zaštiti i obrani naših saveznika u regiji", naglasio je Snow.
Snow nije želio nagaðati o moguæem amerièkom odgovoru na sjevernokorejski potez. "U ovome trenutku još procjenjujemo podatke i nastojimo utvrditi što se dogodilo. Puno toga ovisi od toga što æe nam ti podaci reæi", dodao je.
Obavještajne službe SAD-a pomno su nadzirale nekoliko lokacija u Sjevernoj Koreji koje su mogle poslužiti kao poligon za podzemnu nuklearnu probu. Kretanje ljudi, automobila, podizanje ograda i druge aktivnosti uvjerile su neke analitièare da pokus uskoro slijedi. Dolazak gostiju na jedno od mjesta takoðer je govorio u prilog tim pretpostavkama.
Prošloga su tjedna amerièki dužnosnici oèekivali vijest o nuklearnom pokusu u Sjevernoj Koreji, a amerièki izaslanik na šestostranim pregovorima s Pjongjangom, Christopher Hill uputio je oštro upozorenje vlastodršcima te izolirane komunistièke države da moraju odluèiti žele li buduænost ili atomsko oružje, jer ne mogu imati oboje.
(Hina)
Komentari