Dr. Esad Boškailo : Nauka i humanizam su za BHAAAS primarni i to otvara svaka vrata !
” Preko 250 predavača koji dolaze iz SAD , Kanade, Australije, Kine, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Norveške , Holandije, Njemačke, Turske i Francuske, učestvovat će na ovogodišnjim Danima BHAAAS u Brčkom, što je zbilja podatak koji mene i moje kolege dodatno obavezuje da dobrovoljno preuzete obaveze vezane za prenos znanja iz razvijenog svijeta u Bosnu i Hercegovinu i širi region, ispoštujemo u potpunosti i na zadovoljstvo svih učesnika i šire društvene zajednice”, istakao je na početku razgovora za Kliker info, dr . Esad Boškailo, predsjednik Bosanskohercegovačko-američke akademija nauka i umjetnosti (Bosnian-American Academy of Art and Science – BHAAAS) i to u vrijeme dok se u Phoenixu užurbano pripremao za još jedno putovanje u zavičaj.
Eso od Počitelja, uvaženi psihijatar i profesor iz Arizone, izrazio je potom i svoje zadovoljstvo što će sedmi po redu susreti BHAAAS u Brčkom, i to u vremenu od 22 do 25 aprila, biti vjerovatno najveći naučni susret, odnosno događaj, ove godine u Bosni i Hercegovini. U prilog ovoj ocjeni pominje i podatak da uvaženi predavači u Brčko dolaze sa čak četiri kontinenta. Posebno naglašava dolazak u BiH i predavanje znamenitih profesora, Richarda Gralla sa Albert Einstein Collega i Toma Reynoldsa, dekana Postdiplomskih i doktorskih programa Univerziteta Sjeverne Karoline , a ističe i dolazak poznate američke umjetnice Nyale Basney, dirigentice iz Chicaga.
Ne zaboravlja naravno ni svoje , članove BHAAAS-a, najveće i najznačajnije organizacije akademske dijaspore BiH, osnovana 2007. u Sjedinjenim Američkim Državama, pa tako ističe dr. Nirvanu Pištoljević, dr.Gordana Srkalovića, dr. Mirsada Hadžikadića,Dr Keith Doubta, Dr Emira Fazlibegovića, dr. Emira Festića, dr. Ognjena Gajića, dr. Enesa Kanlića, dr. Emira Hodzića, dr.Dijanu Milojević, dr. Mirzadu Kurbašić, dr. Dušicu Babović, dr. Kenana Arnautovića, dr. Eldina Karaikovića i dr. Migdata Hodžića, koji će tokom petodnevnih susreta aktivno učestvovati u razmjerni iskustava i znanja sa preko 1000 ljekara, medicinskih sestara i stručnjaka iz drugih oblasti iz Sarajeva, Tuzle, Brčkog, Banje Luke, Mostara, Lukavca, Travnika, Nove Bile, Orašja, Zenice, Bihaća i drugih bh. gradova i općina, ali i iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Norveške, Francuske, SAD, Kanade i drugih zemalja.
Ističe i činjenicu da svi članovi akademije , koja da podsjetimo trenutno okuplja oko 250 istaknutih doktora nauka i istraživača, profesionalaca u različitim oblastima i umjetnika bh. porijekla koji žive, uglavnom, u Sjevernoj Americi, na sve susrete u BiH putuje isključivo o svom trošku, što u prevodu znači da sami kupuju i snose troškove avionskih karata i ukupnog boravka u matičnoj domovini. Na naše pitranje štra je motiv takve nesvakidašnje odluke, najviših organa BHAAAS-a, koja ne korespodira baš sa aktuelnim trendovima u BiH pa i u svijetu,dr. Boškailo ističe, da ogromna većina članova akademije smatra da se tako vraća djelić onoga što je šira društvena zajednica u BiH i bivšoj državi uložila u stvaranju pretpostavki da danas uvaženi stručnjaci u SAD i svijetu postanu to što jesu.
” Svi oni koji žve u SAD dobro znaju koliko truda, volje, odricanja i naravno novca treba uložiti svaki pojedinac da bi dobio dobro obrazovanje. Večina starijih članova akademije su to dobro obrazovanje i znanje već imali kada su došli u ovu zemlju i mi ovakvim svojim ponašanjem vraćamo dio pomenutog duga. Uvjereni smo da će u nekom doglednom vremenu ovakva praksa morati početi donositi željeni rezultat jer transfer znanja, procedura,radnih navika i zakonskih riješenja ne mogu ostati bez neke reakcije”, kaže Boškailo uz opasku da BHAAAS nikada ne traži od institucija države BiH i drugih subjekata u našoj zemlji bilo kakvu novčanu pomoć za svoje susrete. Čak šta više, naglašava, iza svakog susreta u domovini, ostane izvjesna suma novca koji se usmjerava tamo gdje je najpotrebnije.
Naglašava potom možda i najvažniju činjenicu vezanu za BHAAAS-a, a ona glasi da je ova naučna organizacija uspjela u potpunosti ukloniti nacionalne,religiozne, regionalne, zavičajne i svake druge barijere koje su opterećivale međusobnu komunikaciju među članovima akademije i njeno ukupno djelovanje. Takva praksa kaže, uz primarne ciljeve vezane za nauku i humanizam, otvara svaka vrata. U tom kontekstu upućuje i zahvalnost gradu domaćinu ovogodišnjih SUSRETA. Za kraj i jedna servisna informacija koja kaže da kompletni sadržaj i program susreta biće najavljeni na konferenciji za novinare, čiji je domaćin Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH/Sektor za iseljeništvo, koje, kroz svoju nadležnost za iseljeništvo, od njenog osnivanja, ima dobru kontinuiranu saradnju sa ovom organizacijom bh. akademske dijaspore.
H.Šetka (Kliker.info)
Jedan komentar