Hlade odnosi izmedju Amerikanaca i Evropljana ali slicno misle o terorizmu
U odnosu na prošlogodišnju anketu, veæi broj Europljana i Amerikanaca smatra meðunarodni terorizam ‘izuzetno važnom opasnošæu’. To smatra 66 posto ispitanika iz Europe, te 79 posto ispitanika iz Sjedinjenih Država. Nešto manje ispitanika bilo je voljno biti konkretnije i iskazati mišljenje da je islamistièki terorizam ta ‘izuzetno važna prijetnja’ – 58 posto u Sjedinjenim Državama, a 52 posto meðu europskim ispitanicima.Istraživanje je bilo provedeno u Sjedinjenim Državama i 12 država Europe – 9 èlanica Unije te tri zemlje ne-èlanice, Turskoj, Rumunjskoj i Bugarskoj. Anketa se odnosila na niz tema koje se tièu odnosa Europe i Amerike – meðusobnoj percepciji dvaju kontinenata, globalnim problemima, ciljevima vanjske politike, èelnoj ulozi na svjetskoj sceni, graðanskim slobodama te meðunarodnim ustanovama i integracijama.
Upitani da rangiraju svoje osjeæaje prema Americi, ispitanici u Europi su na ljestvici od 0 do 100 bodova, u prosjeku odabrali toèku tek nešto iznad prosjeène – 51 bod. 46 posto Amerikanaca smatra da su se odnosi Europe i Sjedinjenih Država u prošloj godini pogoršali, dok 55 posto ispitanika u Europi smatra da bi Europska unija trebala biti neovisnija od Amerike, u svojoj sigurnosnoj politici te diplomaciji. U Europi takoðer slabi podrška NATO savezu, a jaèa osjeæaj da bi Unija trebala imati vlastite vojne snage. 45 posto Amerikanaca izjasnilo se za bliskije odnose s Europom – što je za 15 posto manje u odnosu na prošlogodišnju anketu.
Neposredno pred petu godišnjicu teroristièkih napada na New York i Washington, amerièki ispitanici su se – prvi put do sada – u veæini negativno izjasnili o vanjskoj politici svoje vlade. 58 posto amerièkih ispitanika ove ankete reklo je da se ne slaže s njom, dok ju je podržalo 40 posto ispitanika. U proteklih pet godina, u Europi je dramatièno rasla nepopularnost administracije predsjednika Georgea Busha. Dramatièno je opala i europska podrška ideji da bi Amerika trebala zauzimati èelno mjesto na svjetskoj sceni. U svezi konkretnih prijetnji po svjetski mir, veæina Amerikanaca i Europljana smatra da Iran predstavlja daleko veæu prijetnju Zapadu nego situacija u Iraku.
63 posto ispitanika iz devet država Europske unije izjasnilo se za daljnje proširenje ove organizacije, rekavši da æe nakon toga Unija imati još jaèu ulogu na svjetskoj sceni. U vezi prijetnji graðanskim slobodama – do kojih dolazi u voðenju rata protiv terorizma – mišljenja u Europi i Americi su razmjerno suglasna ali i ponešto kontradiktorna. Dok se veæina protivi vladinom prisluškivanju telefonskih poziva, veæina – i u Americi i u Europi – podržava nadzor komunikacija na internetu te postavljanje kamera na javnim mjestima.
Glas Amerike/Kliker.info
Komentari