hamburger-icon

Kliker.info

Šta donosi ekonomska saradnja između Evropske unije i zemalja Zaljeva?

Šta donosi ekonomska saradnja između Evropske unije i zemalja Zaljeva?

21 Oktobra
23:38 2024

Prvi sastanak na vrhu čelnika i čelnica Europske unije (EU) i zemalja Vijeća za saradnju u Zaljevu (GCC) koji je održan u Bruxellesu 16. oktobra ove godine na temu „Strateško partnerstvo za mir i blagostanje”, otvorio je značajna pitanja uspješne saradnje arapskog svijeta i europskih zemalja, posebno na planu ekonomije.

U Zajedničkoj izjavi poslije sastanka kojim su predsjedavali Charles Michel, predsjednik Europskog vijeća i Nj. V. šeik Tamim bin Hamad Al Thani, emir Države Katar, inače aktuelni predsjednik Vijeća za saradnju u Zaljevu, naglašen je značaj produbljivanja partnerstva između dva blokova. Ovom značajnom događaju u odnosima dva dijela svijeta prisustvovali su Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije (EK), Jasem Al Budaiwi, generalni sekretar GCC-a, te Josep Borrell Fontelles, visoki predstavnik EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, prenosi Institut Geopol.

„Prepoznajući rastuće političke veze EU-a i GCC-a, te izazove regionalnom i međunarodnom miru, sigurnosti i stabilnosti, obavezujemo se na naše strateško partnerstvo, te obećavamo da ćemo ga podići na višu razinu. Saglasni smo izgraditi naše strateško partnerstvo, temeljeno na uzajamnom poštovanju i povjerenju, za dobrobit ljudi u našim regijama i šire. Kroz ovo posebno partnerstvo, zajedno ćemo raditi na promicanju globalne i regionalne sigurnosti i prosperiteta, uključujući sprječavanje nastanka i eskalacije sukoba, kao i rješavanje kriza jačanjem našeg dijaloga, koordinacije i angažmana“, naglašava se, uz ostalo. u Zajedničkoj izjavi.

Naše strateško partnerstvo, kaže se dalje, ima za cilj „biti motor u promicanju zajedničkih ciljeva kao bliskih partnera, utemeljenih na poštovanju međunarodnog poretka temeljenog na međunarodnom pravu, uključujući i Povelju Ujedinjenih naroda (UN).

Brojni zajednički dijalozi o makroekonomiji, vezama, trgovini i ulaganjima, poslovnom okruženju, istraživanju i inovacijama, razvojnoj saradnji, pa i geopolitičkim kretanjima i regionalnoj sigurnosti, značajno su osnažili partnerstvo EU i zemalja Zaljeva, ocijenjeno je.

Jačanje trgovine i ulaganja

U tom smislu, pored ostalog, posebno se naglašava pitanje povećanja trgovine, ulaganja, te uopće ekonomske saradnje.

„Ponovno potvrđujemo naš zajednički interes za uspješnim i uzajamno povoljnim trgovinskim i investicijskim odnosima koji se moraju razvijati, prema potrebi, kroz multilateralne, regionalne i bilateralne okvire. Potvrđujemo našu zajedničku predanost strateškom trgovinskom i investicijskom partnerstvu, između stranaka koje dijele zajedničke interese i ambicije, iskorištavajući prilike koje nudi poboljšano poslovno i investicijsko okruženje, zelene i digitalne tranzicije, održiva energija, povezanost i napredak na polju sektorske saradnje u područjima koja pridonose poboljšanju ekonomske integracije i diverzifikacije naših ekonomija“, kaže se u Zajedničkoj izjavi.

Nadalje, poručeno je da će se akteri unaprijediti rasprave na regionalnoj razini s ciljem postizanja regionalnog Sporazuma o slobodnoj trgovini između EU i GCC-a, uključujući i poglavlje o ulaganjima.

„Obvezujemo se da ćemo unaprijediti naš dijalog o trgovini i ulaganjima između EU-a i GCC-a, te dodatno unaprijediti zajednička ulaganja kako bismo omogućili saradnju u trgovini, olakšali regulatornu saradnju i usklađivanje standarda, ojačali dijalog o restriktivnim mjerama i njihovoj provedbi te povećali zaštitu prava intelektualnog vlasništva, uključujući geografske oznake“, kaže se u dokumentu nastalom  poslije 1. summita EU i Vijeća za saradnju Zaljeva.

Podvučena je puna svijest kako EU tako i GCC-a da će budućnost njihovih ekonomija ovisiti o tome da postanu više usmjerene na cirkularni, križni koncept, odnosno da ekonomije oba bloka budu čistije i otpornije na poremećaje u opskrbnim lancima i raznolikije u proizvodnim sektorima…

„Stoga ćemo nastojati unaprijediti otporne, održive globalne lance vrijednosti i osigurati otporne lance opskrbe energijom, uključujući čiste tehnologije, sirovine i kritične minerale. Također potvrđujemo naš zajednički interes za stabilnim i strukturiranim okvirom za interakciju EU-a i GCC-a na agendama multilateralne trgovinske politike. U tom smislu, naglašavamo važnost naše saradnje unutar Svjetske trgovinske organizacije (WTO), koja je ključna za doprinos potpuno funkcionalnom mehanizmu rješavanja sporova, kako bi se ojačao multilateralni trgovinski sistem“, dodaje se.

Nadalje, istraživat će se, mogućnosti saradnje u raznim područjima, kao što su fintech, digitalna transformacija i zdravlje, razvoj…

Također, potvrđuje se nastavak zajedničkog rada na poticanju poslovne saradnje i istraživanja načina za poboljšanje uvjeta pristupa tržištima i podržavanje politika za poticanje ulaganja, kao i zajedničkom podrškom stvaranju tijela europskih i zaljevskih poslovnih predstavnika, te održavanjem ciljanih događaja kao što je Poslovni forum EU-GCC u novembru 2024. u Dohi, Katar.

Energetska saradnja

Što je posebno značajno za obje strane, učesnici su se obavezali i na jačanje energetske saradnje.

„Obvezujemo se intenzivirati našu energetsku saradnju, kroz dugogodišnju Grupu energetskih stručnjaka GCC-EU i druge formate, kako bismo istražili veće mogućnosti saradnje na energetskoj sigurnosti, uključujući energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije. Naglašavamo važnost dijaloga između EU-a i Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), posebno u kontekstu rasprave o energetskoj sigurnosti, energetskoj tranziciji i pitanjima pravedne tranzicije. Prepoznajemo stratešku važnost naše saradnje na stabilnim, pouzdanim i održivim energetskim tržištima za smanjenje nestabilnosti i povećanje sigurnosti opskrbe energijom. Podsjećamo na hitnu potrebu rješavanja klimatskih promjena i naglašavamo važnost energetske tranzicije“, poručeno je uz, ostalo, u Zajedničkoj izjavi.

U dijelu koji se odnosi na ekonomsku saradnju još je istaknuta spremnost da se udruže napori zemalja EU i Zaljeva u stvaranju održivih i raznolikih ekonomija. Planirano je zajedničko djelovanje na obnovljivoj energiji i vodiku, energetskoj učinkovitosti, obnovljivoj električnoj energiji itd.

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku