Kraljevi ponovo najbolji : Real Madrid osvojio evropsku krunu, 15. u historiji (VIDEO)

02 Juna
00:15 2024

Fudbaleri  Reala iz Madrida osvojili su titulu evropskog prvaka, 15. u historiji, nakon pobjede 2:0 nad ekipom Borussije Dortmund.

U finalu Lige prvaka, odigranom na londonskom Wembleyu, ekipa iz Njemačke stvarala je šanse u većem dijelu susreta, ali je Real dokazao zašto je ne samo najbolja ekipa u Evropi, nego i u svijetu.

Vodeći gol postigao je Carvajal u 74. minuti, a konačni rezultat, devet minuta kasnije, postavio je Vinicius Jr.

Real u 18 finala slavio 15 puta

Realu i Borussiji bio je ovo 15. duel u Ligi prvaka – Madriđani su prije toga pobijedili šest puta, ekipa iz Dortmunda bila je bolja u tri utakmice, a u pet mečeva nije bilo pobjednika.

Real je rekorder po broju finala i titula – igrao je 18. finale i osvojio 15. titulu prvaka Evrope. Madriđani su slavili u posljednjih devet finala koje su igrali, a posljednji poraz u finalu tadašnjeg Kupa evropskih prvaka bio im je 1981. godine – izgubili su tada od Liverpoola 0:1.

Borussia je igrala svoje treće finale – u prvom je 1997. godine pobijedila Juventus 3:1, dok je 2013. godine izgubila od Bayerna 1:2.