SAD uslovljavaju vlasnika TikToka: Ili prodajte aplikaciju našoj kompaniji, ili se suočite sa zabranom
Kina je potencijalnu zabranu TikTok-a opisala kao “čin maltretiranja”.
Komentari, koje je kinesko ministarstvo vanjskih poslova dalo u srijedu, uslijedili su nekoliko sati prije nego što je Predstavnički dom glasao o zakonu koji bi primorao kineskog vlasnika TikTok-a ByteDance da proda popularnu aplikaciju za kratki video američkoj kompaniji – ili će se suočiti sa zabranom u SAD-u, gdje ima preko 170 miliona korisnika.
“Iako SAD nisu pronašle dokaze o tome kako TikTok ugrožava njihovu nacionalnu sigurnost, nikada nisu prestale s TikTokom”, rekao je Wang Wenbin, glasnogovornik ministarstva, za CNN u srijedu na konferenciji za novinare u Pekingu.
Wang je optužio SAD da “pribjegavaju djelima maltretiranja” kada ne mogu uspjeti u fer konkurenciji, rekavši da bi takva praksa poremetila poslovanje tržišta, narušila povjerenje investitora i sabotirala globalni ekonomski poredak.
“Ovo će se na kraju vratiti SAD-u”, rekao je.
Američki zvaničnici i zakonodavci dugo su izražavali zabrinutost da bi kineska vlada mogla natjerati TikTokovog vlasnika ByteDance da preda podatke prikupljene od američkih korisnika. Oni također strahuju da bi aplikacija mogla poslužiti kao alat Pekingu za širenje propagande, dezinformacija ili utjecaj na Amerikance.
Nema dokaza da je TikTok opasan za nacionalnu sigurnost
Stručnjaci za kibernetičku sigurnost kažu da zabrinutost za nacionalnu sigurnost oko TikToka ostaje hipotetički – iako zabrinjavajući – scenario. Američki zvaničnici nisu javno predstavili dokaze da je kineska vlada pristupila korisničkim podacima američkih TikTok korisnika, što je rezultat za koji zakonodavci kažu da njihov zakon ima za cilj da spriječi.
Glasanje u Predstavničkom domu će se odvijati po brzim pravilima koja zahtijevaju dvotrećinsku većinu za usvajanje — što se čini vjerovatno – uz široku dvostranačku podršku. Prijedlog zakona će se potom uputiti u Senat gdje je njegova sudbina manje izvjesna.
U nedavnim odgovorima novinarima, republikanski predstavnik iz Wisconsina Mike Gallagher, koji predsjedava odabranim odborom Predstavničkog doma za Kinu, odbacio je karakterizaciju zakona kao zabranu TikTok-a.
“To nije zabrana”, rekao je. “To stavlja izbor u ruke TikToka da prekine njihov odnos sa Komunističkom partijom Kine. Sve dok ByteDance više ne bude vlasnik kompanije, TikTok može nastaviti da opstaje… osnovna vlasnička struktura se mora promijeniti.”
„Prodaja ili dezinvesticija TikToka uključuje izvoz tehnologije, a procedure administrativnog licenciranja moraju se izvršiti u skladu sa kineskim zakonima i propisima“, rekao je portparol kineskog ministarstva trgovine u martu prošle godine.
“Kineska vlada će donijeti odluku u skladu sa zakonom.”
Na kineskoj društvenoj mreži Weibo, Tiktok je u srijedu rangiran među najpopularnijim temama, sa hashtagom “Tiktok počinje da se bori” koji je privukao 80 miliona pregleda. Mnogi korisnici su izrazili podršku aplikaciji i njenim nastojanjima. Neki su optužili SAD da su licemjerne.
“Dozvolite mi da ispričam vic: američko društvo je liberalno i demokratsko, i ima potpunu tržišnu ekonomiju”, stoji u komentaru sa 2.000 glasova.
Državni Global Times, nacionalistički tabloid, takođe je stao u odbranu TikToka.
U uvodniku prošle sedmice, optužio je SAD da “otvoreno pokušavaju da opljačkaju TikTok”.
“Imidž slobode govora i vladavine prava u SAD-u je u dronjcima, a najnoviji zakon je samo dodatni dokaz za to”, navodi se.
(Forbes)
Komentari