Otvoreno pismo IGK-a : Priznajte, poštujte i primjenite snagu presude Internacionalnog suda pravde !
Internacionalni ekspertni tim Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK) uputio je međunarodnoj i bh. javnosti, Upravnom odboru Vijeća za implementaciju mira u BiH i novoizabranom BiH i bošnjačkom političkom establišmentu otvoreno pismo u kojem ih poziva da priznaju, poštuju i primijene snagu presude Internacionalnog suda pravde iz 2007. godine. protiv entiteta Republike Srpske, za genocid. Otvoreno pismo i potpisnike pisma podrške objavljujemo u cjelosti.
Priznajte, poštujte i primjenite snagu Presude Internacionalnog suda pravde iz 2007. godine protiv entiteta Republike Srpske, za genocid!
Sramno je, uz to i još jedan jasan dokaz aparthejda, da se u eri demokratije, zaštite ljudskih prava i sloboda, u središtu ujedinjene Evrope, poslije velikog “Nikada više!” nakon holokausta, više od dvadeset godina poslije najvećeg zločina u Evropi poslije Drugog svjetskog rata, agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocida nad Bošnjacima, i dalje obilježava Dan entiteta Republike Srpske i krsna slava Svetog arhiđakona Stefana.
Sve bosanskohercegovačke. patriote i prijatelje istine i pravde u svijetu deveti januar podsjeća na užas agresije i genocida i pokušaj uništenja države Republike Bosne i Hercegovine.
Temelji tzv. entiteta „Republika srpska“ na tlu Bosne i Hercegovine postavljeni su na masovnim grobnicama Bošnjaka i najmonstruoznijim zločinima koje današnji civilizirani čovjek jedva može pojmiti. Danas taj entitet sa svojim političkim predstavnicima, nastavlja ideju stvaranja Velike Srbije na račun Bosne i Hercegovine, baštineći ideju zločinaca kojima se sudi, ili je već presuđeno, za agresiju, ratne zločine i genocid. Danas je taj genocidni entitet primjer aparthejda u Evropi, a u kojem se krše osnovna ljudska prava i slobode mnogih građana, prije svega Bošnjaka.
Dok politički establišment entiteta „Republike Srpske“ negira bošnjački narod, njegovu historiju, kulturu, tradiciju i jezik, kao i suverenitet, cjelovitost, teritorijalni integritet i državnost Bosne i Hercegovine, vi, bošnjački i pro-bosanski političari i međunarodna zajednica morate otvoriti proces preispitivanja legalnosti i opstojnosti tog entiteta te doprinijeti njegovom slanju na smeće historije, tamo gdje su završili slični zločinački projekti ovakve vrste u proteklom stoljeću. Ovaj proces svakako može početi primjenom presude Međunarodnog suda pravde po kojoj su institucije entiteta Republika Srpska, vojska i policija, počinile genocid.
Presuda Međunarodnog suda pravde iz 2007. godine je najsnažniji argument za ostvarivanje prava žrtava agresije i genocida u Bosni i Hercegovini te najbolji instrument za vraćanja dostojanstva jednoj evropskoj državi i članici UN-a, kao i vraćanje dostojanstva svim njenim građanima i žrtvama agresije. Još jednom ističemo pravo na ius cogens načelo (Član 53 Bečke konvencije o pravu ugovora UN iz 1969. godine – poglavlje Ništavnost ugovora) na osnovu kojeg se u pravnoj praksi svijeta izvodi sveto pravo na nepriznavanje rezultata genocida, zločina za koji ne postoji zastarijevanje. Politički establišment entiteta Republika Srpska i danas naglašavaju kontinuitet njihovih današnjih institucija sa onima koje su počinile zločin genocida.
Polazeći od toga da je anticivilizacijski proslavljati Dan entiteta „Republika Srpska“, koji označava početak sistematskog i planiranog udruženog zločinačkog poduhvata protiv države Republike Bosne i Hercegovine i njenog najbrojnijeg naroda, Bošnjaka, naglašavamo da je kontinuirano negiranje zločina agresije i genocida, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i sloboda povratnika i nasilna zabrana sjećanja za žrtve i svjedoke agresije i genocida od strane političkog establišmenta entiteta „Republika Srpska“ nastavak agresije i genocida u novim okolnostima i drugim sredstvima, ali sa potpuno istim ciljem.
Internacionalni ekspertni tima Instituta za istraživanje genocida (Kanada) vas poziva da odmah pošaljete apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine sa preporukom da isti uvaži preporuke Venecijanske komisija i deveti januar proglasi neustavnim, štetnim za građane i narode u Bosni i Hercegovini, ponižavajućim za stotine hiljada žrtava i svjedoka agresije i genocida, nepravednim za sve prijatelje istine i pravde u svijetu. Obilježavanjem devetog januara se krši čak i nepravedni Dejtonski ustav i Ustav manjeg entiteta. Poručite jasno da entitet „Republika srpska“ nikada neće biti srpska država na tlu međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, bez ozbira na insistiranje održavanja paradržavnih ceremonija poput ove devetog januara.
Internacionalni ekspertni tim Instituta za istraživanje genocida, Kanad, također, poziva vas da konačno postanete istinski glas žrtava i patriota svoje zemlje te zatražite bezuslovnu primjenu Presude Međunarodnog suda pravde, za koju ne treba suglasnost presuđene strane (institucija entiteta Republika Srpska) nego je izvršenje u rukama oštećenih, tj. žrtava, čiji ste vi politički predstavnici. U pitanju je sudska istina, a ne politički ili lični stav. Pravo je na bosanskoj strani u ovome povijesnom trenutku i to moramo iskoristiti zarad naše budućnosti.
Potpisnici:
Profesor Emir Ramić, Institut za istraživanje genocida, Kanada
Profesor dr. Rasim Muratović, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta, Sarajevo
Akademik Esad Duraković, Univerzitet, Sarajevo
Profesor dr. Ismet Dizdarević, Univerzitet, Sarajevo
Magistar Hamdija Čustović, Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike
Profesor dr. Senadin Lavić, Bošnjačka zajednica kulture Preporod, Sarajevo
Dr. Mustafa Cerić, Svjetski bošnjački kongres
Profesor dr. Hariz Halilović, Univerzitet, Monash, Australia
Profesor dr. Smail Čekić, Univerzitet Sarajevo
Profesor dr. Muris Osmanagić, Univerzitet Sarajevo
Magistar Sanja Seferović Drnovšek, Bosansko američki institut za istraživanje genocida i edukaciju, Chicago, SAD
Profesor dr. Suad Kurtčehajić, Univerzitet, Sarajevo
Profesor dr. Kasim Trnka, Univerzitet, Sarajevo
Profesor dr. Fikret Bečirović, Univerzitet, Sarajevo
Profesor dr. Džemal Najetović, Univerzitet, Sarajevo
Profesor dr. Ferid Muhić, Univerzitet Skopje
Profesor dr. Zemir Sinanović, Univerzitet, Sarajevo
Profesor dr. Šemso Tucaković, Univerzitet, Sarajevo
Profesor dr. Fahra Fejzić Čengić, Univerzitet, Sarajevo
Profesor dr. Eli Tauber, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta, Sarajevo
Profesor dr. Sead Berberović, Univerzitet, Zagreb
Profesor dr. Nisveta Alispahić, Tuzla
Dr. Haris Alibašić, Univerzitet Grand Rapids, SAD
Profesor dr. Ibrahim Kajan, Univerzitet Mostar
Magistar Adamir Jerković, Arhiv Federacije BiH
Profesor Emir Nuhanović, Sarajevo
Adil Kulenović, Asocijacija nezavisnih intelektualaca Krug 99, Sarajevo
Nadira Avdić Vllasi, Urednik programa na bosanskom jeziku Radio Televizije Kosovo i glavni urednik lista na bosanskom jeziku Alem
Magistar Fatmir Alispahić, Tuzla
Fadila Memišević, Sekcija Društva za ugrožene narode u Sarajevu
Eldin Elezović, New York
Bakira Hasečić, Udruženje žena žrtava rata
(Kliker.info)
Mirsad Duratović, Udruženje logoraša Prijedor92
Komentari