hamburger-icon

Kliker.info

Željo zvani nada : Navijači Željezničara mijenjaju sliku o bh. fudbalu (Video)

Željo zvani nada : Navijači Željezničara mijenjaju sliku o bh. fudbalu (Video)

25 Maja
05:07 2010

Nasilje na sportskim terenima u BiH sve je učestalije. Sportski radnici vjeruju da je ono usko povezano i sa teškom političkom i ekonomskom situacijom u zemlji.Kažu kako će kako se bliže izbori biti sve gore, jer su sportski tereni nerijetko mjesta sa kojih se šalju i političke poruke.No, postoje i svijetli primjeri. Jedan od njih svakako je sarajevski fudbalski klub Željezničar, novopečeni prvak BiH, čiji navijači u protekloj sezoni nisu napravili nijedan incident.Riječ je, tvrde, u dobroj organizaciji Uprave kluba i saradnji koja je napravljena sa navijačima. Željezničar je u nedjelju nakon osam godina osvojio titulu prvaka BiH i šampionska pjesma navijača i fudbalera ovog tima orila se sinoć sarajevskim naseljem Grbavica, gdje se nalazi istoimeni stadion, popularno nazvani Dolina ćupova, kao i centrom Sarajeva.No, navijači Željezničara nisu sportski navijali i pjevali samo onda kada njihov klub pobjeđuje. U vrijeme kada su nasilje i vandalizam na stadionima postali skoro svakodnevnica nisu napravili ni najmanji incident. Pomogli su tako svom klubu da dođe do titule.„Hvala ovim navijačima što su bili uz nas cijelo vrijeme – i mi ovo poklanjamo njima," rekao je najbolji igrač Željezničara Samir Bekrić:

Primjer je to da se može bez incidenata i nasilja navijati. Ključ je, tvrde, u organizaciji i dobroj saradnji sa upravom. Da nije riječ o uljudnom navijanju samo onda kada je Željezničar pobjeđivao pokazatelj je i utakmica sa banjalučkim Borcem kada im je na na domaćem terenu na stadionu Grbavica izmaklo osvajanje KUP-a BiH. „Ne želim da kažem da kod navijača Želje nema ispada, da nema nasilja. U svakoj navijačkoj grupi postoje neodgovorni pojedinci koji povuku cijeli kolektiv. Jezgro, oni ljudi koji vode ovu grupu pokušavaju na sve načine da animiraju sve, da zaborave nacionalizam, da zaborave nasilje, da zaborave huliganstvo, da samo budu ono što je definicija navijača – da navijaju za svoj klub,“ rekao je Edin, jedan od vođa navijača Željezničara, popularnih Manijaka.Direktor Željezničara Dželaludin Muharemović:„Navijači imaju svoje kvalitetne predstavnike i zaista imaju razumijevanje oni prema nama, kao i mi prema njima. Kažem da je to ono nešto što su oni prepoznali u klubu, jer se i mi trudimo da sve detalje, sitne segmente popravljamo i da idemo korak po korak dalje, a naravno da su ogroman dio svega toga navijači koji su to prepoznali i na taj način funkcionišu.“ 

Izborna godina    Viirtuelni svijet interneta jedna je od osnovnih baza komunikacije među navijačima. Na web sajtu Manijaka vođe navijača svoje pristalice prije svega pozivaju da se na stadionu uzdrže od nacionalizma i huliganstva. To rade svakodnevno i tvrde uspješno. „Ono što najčešće što koristimo su naša veb stranica i naši forumi gdje odgovorni pojedinci anmiraju te ljude i one koji na samom formumu, na internetu pokušvajau nešto da urade što nije shodno našem dogovoru se upozore i to upozorenje ima efekta, što ste i vidjeli u zadnjih šest do 12 mjeseci šta se dešava sa našom grupom,“ kaže Edin.Nije riječ samo o sportu i navijanju. Baš kao što je nasilje na sportskim terenima odraz države, tako je i pravo navijanje pokazatelj da postoji način da sve može biti mnogo bolje, kada postoji dobra volja. Ono što je uprava Želje uradila, ono što su igrači zajedno sa ljudima koji to vode i navijači je da su postigli upravo ono što su nam pokazali i poslali poruku – mi i dalje volimo sport, i dalje u ovom gradu sport može da bude nešto u čemu će uživati svi, i djeca i odrasli

. Hvala im što nam vraćaju vjeru u to da ćemo za izvjesno vrijeme zaista moći sa djecom da odlazimo na stadione i da uživamo u njihovom uspjehu. Mislim da je Željo napravio prvi korak ka tome i nadam se da će ostali shvatiti to kao pogled u budućnost, a ne više u prošlost,“ rekla je psiholog Jasna Bajraktarević.Stručnjaci tvrde da je nasilje na stadionima i oko njih posljedica neuređenog društva. Željezničar, ali i banjalučki Borac pozitivni  su primjeri, ali i tek početni korak ka sređivanju situacije na sportskim terenima. Bakir Tiro, glavni i odgovorni urednik magazina Sport centar:„Zašto je u ovoj godini bilo više problema? To je dokazano i svake četiri godine se to dešava – zato što je izborna godina. Prave probleme, daj bože da moje riječi ne budu tačne, možemo očekivati u predizborno vrijeme početkom naredne sezone kad će tenzije ovdje biti, kad će politička retorika u borbi za vlast biti još prljavija. Javna je tajna da se pojedinim navijačkim grupama, odnosno pojedinim navijačima i plaćalo da bi pravili probleme na našim terenima.“Bajraktarević na kraju dodaje:„Infantilni revolucionarizam nikada nikome nije dobro donio, pa ni sportu, osim što može da ga rasturi. To je ono što smo mi na ovim prostorima vidjeli unazad desetak godina. Ono što su Željo i Borac pokazali zaista je početak. Ukoliko svi shvatimo da zbog naše djece, zbog budućnosti sportista, zbog generacija koje moramo da naučimo šta znači voljeti jedan klub, mi smo svi na dobrom putu da sport ostane ono što je oduvijek i bio – najsporednija, najbitnija stvar na svijetu za sve nas.“  (Kliker.info-RSE)

 

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku