Započeli pregovori o Ukrajini u Saudijskoj Arabiji koji isključuju Rusiju
U Saudijskoj Arabiji započeo je summit za vikend u Džedi, na kojem će visoki dužnosnici iz nekih 40 zemalja – ali ne i Rusije – nastojati izraditi nacrt ključnih načela o tome kako okončati rusku invaziju na Ukrajinu. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u petak je pozdravio širok raspon zemalja zastupljenih u razgovorima koji su započeli danas, uključujući zemlje u razvoju koje su teško pogođene skokom cijena hrane izazvanim ratom, prenosi Reuters.
“Ovo je vrlo važno jer, u pitanjima kao što je sigurnost hrane, sudbina milijuna ljudi u Africi, Aziji i drugim dijelovima svijeta izravno ovisi o tome koliko brzo svijet napreduje u provedbi mirovne formule”, rekao je. Rusija je prošlog mjeseca izašla iz dogovora o žitu koji je dogovoren uz posredovanje Ujedinjenih naroda.
Zelenski je rekao kako se nada da će inicijativa dovesti do “mirovnog samita” svjetskih čelnika ove jeseni kako bi potvrdili načela, za koja vjeruje da bi se trebala temeljiti na kijevskoj formuli od 10 točaka za rješenje. Ukrajinska formula uključuje poštivanje njezinog teritorijalnog integriteta i povlačenje ruskih trupa s teritorija za koje Moskva tvrdi da ih je anektirala.
Forum isključuje Rusiju, koja je odbacila mirovnu formulu Ukrajine. Kremlj je rekao da će “držati oko” na sastanku. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je ranije ovog tjedna da bi Rusija “morala razumjeti koji su ciljevi postavljeni i o čemu će se razgovarati”. “Svaki pokušaj promicanja mirnog rješenja zaslužuje pozitivnu ocjenu”, rekao je.
Peking i Moskva više su puta govorili o svojim snažnim odnosima otkako su predsjednici Xi Jinping i Vladimir Putin najavili partnerstvo bez ograničenja u veljači 2022., kada je Putin posjetio Peking. Međutim, kinesko veleposlanstvo u Rusiji u petak je kritiziralo tretman pet kineskih državljana kojima je odbijen ulazak u Rusiju, nazvavši incident “u neskladu s ukupnim prijateljskim odnosima između dviju zemalja”.
Saudijska Arabija je rekla da su razgovori tijekom vikenda naglasili “spremnost Rijada da pruži svoje dobre usluge kako bi doprinio postizanju rješenja koje će rezultirati trajnim mirom”, objavila je službena Saudijska tiskovna agencija (SPA). Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik sirove nafte koja blisko surađuje s Rusijom na naftnoj politici, hvalila je svoje veze s Moskvom i Kijevom i pozicionirala se kao mogući posrednik u ratu. U izvješću SPA-e navodi se kako kraljevstvo očekuje da će sastanak ojačati “dijalog i suradnju … kako bi se osiguralo rješenje krize političkim i diplomatskim sredstvima”.
Prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, de facto vladar kraljevstva, bio je javno kritiziran od strane Turske i Zapada nakon ubojstva Jamala Khashoggija, saudijskog kolumnista The Washington Posta, 2018. u saudijskom konzulatu u Istanbulu. No, energetska kriza izazvana ratom u Ukrajini još jednom je pokazala da se teško može bez Saudijske Arabije i njezine nafte.
Saudijska Arabija podržala je rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojima se osuđuje ruska invazija, kao i njezina jednostrana aneksija teritorija u istočnoj Ukrajini. Sastanak slijedi nakon pregovora koje je organizirala Ukrajina u Kopenhagenu u lipnju, a koji su bili zamišljeni kao neformalni i nisu donijeli službenu izjavu. U svibnju je kraljevstvo ugostilo Zelenskog na summitu Arapske lige u Džedi, kada je ukrajinski predsjednik optužio neke arapske čelnike da su “zažmirili na užase ruske invazije”.
(Geopolitika)
Komentari