State Department objavio izvještaj o terorizmu: U BiH ga nema!
01 Decembra
16:38
2023
Izvještaj je posebno važan i potpuno suprotan tvrdnjama iz RS o navodnom postojanju paradžemata, ćeija Al Kaide i ISIL-a u BiH itd. Naime, u izvještaju se nigdje ne spominje postojanje terorističkih ćelija u našoj zemlji, a State Department navodi kako je BiH ostala kooperativna u borbi protiv terorizma.
“Bosna i Hercegovina (BiH) ostala je kooperativni partner u borbi protiv terorizma, unatoč svojim ograničenim kapacitetima. BiH je od 2014. zabranila putovanje u inozemstvo radi borbe u stranim oružanim snagama. Više od 100 državljana BiH, uključujući “strane terorističke borce” (FTF) i povezane članove porodice, i dalje su u Iraku i Siriji. BiH je nastavila biti voljan partner u repatrijaciji FTF-a i članova njihovih porodica. U decembru je Predsjedništvo ovlastilo Ministarstvo sigurnosti da koordinira repatrijaciju bh. državljana iz Sirije i Iraka, iako su kapaciteti BiH za poduzimanje takve operacije i dalje ograničeni. U istragama u okviru kontraterorizma, unutrašnje svađe i nesuglasice nastavile su potkopavati učinkovitu saradnju, iako su se Radna grupa za kontraterorizam pod vodstvom državnog tužilaštva i zasebna Radna grupa za kontraterorizam nastavile sastajati”, navodi se.
– BiH je od 2014. zabranila putovanje u inozemstvo radi borbe u stranim oružanim snagama. Više od 100 državljana BiH, uključujući FTF-ove i povezane članove porodice, i dalje su u Iraku i Siriji. BiH je nastavila biti voljan partner u repatrijaciji FTF-a i članova njihovih porodica. U decembru je Predsjedništvo ovlastilo Ministarstvo sigurnosti (MoS) da koordinira repatrijaciju bh. državljana iz Sirije i Iraka, iako su kapaciteti BiH za poduzimanje takve operacije i dalje ograničeni.
Vijeće ministara je u međuvremenu usvojilo dugo odlaganu Strategiju za prevenciju i borbu protiv terorizma za period 2021-2026. godina.
Strategija pokušava da uspostavi mehanizme na svim nivoima vlasti za prevenciju terorizma i ublažavanje radikalizacije.
U dijelu izvještaja koji se tiče borbe protiv nasiljnog ekstremizma, navodi se da je nacionalne izbore 2022. godine obilježila retorika podjela političkih lidera u zemlji, neviđena otkako je BiH proglasila nezavisnost početkom 1990-ih.
U istragama kontraterorizma, unutarnje svađe nastavile su potkopavati efikasnu saradnju, iako su se Radna grupa za kontraterorizam pod vodstvom Ureda državnog tužiteljstva (UDT) i posebna Radna grupa za kontraterorizam nastavile sastajati, navodi se.
(Kliker.info-Vijesti)
Jedan komentar