Specijalni savjetnik američkog državnog sekretara Derek Chollet : “Pomoć u stvaranju funkcionalne BiH”
Specijalni savjetnik američkog državnog sekretara Derek Chollet, dolazi u region u nedjelju. Jedna od stanica zapadno-balkanske turneje je i BiH.Urednica redakcije Glasa Amerike na bosanskom jeziku Džeilana Pećanin Allison razgovarala je s visokim dužnosnikom i pitala ga koji je cilj posjete.
CHOLLET : Pridružujem se Gabrielu Escobaru i drugim zvaničnicima ne samo State Departmenta nego i Bijele kuće , jer je važno da budemo tamo u ovom trenutku, kritičnom trenutku za zemlje zapadnog Balkana, a nakon uspješnog samita sa Evropskom unijom.
Mi želimo još jednom u BIH pokazati podršku Sjedinjenih Država svim naporima zemlje da nova vlada počne funkcionirati, a u tom smislu ćemo sastati sa članovima bh. Predsjedništva, i potvrditi američku podršku nastavku napora da se stvori jedna funkcionalna, održiva, multietnička država. …
Mi nastavljamo dijalog sa BH zvaničnicima o tome kako Amerika dodatno može pomoći da se brže krene naprijed, da se formira jedna multi-etnička i funkcionalna demokracija.
VOA: Možete li pojasniti nedavnu izjavu generalnog sekretara NATO saveza Jensa Stoltenberga da su pod najvećom prijetnjom zbog rata u Ukrajini i ruskog utjecaja, Moldavija, Gruzija i BiH, a ne, recimo Srbija…Zbog čega se vjeruje da je BiH tako ugrožena ovom situacijom?
CHOLLET: To je refleksija određenih podjela unutar BiH, zbog kojih smo već duže vrijeme zabrinuti, i svakako želimo i o tome razgovarati tijekom posjeta. Naravno, dezinformacije i negativan utjecaj Rusije su se proširili cijelim regionom, ali je najopasnije u najviše ranjivim, najosjetljivijim zemljama, kakva je BiH.
Mislim da je zato Stoltenberg to rekao.
Kad već govorimo o NATO savezu, želim istaknuti koliko je važno da je ministarka vanjskih poslova BiH nedavno bila prisutna na ministarskom satanku u Bukureštu, gdje je bio i državni sekretar Blinken, to je znak podrške NATO-u od strane BiH, i svemu što NATO čini u BIH već godinama. To sve doprinosi našem zajedničkom uvjerenju da želimo vidjeti sigurnu i stabilnu BIH.
VOA: Dobro su poznata stajališta Milorada Dodika, čija je bliska saradnica stranačka partnerica sada članica Predsjedništva BiH, u pogledu suverene i jedinstvene BIH. Hoćete li imati posebnu poruku za njih, pogotovo u svjetlu spomenutih ruskih utjecaja?
CHOLLET: Mi smo na to ukazali mnogo puta. Ja sam lično imao priliku da o tome govorim sa gospodinom Dodikom prošloga novembra, a sada ćemo ponovno govoriti o tom problemu tokom susreta s Predsjedništvom.
Mi smo zabrinuti za širenje negativnog ruskog utjecaja u BiH, ali i u cijelom regionu.
Naravno da kategorički odbijamo bilo koji separatistički potez u BIH, jer je to direktno kršenje Dejtonskog ugovora, i mi stojimo protiv toga. Svako nastojanje da se uspostave nekakve paralelne institucije ili bilo šta što promovira separatizam u bilo kom smislu, direktno je kršenje Dejtonskog ustava.
Mi želimo u BiH razgovarati s liderima koji razmišljaju konstruktivno, želimo da ti lideri sarađuju s nama i međusobno na način koji vodi zajedničkom napretku, kretanju naprijed. Želimo da se konačno postigne ono što svi mi vjerujemo donosi dobrobit ne samo narodu BiH, nego cijelom regionu, kao i američkim interesima u regionu. A to znači BiH u miru unutra, i u miru sa susjednim zemljama, kako bi se konačno ostvario veliki potencijal koji mi vidimo u bosanskom narodu.
VOA: Endemska korupcija je ogroman problem BIH, i iako, prema podacima novog državnog tužioca, ima pomaka i nedavnih uspjeha, sve se odvija jako sporo i zadatak je vrlo težak jer korupcija vlada u najvišim nivoima vlasti. Vidite li ikakav pomak?
CHOLLET: Sjedinjene Države ulažu velike napore u svoje razne programe koji podržavaju borbu protiv korupcije. Tokom predstojeće posjete ću posjetiti neke organizacije koji se bore protiv korupcije, a mi smo ovdje nadavno imenovali novog izaslanika za globalnu borbu protiv korupcije, jer korupcija je zlo diljem svijeta.
Iako, posebno je sveprisutna i štetna u BiH i drugim zemljama zapadnog Balkana i stoji na putu svakom napretku.
Da, ima napretka u borbi, ali je put pred nama i dalje dugačak.
Sjedinjene Države su nedavno sankcionirale dodatne osobe za koje vjerujemo da su dio korumpiranih djela. No, želimo pomoći BiH da se može sama bolje boriti protiv korupcije…
Trenutno nemam novih sankcija za najaviti, ali smo već pokazali da smo voljni koristiti to oruđe kako bi spriječili novu korupciju, i kaznili one koji su već djelovali korumpirano kršeći zakon i postulate na kojima počiva poštena vladavina.
VOA: Sjedinjene Države su nedavno izrazile razočarenje time što BiH nije željela glasati za rezoluciju UN-a kojom se osuđuje iranski tretman žena i prosvjednika uopće. Prije koji dan je u posjetu Sarajevu bio iranski ministar vanjskih poslova gdje mu je domaćin bila ministrica vanjskih poslova BiH i gdje je između ostalog naglašeno gotovo 30 godina staro prijateljstvo i partnerstvo izmedju dvije zemlje. Koji je vaš komentar?
CHOLLET: Mi vjerujemo u to da zemlje moraju ustati protiv onog što Iran radi svom narodu. Desetine hiljada ljudi su na ulicama u pokušaju ostvariti osnovna ljudska prava, osnovne slobode. To je, kako mi smatramo, nešto što druge zemlje trebaju podržati, a pogotovo zemlje poput Bosne, zemlja kojoj u posljednjih preko 25 godina međunarodna zajednica pokušava pomoći, korak po korak.
Stoga smo se nadali da bi BiH dodala svoj glas ovom što vidimo da je rastući konsensus u svijetu protiv ovog što iranski režim radi svom narodu.
Usput budi rečeno – evo danas je baš dan kada je Iran pogubio prvog političkog zatvorenika koji je sudjelovao u prosvjedima. A takvo nešto možemo samo osuditi.
(Glas Amerike)
Komentari