Skup bivših logoraša: Političkim elitama u državama bivše Jugoslavije niije stalo do istine
U Dubrovniku je održan sastanak bivših logoraša iz regije koji su podržali inicijativu civilnih udruga o osnivanju regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o svim ratnim zločinima na prostorima bivše Jugoslavije u nedavnom ratu. Traže da se napravi jedinstven popis ubijenih i nestalih osoba, popis logora, zatvora i grobnica, što bi poslužilo kao vjerodostajan zapis za sudske istrage i povijesne knjige i otklonilo postojeće manipulacije.Političkim elitama u državama bivše Jugoslavije očito nije stalo do istine o nedavnim ratovima, jer bez pravih činjenica lakše je manipulirati,ovisno o političkim potrebama, ističe za Radio Slobodna Europa Mirsad Duratović, predsjednik Udruge logoraša ‘Prijedor 92’ :„Naprosto se ‘okrenula teza’ pa sada ispada da su žrtve krive za sve, a da su zločinci ‘heroji’.
Tako svaka politička grupacija na ovim prostorima tretira ‘svoje’. Mi smo krivi što smo preživjeli, mi smo krivi što smo se vratili, mi smo krivi što pričamo o onome što se dešavalo, a zločinci su ‘heroji’."Duratović je u srpnju 1992. zarobljen od srpskih vojnih i paravojnih snaga u rodnom selu Biščani kraj Prijedora: „Taj dan mi je ubijen brat koji je imao 15 godina, otac, djed, baka, tri amidže, jedna strina, a ja sam odveden u logor Omarska kod Prijedora, onda sam prebačen u logor Manjača, a odatle u logor Trnopolje, opet kraj Prijedora. A lokalne vlasti u Prijedoru i dan danas negiraju zločine u Prijedoru i kažu da Bošnjaci lažu.“
Na skupu u Dubrovniku sastali su se bivši logoraši i politički zatvorenici iz Hrvatske, Bosne i Hervcegovine, Srbije ,Crne Gore i Kosova. Voditeljica Dokumente – Centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelić ističe da ni u jednoj zemlji status bivših lograša nije dobro riješen .U Dubrovniku su razgovarali o Nacrtu buduće regionalne komisije koji namjeravaju početkom lipnja iduće godine predati svim parlamentima država bivše Jugoslavije„Nadamo se prikupit milijun potpisa za ovu inicijativu osnivanja Regionalne komisije, ona je još uvijek na razini civilnih udruga, dogovaramo se između sebe, a osnovat je mogu samo vlade i tu je, naravno, velik izazov. Naime, ni u jednoj državi dugo nije bilo volje za procesuiranje svih ratnih zločina, čak ni za dokumentiranje činjenica. Upravo zbog toga smo i pokrenuli ovu inicijativu kako bi se utvrdile činjenice, kako bi se smanjio prostor za manipulaciju podacima i kako bi se stvorio dobar temelj za obeštećenje i priznavanje patnje svih.“ (Kliker.info-RSE)
Komentari