Profesorica iz BiH dobila medalju Vlade Australije: Doživotna ljubav prema bosanskom jeziku
Direktorica Bosanske entičke škole (BEŠ) Sydney Maida Kulić Vugdalić dobitnica je velikog priznanja Vlade Australije. Riječ je o medalji koja se dodjeljuje nastavnicima i profesorima zajedničkih jezika u Novom Južnom Velsu, za 2025. godinu.
Ovom medaljom Maidi je odato priznanje za izuzetne i inovativne doprinose u podučavanju te usađivanje učenicima znanja i doživotne ljubavi prema jeziku i kulturi.
– Kada sam stigla u Australiju, sve je bilo drugačije. Pokušavala sam pronaći svoje mjesto. Osjećala sam se jako nostalgično, priča Maida.
Inače, Maida je stigla iz Bosne i Hercegovine u Australiju otišla tokom rata u 1990-im. Stekla je diplomu iz slavenskih jezika i književnosti, a studije je nastavila na Macquarie Univerzitetu u Sydneyu.
– Moja mama, svojom mudrošću, predložila mi je da volontiram u Bosanskoj etničkoj školi, i odmah sam se povezala sa svojim korijenima i kulturom, objasnila je. Sada, 30 godina kasnije, Maida je direktorica i učiteljica u toj školi, gdje pomaže ljudima bosanskohercegovačkog porijekla da pronađu istu povezanost. Radi u timu sa još pet učitelja i svi su posvećeni prenošenju bosanske kulture budućim generacijama.
– Svaki dan je ispunjavajući i nagrađujući. Osjećam duboku odgovornost prema učenicima – znam koliko mi je kultura važna i želim im pružiti isto iskustvo, rekla je Maida.
Škola ima oko 120 učenika, i iako je jezik ključna tačka fokusa, nije sve u vezi s tečnim govorom.
– Mi nismo tu samo da učimo bosanski jezik, mi slavimo običaje, tradicije i vrijednosti koje ovu regiju čine posebnom. Većina naših učenika je rođena ovdje. Želimo da budu ponosni na svoju kulturu i da odu sa sigurnošću da mogu putovati u svoju pradomovinu, kaže Maida.
Tokom svog vremena u Bosanskoj etničkoj školi, Maida je izgradila snažne veze sa zajednicom. Te veze omogućile su učenicima pristup radionicama sa poznatim bosanskim piscima, priliku za javno govorenje i šansu za povezivanje sa studentima u Bosni i Hercegovini. Maida je također prepoznala uticaj transgeneracijske traume zbog rata u Bosni i Hercegovini 1990-ih godina. Angažovala je Službu za tretman i rehabilitaciju preživjelih od torture i trauma u Novom Južnom Velsu (STARTTS) kako bi se osiguralo da ljudi iz zajednice budu upoznati sa dostupnim uslugama.
Dakle, nakon tri decenije, i toliko učenika kroz vrata – postoje li neki posebni trenuci koji se izdvajaju?
– Svaki učenik je poseban za mene. Sjećam se jedne naše učenice koja je bila izuzetno stidljiva. Bila je gotovo nevidljiva kada smo radili grupnu aktivnost. Ohrabrila sam je da podijeli ideju, ali nisam je tjerala previše. Ispostavilo se da je imala jedinstvenu perspektivu i to je bio njen trenutak da zasja. Sada joj odlično ide, priča Maida.
Također, vrlo je česta situacija da Maida podučava djecu svojih bivših učenika.
– Divno je vidjeti bivše učenike kako dovode svoju djecu u školu – to je sjajna potvrda našeg rada. Ukupno, najljepši dio je pomaganje ljudima da rastu i socijalno se prilagode. Nekada sam bila na njihovom mjestu. Znam kako je to, rekla je.
Vijest o Maidinom uspjehu na Facebooku je podijelio i Edhem Eddie Čustović, Tuzlak koji živi i radi u Australiji, a koji putem društvenih mreža promovira priče o Bosancima i Hercegovcima koji ostavljaju neizbrisiv trag u svijetu nauke i tehnologije. Inače, Eddie i njegov brat svake godine ponosno nagrađuju najbolje učenike u Victoriji, a od ove 2024. godine i u Novom Južnom Velsu.
(Kliker.info-Oslobođenje)
Komentari