hamburger-icon

Kliker.info

Ponavljanje iskustva Forda i Nixona: Hoće li Biden pomilovati Trumpa ako bude osuđen?

Ponavljanje iskustva Forda i Nixona: Hoće li Biden pomilovati Trumpa ako bude osuđen?

16 Juna
16:28 2023

Nakon što je protiv bivšeg predsjednika Donalda Trumpa podignuto 37 optužbi jer nije prebacio hiljade dokumenata, od kojih su neki strogo povjerljivi, u Nacionalni arhiv nakon završetka svog mandata, prijete mu ozbiljni pravni problemi, zbog čega bi na kraju mogao završiti u zatvoru.

Priča o mogućnosti da bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) bude lišen slobode dolazi uporedo s raspravama o potrebi da bude pomilovan, s obzirom na to šta zatvorska kazna znači za najvažniju poziciju u američkom političkom sistemu i činjenicu da je bio vrhovni komandant oružanih snaga četiri godine. Također, takav korak smiruje žestinu i ozbiljnost duboko polarizirane društvene podjele u političkom smislu.

Piše : Mohamed Elmenshawy

Tokom godina provedenih na funkciji, i sam Trump je koristio ovlasti za pomilovanje osuđenih saradnika, uključujući Stephena Bannona, Rogera Stonea i Paula Manaforta.

Trumpove pravne nevolje ne završavaju samo na slučaju dokumenata. On se prošlog aprila suočio s krivičnim prijavama u državi New York zbog plaćanja novca da ušutka glumicu u filmovima za odrasle kako ne bi govorila o vezi s njim, što predstavlja kršenje zakona o finansiranju kampanje.

Osim toga, postoje istrage s kojima se Trump tek mora suočiti, poput njegovog poziva izbornim zvaničnicima u državi Georgiji da promijene rezultate izbora 2020. godine, kao i istrage u vezi s njegovom ulogom u napadima 6. januara 2021. na Kongres sa ciljem da se ponište rezultati glasanja nakon pobjede predsjednika Josepha Bidena na izborima.

Zatvorska i novčane kazne

Prema saveznoj optužnici protiv Trumpa od 37 tačaka, svaka od ovih optužnica nosi maksimalnu novčanu kaznu do 250.000 dolara, uz maksimalnu zatvorsku kaznu od pet do 20 godina.

Mnogi pravnici smatraju da je Trump očigledno počinio niz zločina koji bi ga mogli odvesti u zatvor, od kojih su najvažniji:

  • Namjerno zadržavanje povjerljivih informacija koje se tiču nacionalne sigurnosti. Ova optužba obuhvata tačke od 1 do 31.
  • Zavjera sa ciljem ometanja pravde prikrivanjem tih dokumenata od velike porote.
  • Uskraćivanje dokumenata i zapisa: odnose se na optužbe protiv Trumpa da je doveo istražnog advokata u zabludu tako što je premještao kutije s povjerljivim dokumentima kako ih advokat ne bi mogao pronaći ili predstaviti velikoj poroti.
  • Koruptivno prikrivanje dokumenata i zapisa, dok je Trump pokušavao sakriti kutije s povjerljivim dokumentima od advokata.
  • Davanje lažnih izjava u vezi s rezultatima pretresa njegove kuće prilikom traganja za povjerljivim dokumentima
  • Ko ima pravo da pomiluje Trampa?

Na saveznom nivou postoje tri načina na koja Trump može biti pomilovan: od guvernera države koja podiže optužbu, od sadašnjeg predsjednika Bidena ili od samog sebe ako bude izabran za novog predsjednika 2024. godine.

Na državnom nivou, svaka država ima svoj vlastiti proces pomilovanja i ublažavanja kazne, koji se razlikuje od predsjedničkih pomilovanja po tome što smanjuje kazne za zločine, ali ih ne ukida u potpunosti. Neke države daju ta ovlaštenja svom guverneru, a druge grupi zvaničnika koji imaju tu nadležnost.

Trump se trenutno suočava sa stvarnim ili potencijalnim krivičnim prijavama u dvije države, New Yorku i Georgiji, a jedino relevantno tijelo za pomilovanje vezano za ove optužbe pripada demokratskoj guvernerki države New Yorka Kathy Hochul. Postoji vrlo mala vjerovatnoća da će guvernerka pristati pomilovati bivšeg republikanskog predsjednika ako bude osuđen.

Druga istraga se odvija u okrugu Fulton u Georgiji, u vezi sa Trumpovim telefonskim pozivom koji je snimljen. U tom pozivu, Trump traži od državnog sekretara Georgije Breda Raffenspergera da namjesti izbore u njegovu korist.

“Samo želim da mi nađete 11.780 glasova”, rekao je Trump kako bi pobijedio u ovoj državi.

Ako okružna tužiteljica podigne optužnicu protiv Trumpa, koja je nedavno najavila da bi se to moglo desiti prije kraja ovog ljeta, Trump će se morati obratiti petočlanom Odboru za pomilovanje i uvjetni otpust u državi Georgiji kako bi dobio pomilovanje. Republikanski guverner Georgije Brian Kemp ima ovlaštenje da imenuje te članove.

Presedan Ford i Nixon

Ako se podigne savezna optužnica, zakon je jasan u pogledu predsjedničkog pomilovanja. Predsjednik Biden ima pravo pomilovati Trumpa tokom suđenja, prije izricanja presude na kraju suđenja ili nakon što se procedure u potpunosti završe.

Međutim, postavlja se pitanje: treba li predsjednik Biden pomilovati Trumpa?

Pojedini analitičari smatraju da sve tekuće istrage i suđenja u vezi s bivšim predsjednikom i jakim kandidatom za izbore 2024. dodatno dijele zemlju.

S obzirom na presedan koji je napravio bivši predsjednik Gerald Ford kada je pomilovao bivšeg predsjednika Richarda Nixona, može se reći da će postojati veliki pritisak na Bidena da to učini.

Ti pritisci neće dolaziti samo iz Republikanske stranke, jer se vjeruje da će i mnoge demokrate pozvati Bidena da pomiluje bivšeg predsjednika Trumpa kako bi zaustavio veliku podjelu društva u Sjedinjenim Američkim Državama.

Rašireno je mišljenje da je Forda ovakav potez koštao narednih predsjedničkih izbora 1976. godine, a Bidena može brinuti utjecaj koji bi pomilovanje Trumpa imalo na njegove šanse na izborima 2024. godine.

Ideju o Bidenovom ranom pomilovanju Trumpa dodatno usložnjava njihov zajednički izlazak na izbore, u vrijeme kada se Trump suočava sa jakim predizborima protiv brojnih republikanskih kandidata kao što su guverner Floride Ron DeSantis i bivši potpredsjednik u vrijeme Trumpovog mandata Mike Pence.

Može li predsjednik pomilovati samog sebe?

Ukoliko Trump pobijedi na predsjedničkim izborima 2024. godine, postoji mogućnost da novi predsjednik pokuša pomilovati samog sebe. Takva odluka će Bijelu kuću staviti pred ustavnu dilemu, pogotovo što nijedan predsjednik nije napravio takav korak do sada kroz američku historiju.

Nijedan sud još uvijek nije razmatrao pitanje mogu li predsjednici pomilovati sami sebe.

Član I, odjeljak 3 američkog Ustava predviđa opoziv i razrješenje predsjednika sa funkcije, što je najočigledniji lijek za nepravilnosti i prestupe u radu predsjednika dok je na funkciji.

Dakle, pravni tim smatra da Ustav SAD-a nije dao predsjedniku pravo da pomiluje samog sebe, pogotovo ako se uzme u obzir da postoje ustavne odredbe koje podstiču na to da se predsjednik smjeni s dužnosti ili da mu se sudi ako počini prekršaje.

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku