hamburger-icon

Kliker.info

Otvorena primarna grobnica, potraga za nestalim iz ‘Vranice’

Otvorena primarna grobnica, potraga za nestalim iz ‘Vranice’

22 Maja
15:42 2024

U Mostaru na lokalitetu iznad Goranačke krivine otvorena je primarna grobnica ubijenih iz Komande IV Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine.

– Ovo je prva informacija o lokaciji moguće primarne grobnice. Trenutno je u toku iskopavanje, mi ćemo znati više tek kada se završi iskopavanje, izjavila je Penava.

Ona je naglasila da njihova potraga nije prestala ni nakon trideset godina.

– Mi smo 2007. godine, na lokalitetu Rimski bunar našli djelomične ostatke deset nestalih, dok ostaci trojice nisu pronađeni, dodala je ona.

Podsjetimo 10. maja 1993. godine jedinice HVO-a zauzele su zgradu „Vranica“ u kojoj je bila smještena tadašnja Komanda 4. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine u zapadnom dijelu Mostara.

Nakon početka agresije hrvatskih snaga, 9. maja 1993. cilj agresora bio je u brzom napadu neutralizirati i razoružati tridesetak pripadnika Armije RBiH koji su bili stacionirani u Vranici. Malobrojni borci Armije koji su branili Vranicu, opkoljeni i duboko u neprijateljskoj teritoriji, pružili su hrabar I junački otpor neprijateljskim snagama.

Otpor je trajao više od 24 sata, a četvorica su uspjela da izvrše proboj prema linijama Armije RBiH.

Tada je u napadu hrvatskih snaga na Vranicu zarobljeno je 13 pripadnika Armije RBiH koji nisu uspjeli da se izvuku.
Zarobljavanje boraca prikazano je u prilogu novinarke Dijane Čuljak u emisiji ”Slikom na sliku” HRT-a u maju 1993. godine, nakon čega im se bio izgubio svaki trag.

Ono što se na snimku sasvim jasno vidi jesu, zarobljenici. Kamera ih, jednog po jednog, snima s rukama iznad glave, dok oni razgovijetno izgovaraju svoja imena: Hasan Balić, Alija Ćamo, Senad Ćehić, Dževad Ćolić, Mimo Grizović, Vahidin Hasić, Dževad Husić, Zlatko Mehić, Nenad Milojević, Fahir Penava, Ševko Pobrić, Nazif Šarančić i Fedža Husković.

Nakon što su se 14 godina vodili kao nestali, posmrtni ostaci deset od ukupno 13 nestalih pripadnika Arije RBiH, inače nositelja najvećeg ratnog priznanja ”Zlatnog ljiljana”, pronađeno je u maju 2007. godine na lokalitetu Rimski bunar u Gorancima, zapadno od Mostara prema Širokom Brijegu. Oni su uz najviše počasti u maju 2008. godine ukopani na Šehitlucima u Mostaru, dok se za preostalom trojicom boraca još traga.

Pretpostavka je da se tijela preostalih pripadnika Komande IV korpusa nalaze u danas otvorenoj masovnoj grobnici.

(Kliker.info-Vijesti)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku