hamburger-icon

Kliker.info

Otvoren 26. Međunarodni sajam gospodarstva u Mostaru, 800 izlagača iz tridesetak zemalja

Otvoren 26. Međunarodni sajam gospodarstva u Mostaru, 800 izlagača iz tridesetak zemalja

08 Aprila
15:24 2025

U Mostaru je danas svečano otvoren 26. Međunarodni sajam gospodarstva, jedan od najvažnijih gospodarskih događaja u regiji. Ovogodišnje sajamsko izdanje okuplja oko 800 izlagača iz 30-ak zemalja, a svi raspoloživi sajamski kapaciteti su popunjeni. 

Zemlja partner je Italija, čiji se izlagači predstavljaju na zajedničkom prostoru od 400 četvornih metara s naglaskom na poljoprivredno-prehrambeni sektor, industrijsku opremu i kulturnu baštinu.

Tijekom uvodnog obraćanja, ravnateljica Sajma Dalfina Bošnjak istaknula je značaj ove manifestacije za cijelu regiju.

Naglasila je kako je nazočnost brojnih državnika i posjetitelja potvrda značaja manifestacije za opće dobro naših ljudi i u korist svim sudionicima ovoga gospodarskog i poduzetničkog projekta.

Izrazila je zadovoljstvo što je ovogodišnja zemlja partner upravo Italija, kao jedan od najznačajnijih gospodarskih partnera Bosne i Hercegovine s robnom razmjenom koja iznosi gotovo pet milijardi maraka.

Gospodarstvo, partnerstva i europske poruke u fokusu

Bošnjak je naglasila da je naša zemlja najveći uvoznik upravo iz Italije, te da je ovaj sajam prilika za dodatno jačanje tih veza.

Najavila je bogat program u narednim danima, koji uključuje brojne tematske konferencije, stručne skupove i okrugle stolove.

“Živimo u vremenima velikih gospodarskih kriza i izazova, ali neka nas to ne obeshrabri. Pozitivne priče poput mostarskog sajma više od četvrt stoljeća relaksiraju odnose među ljudima”, poručila je Bošnjak.

Krišto: Sajam prepoznatljiv brend na europskoj i svjetskoj razini

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto istaknula je da je ova gospodarska manifestacija kroz svoju tradiciju postala prepoznatljiv brend, ne samo na europskoj nego i na svjetskoj razini.

“Ovdje se susreću vizionari i inovatori, moderni kreatori promjena, a svaki potpisani ugovor, svaka nova ideja i svaki rukopis suradnje korak su bliže gospodarskom napretku Bosne i Hercegovine i cijele regije”, kazala je Krišto.

Naglasila je kako Mostarski sajam gospodarstva, njegov međunarodni karakter i prisutnost brojnih dužnosnika iz političkog, javnog i diplomatskog života predstavljaju iznimnu priliku za slanje poruka koje će dodatno ohrabriti sve da nastave predano raditi za snažniju i uspješniju Bosnu i Hercegovinu te ukazala kako su stabilnost i sigurnost – dvije riječi koje se mnogo ponavljaju u javnom prostoru posljednjih dana.

“S ovog mjesta želim kazati da se upravo ova dva pojma ostvaruju, ne deklarativnim izjavama, nego konkretnim djelima i vlastitim primjerima. Različita promišljanja ne mogu biti izgovor, nego dodatni motiv da se izdignemo i zajedno tražimo pravedna i održiva rješenja. To je jedini ispravan put kako našu Bosnu i Hercegovinu, državu tri konstitutivna naroda učiniti jednakopravnim i ubrzati put ka punopravnom članstvu zajednici europske obitelji”, kazala je Krišto.

Plenković: Gospodarski partner i saveznik na europskom putu

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković osvrnuo se na snažne gospodarske veze između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ističući kako je brojka od čak 800 izlagača potvrda atraktivnosti sajma i predanog rada organizatora.

“Čak 800 izlagača govori o atraktivnosti, kvalitetnom radu kojeg ulažete tijekom cijele godine kako bi se ovdje na početku proljeća redovito sastajali, sklapali nove poslove i širili tržišta za svoje proizvode i usluge”,rekao je hrvatski premijer.

Posebno je istaknuo zadovoljstvo što je na sajmu prisutno i 55 gospodarstvenika iz Hrvatske te podsjetio da je Hrvatska prvi vanjskotrgovinski partner BiH.

“Mogu sa zadovoljstvom konstatirati da je razmjena u prošloj godini dosegnula 4,2 milijarde eura, što je najveća do sada, što govori o intenzitetu naših odnosa”, napomenuo je Plenković.

Naglasio je da Hrvatska podupire zajedničke projekte i investicije u BiH, ali i cijeni ulaganja bh. kompanija u Hrvatskoj, podsjećajući na geografsku i gospodarsku povezanost dviju država.

Uz gospodarske teme, Plenković je istaknuo i europski put Bosne i Hercegovine, čestitavši na dosadašnjem ispunjenju kriterija za otvaranje pregovora s Europskom unijom.

“Ostali su još zaista samo mali koraci i smatram da će ovo Vijeće ministara, predvođeno gospođom Krišto, ostvariti taj strateški korak”, istaknuo je hrvatski premijer.

Dodao je da Hrvatska želi prenijeti svoja iskustva kako bi BiH napredovala prema članstvu, ukazao je na važnost političke stabilnosti u BiH i naglasio podršku Hrvatske funkcionalnoj i jedinstvenoj BiH.

“Ne želimo vidjeti političku krizu. Osuđujemo sve one koji imaju ambiciju za destabilizaciju u BiH ili nekakve secesionističke tendencije. Želimo da BiH funkcionira skladno kao jedinstvena država na dejtonskim temeljima od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, i naravno svih drugih u BiH”, rekao je Plenković.

Kordić: Prilika za konkretne razgovore i razvojne iskorake

Na svečanom otvaranju nazočnima se obratio i mostarski gradonačelnik Mario Kordić, zahvalivši svima koji su tijekom protekle godine pridonijeli razvoju gospodarskih aktivnosti u gradu. Istaknuo je značaj Zračne luke Mostar, koja danas povezuje grad s brojnim europskim destinacijama, otvarajući vrata globalnom tržištu.

Posebno je istaknuo ulogu ovogodišnje zemlje partnera – Republike Italije, naglasivši kako se iz Mostara već od svibnja uspostavljaju letovi za Rim, Milano, Napulj, Palermo i Bari, što dodatno potvrđuje stratešku povezanost i otvara prostor za nove poslovne prilike i razvojne projekte.

Govoreći o aktualnoj situaciji, Kordić je naveo kako se Bosna i Hercegovina, pa tako i Mostar, suočavaju s brojnim političkim i gospodarskim izazovima. Upozorio je da važne teme za lokalne zajednice često ostaju izvan fokusa viših razina vlasti zbog dominacije političkih pitanja.

“Stoga današnji događaj i sljedećih pet dana predstavljaju fantastičnu mogućnost da i o tome razgovaramo s našim gospodarstvenicima, predstavnicima lokalnih zajednica i možda osvijestimo što je to njima bitno da bi se dalje razvijali, a onda samim time i punili proračune kako bi vlast mogla realizirati kratkoročne i dugoročne razvojne planove”, kazao je Kordić.

Kordić upozorio je na probleme koji usporavaju gospodarski razvoj, poput industrijskih zona u kojima se ne grade novi objekti zbog izostanka zakona o građevinskom zemljištu, zapuštenih vinograda i plantaža koje čekaju zakone iz područja poljoprivrede i šumarstva, kao i zaustavljenih energetskih projekata zbog neriješenog pitanja državne imovine. Naglasio je kako bez zakonodavnog okvira s viših razina vlasti nije moguće obnoviti ni brojne ruševine koje godinama stoje neiskorištene.

Poručio je da rješenja leže u institucijama Bosne i Hercegovine, izražavajući želju da upravo iz Mostara ponovno krene val pozitivnih promjena.

“Bit ću jako sretan ako iz Mostara krene ponovno neko pozitivno svijetlo kojem svjedočimo proteklih par godina prema ostatku BiH”, kazao je gradonačelnik Mostara.

Stručni skupovi i poslovni susreti

Međunarodni sajam gospodarstva u Mostaru predstavlja platformu za povezivanje gospodarstvenika, razmjenu znanja, promociju investicija i sklapanje poslovnih suradnji.

Uz izložbeni dio, program uključuje brojne konferencije, stručne skupove i poslovne susrete domaćih i inozemnih tvrtki. Sajam donosi i bogat kulturno-zabavni program, s nastupima glazbenih izvođača, izložbama likovne umjetnosti, modnim revijama te degustacijama tradicionalnih proizvoda poput vina, sireva i pršuta.

Mostarski sajam 2025. godine još jednom potvrđuje svoju ulogu važnog regionalnog gospodarskog središta i mjesto okupljanja ključnih aktera iz svijeta biznisa i kulture.

Sajam će biti otvoren do subote, 12. aprila.

 

(Kliker.info-Fena)

 

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku