hamburger-icon

Kliker.info

Obrad Kesić: Srpski lobisti zaustavili Silajdžića i spriječili smjenu Dodika

Obrad Kesić: Srpski lobisti zaustavili Silajdžića i spriječili smjenu Dodika

07 Decembra
08:45 2008

Srpski lobisti u Briselu i SAD spriječili su smjenu Milorada Dodika i s dnevnog reda skinuli pitanje postojanja Republike Srpske, tvrdi u intervjuu za Press RS Obrad Kesić, politički analitičar iz Vašingtona. Kesić kaže da administracija BarakaObame neće izazvati dramatične promjene u američkoj politici prema BiH.

Da li to znači da Republika Srpska više nije „kost u grlu" Vašingtona?

– Ljudi Harisa Silajdžića u Stejt departmentu pokušaće ponovo da lobiraju za „unitarnu Bosnu", ali njihovi zahtjevi nisu realni ni kada se pogleda stvarno stanje u BiH, ni zato što se Amerika zabavila svojim, mnogo većim problemima. Očigledno je da su lobisti Vlade RS napravili pozitivan rezultate u Vašingtonu, ali i u Briselu. Ostvarena su tri ključna pomaka, a najvažniji je taj što niko više ne dovodi u pitanje opstanak RS, nego se raspravlja o opstanku BiH. Takođe, generalna je ideja da se BiH uredi na federalnom principu. Istovremeno, prihvaćeno je i da visoki predstavnik ne može da smjeni Milorada Dodika, a takve ideje su razmatrane do prije nekoliko mjeseci.

Šta je dovelo do takvog zaokreta?

– Međunarodna zajednica je svjesna da bi u pokušaju smjene Dodika mogla da se suoči s masovnim građanskim bojkotom. Takva situacija bila bi velika kočnica približavanju BiH Evropskoj uniji. Ipak, postoje jastrebovi koji bi voljeli takav razvoj, ali i oni su svjesni da bi međunarodna zajednica morala da upotrebi silu. To u ovom trenutku ne odgovara ni Evropi ni Americi. Više ne postoji politička volja da visoki predstavnik UN-a koristi „bonska ovlaštenja".

PODJELA KOSOVA DOLAZI NA DNEVNI RED

Prema Kesićevoj ocjeni, u Vašingtonu postoji odbojnost prema ideji podjele Kosova, ali u Evropi postoji veće raspoloženje da se ide prema tom rješenju, pogotovo u Italiji.

– Mislim da se to proširilo čak i na druge zemlje i da imamo situaciju da je moguće da dođe do podjele. Ipak, u ovom momentu, Albanci ne žele to da prihvate i spremni su da koriste novo nasilje i da vrše pritisak na međunarodnu zajednicu i EU da odustanu od svojih obećanja koja se odnose šest tačaka povodom misije Euleksa – smatra Kesić.

Da li je BiH danas u grupi zemalja koje imaju drugorazredni značaj za SAD?

– Da. Obama neće naglo promjeniti politiku prema Balkanu iako mogu da se očekuju određeni „krizni momenti" u početnom periodu kad preuzme vlast. Neki će pokušati da usmjere američku spoljnu politiku u pravcu blokiranja ključnih reformi i dogovora domaćih političkih snaga u BiH. Ali, Obamina administracija neće nasjesti na tu priču.

Ipak, Haris Silajdžić polaže velike nade u Obaminu administraciju?

I DALJE PRITISCI NA BEOGRAD

Šta srpski narod može da očekuje od nove administracije u Vašingtonu?

– Ne treba očekivati velike promjene u američkoj politici prema Balkanu jer Obama će da nastavi tamo gdje je Buš stao. To znači da će nastaviti da podržavaju nezavisnost Kosova i lobiraju da što veći broj zemalja prizna nezavisnost. Biće nastavljena i politika uslovljavanja Srbije jer Amerikanci vjeruju da je to uspješan recept.

– Silajdžić se nada da će se nova administracija agresivnije angažovati u BiH, ali jako su male šanse da će se stvari odvijati u tom pravcu. Silajdžić vjeruje da je RS osnovni problem i da BiH može da opstane samo kao unitarna država. On se nada da će ga podržati zvaničnici iz prve i druge Klintonove administracije, uglavnom oni koji su bili uključeni u pregovore u Dejtonu. Oni se sada vraćaju na važna mjesta u administraciji, ali okolnosti su dramatično promijenjene. Nema rata i slika stradanja, a EU ne dovodi u pitanje opstanak RS.

Da li Srbi treba da budu zadovoljni zbog toga što Ričard Holbruk nije izabran za državnog sekretara SAD?

– Mislim da je preuveličana teza da Holbruk mrzi Srbe i da je emotivno vezan za BiH. On je vrlo pragmatičan i sve svoje aktivnosti bazira na tome šta je dobro za njega lično.

Da li za Holbruka ima mesta u Obaminom timu?

– Postoji mogućnost da će Holbruk biti na jednoj od važnijih pozicija u Stejt departmentu. Priča se da bi mogao biti postavljen za zamenika državnog sekretara. Ali, suština je u tome da Balkan sada nije prioritet za Ameriku.  (Kliker.info-Svevijesti.ba)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku