Nije bilo moguće spriječiti raspad elektroenergetskog sistema BiH, poručuju iz Nezavisnog operatora sistema
Skoro polovina građana u bh. entitetu Federacija BiH je dobila struju, nakon što je zabilježen nestanak električne energije koja se dogodila malo poslije 12 sati u većini gradova u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i dijelu Hrvatske, u petak, 21. juna.
Ovo je potvrđeno iz Elektroprivrede BiH, jedne od tri kompanije u Bosni i Hercegovini koja se bavi proizvodnjom električnom energijom.
“Elektroprivreda BiH trenutno proizvodi 120 megavata struje, čime zadovoljava 50 posto domaćinstava u Federaciji BiH”, kazali su iz ove institucije za RSE, te dodali “da nisu zabilježeni kvarovi na proizvodnim postrojenjima kompanije”.
Stanje je stabilizovano i u Banjaluci i Trebinju, izjavio je generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske”, Luka Petrović za novinsku agenciju Srna.
“Za par sati će biti kompletno uredno snabdijevanje u Republici Srpskoj”, rekao je Petrović.
Prethodno je operater Prenosnog sistema u Albaniji saopštio da su uzroci nestanka struje “veliki obim potrošnje i ekstremne temperature, koje su izazvale kvarove na interkonektivnoj liniji sa Grčkom”.
“Kvar je počeo od interkonektivnog voda sa Grčkom, a zatim se nastavio kaskadno u cijeloj zemlji”, naveo je Operator prenosnog sistema u Albaniji, dodajući da se “preduzimaju mjere za vraćanje električne energije svim potrošačima”.
I iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema su na zvaničnoj Facebook stranici ranije saopštili da se desio ispad na mreži Crnogorskog elektroprenosnog sistema, zbog čega je bez struje bilo skoro cijelo područje Crne Gore. Struja je, u međuvremenu, došla u Podgoricu.
Iz Hrvatske elektroprivrede je ranije saopšteno da je prekid opskrbe električnom energijom u dijelovima Republike Hrvatske izazvao “međunarodni poremećaj koji je zahvatio više zemalja”.
“Hrvatski operator prijenosnog sustava radi analizu sa operatorima sustava susjednih zemalja kako bi se utvrdio uzrok”, saopštili su iz Hrvatske elektroprivrede.
Iz Elektroprivrede Srbije su za RSE rekli kako u toj zemlji trenutno nema problema u snabdijevanju električnom energijom.
“Naši dispečeri su u komunikaciji sa kolegama iz regiona i radi se na uspostavljanju sistema u zemljama u kojima je bilo problema: BiH, Hrvatska, Albanija i Crna Gora”, naveli su iz Elektroprivrede Srbije za RSE.
NOS: Postepeno se vrši uključivanje struje
“Nije bilo moguće spriječiti raspad elektroenergetskog sistema BiH”, saopšili su iz Nezavisnog operatora sistema u BiH.
“Poremećaj sa snabdijevanjem električnom energijom prenio se i na Hrvatsku sa kojom Bosna i Hercegovina ima najveći broj interkonektivnih dalekovoda”, naveli su, te dodali da se vrši postepeno uključivanje proizvodnih jedinica i trafostanica iz pravca Ugljevika i Tuzle ka Banjaluci, Sarajevu i Mostaru, te od Hrvatske ka Mostaru, Prijedoru, Kaknju i Jablanici.
Naglašavaju da normalizaciju stanja otežavaju visoki naponi u mreži od 400 i 220 kilovolti (kV).
Iz firme “Sarajevostan”, jedne od najvećih kompanija koja se bavi upravljanjem objektima stanovanja u Kantonu Sarajevo, za RSE su naveli da su nakon nestanka električne energije zaprimili oko 15 poziva građana koji su bili zaglavljeni u liftovima u ovom kantonu, te da su njihove ekipe odmah reagovale i “izvukle građane iz liftova”, nakon što je nestala struja.
Zbog nestanka struje, pojedina naselja u Sarajevu su ostala i bez snabdijevanja vodom.
Iz sarajevskog Vodovoda su za RSE rekli kako je vodosnabdijevanje u Kantonu Sarajevu uspostavljeno, ali sa smanjenim pritiskom.
“Moguć je poremećaj na višim spratovima i višim kotama”, naveli su iz Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća “Vodovod i kanalizacija”.
Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu za RSE je rečeno da imaju uredno snabdijevanje vodom.
Šta kažu stručnjaci?
Enver Kreso, bivši direktor Elektroprivrede BiH je za RSE rekao da je nestanak struje “tehničke prirode”, te da uzroci mogu biti razni.
“Ako problem potraje, bit će velikih posljedica, bolnice prelaze na agregatore, saobraćaj je u problemu, posljedice mogu biti vrlo velike, bit će problema sa komunikacijama, ali i sa vodsnabdijevanjem”, kazao je Kreso.
Prema njegovim riječima, ovakve situacije su rijetke.
“Sistem u BiH ima konekciju prema Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori, to su tačke u kojoj se vrši razmjena energije, u jednom sistemu bude manjak, u jednom višak. Sistemi jesu državni, ali su oni uvezani vodovima za razmjenu električne energije, te utiču jedni na druge”, kazao je Kreso.
Nekadašnji generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine Amer Jerlagić kaže kako se sličan problem u posljednjih 20 godina dogodio samo jednom.
“Generalno, u Evropi postoji takozvani UCT sistem, znači sve su države povezane u jedan jedinstveni sistem. Sad je samo pitanje koliko je u datom momentu mreža spremna da izdrži tako naprezanje”, kazao je Jerlagić, te dodao da je velika vjerovatnoća “raspada sistema” opterećenje zbog vrućine i klima uređaja”.
(Kliker.info-RSE)
Komentari