Muhamed Fazlagić : Državna Bolnica je Državna Imovina !
Posljednjih dana svjedoci smo erupcije negodovanja građana izazvane odlukom o ukidanju Državne bolnice Abdulah Nakaš u Sarajevu (poznata kao Vojna bolnica) i njenoj integraciji u Univerzitetski klinički centar Sarajevo (poznat kao Bolnica Koševo).
Piše : Muhamed Fazlagić (Kliker.info)
Podsjećamo, Državna bolnica je najstarija medicinska ustanova u Bosni i Hercegovini, koja pruža usluge pacijentima iz svih krajeva BiH u posljednjih 150 godina.
Također, vrijedno se prisjetiti kakvu ulogu je odigrala ova zdravstvena ustanova u toku agresije na BiH pod četverogodišnjom opsadom grada Sarajeva. Inicijialna kapisla za ovakvo javno negodovanje i usijanje društvenih mreža je činjenica da je cijela akcija zamišljena i izvedena na jedan vrlo netransparentan i brutalan način, udovoljavajući ambicijama “prve dame” u Bošnjaka Sebiji Izetbegović.
Ona je prvo imenovana na mjesto generalnog direktora Državne bolnice, prije par godina, da bi sada preuzela mjesto direktora UKC Sarajevo. Onako usput, iako ne najbitinije, postavlja se pitanje
pa zašto ta ista bolnica nije ukinuta dok je gospođa Izetbegović bila direktor?!
Bez obzira što je ovakav potez svakako dijametralno suprotan onome što su SDA i njen lider obećavali u predizbrnoj kampanji i što se sa pravom može prigovoriti da gospodja Izetbegović zasigurno nije najbolji kandidat za takvu poziciju, to, nažalost, i nije najgora posljedica ovakvog poteza.
Posljedice su mnogo dublje, kako po zdravstveni sektor, tako i za Državu BiH i njen ustavno pravni poredak.
Naime o čemu se ovdje radi?
Kao prvo, ovaj potez direktno podriva i narušava armature države BiH, i zadire u najosjetljivije pitanje opstanka BiH, tj. državnu imovinu.
Prije svega Državna bolnica je imovina Države BiH, a ne njenog entiteta Federacija BiH. Bolnica je bila nekadašnje vlasništvo Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu FNRJ i kao takva je pod zabranom raspolaganja na osnovu uredbe visokog predstavnika Peddy Ashdown-a koji je sve ugovore o nelegalnom prometovanju državne imovine proglasio NIŠTAVNIM.
Računajući na većinu u Komisiji za raspodjelu državne imovine, i dogovor sa koalicionim partnerima iz RS-a koji će to jedva dočekati, namjera rukovodstva SDA je da se ta imovina dodijeli Kantonu ili Federaciji BiH.
To u svakom slučaju predstavlja umanjivanje važnosti snage i moći BiH i jasno stavlja svima do znanja da se ponašamo prema Državi i njenoj imovini isto kao i oni koji je ruše. To i ne čudi jer je iz iste centrale Izetbegovićev predhodnik u stranci nudio podjelu državne imovine Dodiku i Čoviću, a Izetbegović sada nastavlja istim ucrtanim putem.
Žalosno.
Drugo, evidentno je da se ovakav scenario nije mogao kreirati bez potpune saglasnosti koalicionih partnera, najkonkretnije HDZ-a.
Ako već SDA brani svoju odluku racionalizacijom troškova i “domaćinskim poslovanjem”, postavlja se pitanje, zašto se nije počelo sa integracijom dvije bolnice u Mostaru (HNK), odnosno sa integracijom bolnica Nova Bila, Travnik i Jajce (SBK).
Poučeni iskustvom formiranja vlasti u BiH i Federaciji i krajnje inferiornoj ulozi koju je Izetbegović igrao u pregovorima sa Čovićem, priča o “megakantonima” dobiva svoj novi epilog i još jednu dimenziju, koja sigurno ne upućuje na jačanje države, nego upravo suprotno.
Nije jasno kakav će finalni rezultat biti, ali je kristalno jasno da građani imaju sve manje strpljenja za poteze klana Izetbegović. Sa ovim potezima mislim da su podcjenili i medicinske radnike i građane kojima se nikako ne dopada ideja monopoliziranja zdravstvenog sistema u Federaciji BiH.
Od Izetbegovića, HDZ-a i koalicionih partnera smo čuli i vidjeli namjere, možda je red da i građani nešto kažu.
12 0 komentara