Milomir Kovačević Strašni : Fotografija je gradnja, kreiranje mog svijeta
Milomir Kovačević Strašni, sarajevski fotograf sa francuskim pasošem, nakon više od 13 godina izbivanja došao je u rodni grad kako bi predstavio svoj novi ciklus fotografija "Sarajevo u srcu Pariza".
Održavao vezu
Ovaj, kako ga nazvaše hroničar sarajevskih zbivanja, prije, a posebno u toku opsade Sarajeva, svoje radove je premijerno izložio u Umjetničkoj galeriji BiH u koju se nije moglo ući na svečanom otvaranju u utorak navečer jer je bila prepuna.
Bilo je tu Kovačevićevih prijatelja koji su željeli da ga vide poslije toliko vremena, ali i brojnih ljubitelja fotografije. I sam Kovačević je, kako kaže za "San", bio iznenađen tolikim brojem posjetilaca, da jučer ni nakon prespavane noći, još nije sabrao sve utiske.
– Ja sam više nego zadovoljan. Bilo je tu toliko dragih ljudi. Neke od njih nisam vidio otkako sam otiša iz Sarajeva. Čak sam sreo i neke školske drugare koje, opet, nisam vidio nekih 25 godina. Ma, toliko je utisaka sa otvaranja da ne znam šta prvo da rezimiram.
Koliko ste radili na ovom ciklusu?
– Ovaj ciklus je nastajao u zadnjih godinu i po dana i želio sam da svoju premijeru doživi u Sarajevu. Čak sam neke fotografije radio noć uoči dolaska u Sarajevo. Izložba sadrži oko 180 fotografija raznih predmeta koje su Sarajlije, koje žive u Parizu, ponijele sa sobom iz svog grada. To su njihovi najdraži predmeti koji ih vežu za njihovu porodicu, za nezaboravne trenutke provedene u Sarajevu.
Sarajevo je imalo priliku da vidi neke Vaše izložbe nakon agresije na BiH, iako Vi niste bili fizički prisutni?
– Iako me nije bilo više od 13 godina, ja sam održavao vezu sa svojim gradom. Moja djela su izlagana u raznim sarajevskim galerijama i žao mi je što nisam mogao doći na otvaranje tih izložbi.
Pored administrativnih problema i bolest Vas je omela u tome?
– Bio sam bolestan, ali je sad to srećom iza mene. Sad sam dobro. Treba još neke nalaze da sredim, ali se ja dobro osjećam.
Uprkos svemu, bili ste aktivni u Parizu gdje živite i sve izložbe koje ste uradili odišu nostalgijom za Sarajevom?
– Objektivno, prije rata sam ja bio neko ko je znao svaki ćošak, ali i ljude Sarajeva. Zna se nekad desiti da me u Parizu sretne neko iz Sarajava i pozdravi iako se ne znamo lično nego iz viđenja iz Sarajeva. Dugo godina sam radio i snimao i mislim da u svojoj arhivi imam sigurno oko sto hiljada fotografija iz Sarajeva. Ja ne radim čisto da bih snimio i nešto radio, nego zato što volim ovaj posao i što kad vidim nešto i nekoga ko je interesantan, ne mogu proći pored, a da ne fotografišem. Sve to brižljivo čuvam i često gledam jer me sjeti na moj grad. Sarajevo je toliko ugravirano u mene da ne može izaći.
Upravo te fotografije su Vam, kako rekoste, pomogle da preživite?
– Ne mislim to direktno u materijalnom kontekstu. Fotografija je, zapravo, gradnja i kreiranje mog svijeta. To je moja komunikacija s ljudima jer za mene ono što ne fotografišem, nema neku veliku vrijednost. Tako da sve drage ljude imam na fotografijama, filmovima i Sarajevo je uvijek prisutno u Parizu.
Ove godine slavite 30 godina umjetničkog rada. Možete li napraviti neku paralelu između Milomira Kovačevića prije toliko godina i sad?
– Ma, nema nekih velikih promjena. Jesam sazrio i naučio neke stvari što se tiče profesije, ali ljubav prema fotografiji je ostala. Jesam u mladosti imao drugačiji pogled na fotografiju, ali, naravno, takvo je bilo vrijeme. Ono čini svoje, pa se i taj osjećaj razvijao u drugom smjeru, ali strast je definitivno ostala ista.
Možete li uporediti umjetnost fotografije u Parizu i u Sarajevu?
– Ova umjetnost je tamo bolje plaćena i to je jedina prednost. Što se tiče samog kvaliteta i interesa publike, mislim da tu nema velike razlike. Ako dobro reklamirate svoj proizvod i organizacijski osmislite, uvijek ćete naći kupca. Tako je i sa izložbama. Moja izložba je sjano organizovana i dobro je posjećena kao i izložbe prije ove, zato što Sarajevo ima kvalitetnu publiku. E, na nama je da se potrudimo da je napravimo kvalitetno, a ne samo da sjedimo i kukamo. Radio sam i sa tamošnjim fotografima i nema tu neke velike razlike. Kad radite sa takvim ljudima nema puno priče, jer se sve posmatra vizuelno, okom fotografa. Posebno mi se kod njih dopada što nisu zatvoreni za savjete. Čak i oni koji se decenijama bave fotografijom uvijek su raspoloženi za korekcije. Na primjer, fotograf od osamdeset i nešto godina prihvata i voli naučiti sve što je novo, nema onog nametanja da bi se on pokazao velikim fotografom. Mada, ima i takvih, ali mnogo manje.
Svjedočenje
Milomir Kovačević Strašni rođen je 1961. godine. Za njega kažu da je kultni lik bh. fotografije. Za njegove fotografije Predrag Matvejević kaže: "Bude li neko jednoga dana pisao hroniku onoga što se dogodilo u Sarajevu – jedno novo, veliko djelo poput Travničke hronike – poslužit će se vjerojatno i ovim svjedočenjem". Do sada je svoje radove izlagao u Parizu, Berlinu, Njujorku… Dobitnik je prestižne nagrade Credit Commercial de France CCF, Fondacije za fotografiju. Danas živi i radi u Parizu. Dž. Busnov(San)
Komentari