Izbor ujgurske sportašice za nositeljicu olimpijske baklje s političkim prizvukom
Potez Kine da mladu ujgursku sportašicu gurne u centar pažnje na vrhuncu ceremonije otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu stavio ju je u središte dugogodišnje kontroverze oko kršenja ljudskih prava u Xinjiangu.
Dinigeer Yilamujiang, 20-godišnja skijaška trkačica, godinama je trenirala kako bi ispunila san svakog djeteta da zaigra na Olimpijskim igrama.
No njezino istaknuto i nasmiješeno pojavljivanje kao posljednje nositeljice olimpijske baklje u petak na nacionalnom stadionu “Ptičje gnijezdo” pred hiljadama gledatelja te na svjetskim televizijskim ekranima, imalo je jasan politički prizvuk.
Ona dolazi iz Xinjianga, regije u kojoj živi pretežno ujgurska muslimanska manjina, a kineska vladajuća Komunistička partija optužena je za kršenje ljudskih prava upravo u toj regiji.
Nakon pojavljivanja Yilamujiang na nacionalnoj i međunarodnoj televiziji, kineski diplomati su na Twitteru podijelili videosnimke njezine obitelji kako prati ceremoniju na ekranu i plješće, a neki su brisali i suze.
Kina je više puta pozivala svoje kritičare da prestanu “politizirati” ove Olimpijske igre, zasjenjene pitanjima poput ljudskih prava, covida-19 i što bi se moglo dogoditi sportašima ako progovore na Igrama.
Na pitanje novinara je li uključenje Yilamujiang ispunilo standard političke neutralnosti, Međunarodni olimpijski odbor (MOO) je rekao da ona ima “svako pravo” sudjelovati.
“Kao što znate iz Olimpijske povelje, mi ne diskriminiramo ljude prema tome odakle dolaze, kojeg su porijekla”, rekao je glasnogovornik MOO-a Mark Adams.
“Mislim da je koncept okupljanja svih generacija bio zaista izvrstan.”
Posljednja dionica štafetnog nošenja olimpijske baklje koja se odvijala unutar stadiona uključivala je kineske sportaše rođene u svakom desetljeću počevši od 1950-ih do 2000-ih.
Sudbina kineskih Ujgura bila je središte međunarodne uzbune uoči početka Igara.
Najmanje milijun ljudi, uglavnom pripadnika muslimanskih manjina, zatvoreno je u “preodgojne logore” u Xinjiangu, tvrde aktivisti, a kineske vlasti optužene su za prisilnu sterilizaciju žena i nametanje prisilnog rada u tom području.
Sjedinjene Američke Države optužile su Kinu za genocid, što Peking odbacuje.
Iako su svjetski čelnici, pa i ruski predsjednik Vladimir Putin, bili prisutni na svečanosti otvaranja u petak, SAD, Australija, Velika Britanija i Kanada su među ključnim zemljama koje nisu poslale diplomatske predstavnike zbog kršenja prava Ujgura.
Yilamujiang je počela trenirati skijanje s 12 godina, navodi China Sports Daily. I to pod vodstvom svog oca, također skijaša koji se natjecao na nacionalnoj razini.
Pridružila se kineskoj reprezentaciji skijaškog trčanja 2017. godine.
Yilamujiang je 2019. postala prva kineska osvajačica odličja u skijaškom trčanju na natjecanju Međunarodne skijaške federacije, a mediji su je hvalili da je uzdigla poziciju Kine u tom sportu.
Njezin otac postao je skijaški trkač 1980-ih, a danas je instruktor skijanja i motivacijska snaga Yilamujiang.
Komentari