Godišnji izvještaj obavještajne zajednice SAD : Dodik mogao krenuti u secesiju tokom 2024. godine !
U godišnjem izvještaju o procjenama ugroženosti u izdanju obavještajne zajednice Sjedinjenih Američkih Država u jednom dijelu dokumenta govori se i o sigurnosnim prijetnjama na Balkanu. Izvještaj je sačinio Ured direktora Nacionalne obavještajne službe.
“Zapadni Balkan vjerojatno će se suočiti s povećanim rizikom od lokaliziranog međuetničkog nasilja tokom 2024. godine. Nacionalistički lideri vjerojatno će pogoršati napetost zbog svoje političke prednosti i vanjskih aktera, ojačat će i iskoristiti etničke razlike kako bi povećali ili zaštitili svoj regionalni utjecaj ili osujetili veće integracije Balkana u EU ili euroatlantske institucije”, navodi e u dijelu gdje se govori o Zapadnom Balkanu.
Konkretno, kada je riječ o našoj državi, američki obavještajni podaci u dijelu “Potencijalna unutardržavna previranja” govore o zabrinjavajućim akcijama u Bosni i Hercegovini koje poduzima predsjednik entiteta RS Milorad Dodik, a koje bi mogle dovesti i do sukoba.
“Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik poduzima provokativne korake kako bi neutralizirao međunarodnu zajednicu i nadzor u Bosni i osigurao de facto otcjepljenje za svoju Republiku Srpsku. Njegovo djelovanje moglo bi potaknuti vođe bošnjačkog (bosansko-muslimanskog) stanovništva da osnaže vlastite kapacitete i zaštite svoje interese i tako eventualno dovesti do nasilnih sukoba koji bi mogli nadvladati mirovne misije snage”, piše u objavljenom dokumentu.
U prevodu to znači da bi Dodik mogao krenuti u secesiju tokom 2024. godine i da bi moglo doći do sukoba u slučaju da ga u tome pokušaju zaustaviti bošnjački političari.
Pod “nadvladati mirovne snage”, američki obavještajci smatraju da bi snage EUFOR-a u tom trenutku očito bile nedovoljno jake da spriječe eskalaciju, piše Klix.
Kada se govori o “Unutardržavnim previranjima”, u izvještaju se objašnjava da se odnosi bez obzira na to da li su utemeljena na domaćim nemirima, ekonomskom nezadovoljstvu ili izazovima upravljanja i da mogu potaknuti cikluse nasilja, pobuna i unutarnjih sukoba.
“Izazovi su često isprepleteni sa smanjenim socioekonomskim učinakom, endemskom korupcijom, preseljenjem stanovništva, pritiscima od klimatskih promjena i širenja ekstremističkih ideologija iz terorističkih i pobunjeničkih skupina.”
(Kliker.info-Politički)
Komentari