hamburger-icon

Kliker.info

Državljani Turske porijeklom sa Balkana: Strah i briga

Državljani Turske porijeklom sa Balkana: Strah i briga

06 Februara
15:13 2023

Razmjere razaranja nakon snažnog zemljotresa magnitude 7,7 koji je rano u ponedjeljak pogodio pogranično područje Turske i Sirije još uvijek se sagledavaju.

Na hiljade zgrada je srušeno ili potpuno uništeno, a konstantno pristižu informacije o novim žrtvama. Prema posljednjim informacijama, poginulo je više od 1.600 osoba, znatno veći broj njih je povrijeđen, a neki stanovnici su još uvijek pod ruševinama.

Pojedini seizmolozi smatraju da bi zemljotres koji je pogodio Tursku i Siriju mogao biti najsnažniji u turskoj historiji, a sličan je potresu koji se dogodio prije više od 80 godina.

Državljanin BiH pod ruševinama

Generalni konzul BiH u Istanbulu Siniša Mihailović potvrdio je za Fenu da se jedan državljanin Bosne i Hercegovine nalazi ispod ruševina zgrade u kojoj radi u turskom gradu Malatya nakon današnjeg zemljotresa.

Radi se o Angelu Peševskom koji radi za firmu “GOPA Worldwide Consultants”, koja nastoji stupiti u kontakt s njegovom porodicom. Pasoš Peševskog izdat je u Sarajevu.

Konzul Mihailović kaže da je u toku akcija uklanjanja ruševina i dodaje da se “svi nadaju da će sve biti uredu”.

Povrijeđene dvije državljanke Hrvatske

U potresu u Turskoj stradale su dvije hrvatske državljanke, ali su izvan životne opasnosti, objavio je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.

Jedna je povrijeđena u gradu Adyamanu, gdje je izvučena ispod ruševina, kazao je hrvatskim novinarima  ambasador u Turskoj Hrvoje Cvitanović, prenijela je Hina.

Druga je povrijeđena u Malatayi.

Prirode njihovih povreda nisu poznate, ali se zna da nisu u životnoj opanosti.

Dvoje povrijeđenih iz Sjeverne Makedonije

Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Makedonije javilo je da je u zemljotresu u Turskoj teže povrijeđen jedan makedonski državljanin, ali je izvan životne opasnosti, dok je drugi lakše povrijeđen.

Riječ je o učenicima koji su preko programa “Erasmus plus” bili u Turskoj.

Predsjednik Sjeverne Makedonije Stevo Pendarovski, kao i cijeli državni vrh, uputili su poruke saučešća i najavili pomoć.

Nema povrijeđenih u Srbiji i Crnoj Gori

Ambasador Srbije u Ankari Zoran Marković rekao je Tanjugu da na području pogođnim zemljotresom živi mali broj državljana Srbije – njih 20 do 30.

“Saradnici ambasade nastavit će da pozivaju državljane Srbije koji žive u pogođenom području da bi proverili kako su”, istakao je Marković.

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore saopćilo je da, prema informacijama kojima za sada raspolaže, u razornom zemljotresu u Turskoj, nema poginulih, niti povrijeđenih crnogorskih građana.

“Ambasada Crne Gore u Ankari, kao i Generalni Konzulat u Istanbulu prate situaciju i u kontaktu su sa našim građanima i nadležnim organima u Republici Turskoj”, navodi se na Twitter profilu MVP-a Crne Gore.

Podrhtavanja tla u Ankari

Nadira Beširović-Ilgar, predstavnica Bošnjakinja u Turskoj okupljenih u Udruženju žena Zambak, javila se iz glavnog grada Turske, rekavši da se podrhtavanja tla osjetila i u tom gradu, udaljenom 460 kilometara od epicentra.

“U Ankari je situacija pod kontrolom, ali smo emotivno potrošeni”, kaže Beširović-Ilgar za Al Jazeeru, dodajući da postoji doza straha i brige.

Kaže kako cijelo jutro pokušava stupiti sa sugrađanima iz područja pogođenih zemljotresom.

“Sve vrijeme smo na telefonu i prema zvaničnim informacijama svi bh. građani su dobro i van životne opasnosti. Neki su bili primorani napustiti svoje domove. Jednoj našoj sugrađanki je srušena kuća, ali je uspjela pobjeći sa svojom kćerkom prije obrušavanja”, priča Beširović-Ilgar.

Turska je proglasila najviši stepen opasnosti od katastrofe i uputila apel i za međunarodnu pomoć.

“Turska je u potpunosti na raspolaganju svojim građanima i kontinuirano radi na tome da što prije dođe do ljudi koji su ispod ruševina”, rekla je Beširović-Ilgar.

Brojne zemlje najavile pomoć

Svjetske agencije javile su da su Evropska unija, NATO i brojne pojedinačne zemlje najavile pomoć nakon katastrofalnog potresa u Turskoj i Siriji.

Turska je jedna od zemalja koja je najviše izložena potresima. U zemljotresu magnitude 7,6 koji je 1999. pogodio Izmit, grad jugoistočno od Istanbula, poginulo je više od 17.000 ljudi.

U gradu Van je u potresu 2011. poginulo više od 500 ljudi.

Zbog najnovijeg zemljotresa na oprezu su bile i italijanske vlasti koje su oglasile upozorenje na mogući cunami na južnoj obali, ali je to upozorenje povučeno.

Zbog opreza je privremeno bio zaustavljen i saobraćaj na jugu Sicilije, u Kalabriji i Apulji.

(AJB)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku