Doktorantica iz Gradačca inspirisana prirodom : Naučni uspjeh Ede Džinović odjeknuo svijetom
Pažnju javnosti izazvao je revolucionarni naučni rad koji se odnosi na razvijanje naprednih sistema s ciljem poboljšanja stabilnosti tradicionalnih totalnih proteza upotrebom rješenja iz prirode, a objavljen je u prestižnom naučnom časopisu “Advanced Materials Technologies“. Ovo istraživanje pruža rješenja za više od 350 miliona ljudi širom svijeta.
Odlične reakcije
Eda niže uspjehe od početka školovanja. Tako je osnovnu školu i Gimnaziju u Gradačcu završila kao učenica generacije, zatim Stomatološki fakultet, gdje je bila dobitnica Srebrene značke Univerziteta u Sarajevu. Magisterij regenerativne stomatologije je potom nastavila na Kraljevskom koledžu u Londonu te je po završetku upisala doktorski studij na istom koledžu.
– U sklopu ovog projekta, koji je ujedno i osnova mog doktorskog studija, mi smo nastojali unaprijediti postojeće terapijske mogućnosti za osobe koje nose totalne proteze i koji zbog zdravstvenih ili finansijskih razloga ne mogu posegnuti za implantatima. Ideju smo “pronašli” u prirodi. Poznato je da u biljnom i životinjskom svijetu postoje različite adaptacije koje pomažu organizmima da se bore i prežive, da grabe plijen ili da se pričvrste za podlogu kako bi se kretali. Hobotnica je bila jedan od izvrsnih primjera kako se principi biomimetike, tj oponašanja dizajna i procesa iz prirode, mogu upotrijebiti u svakodnevnom životu – objasnila je Džinović.
Džinović: Rješenje pronašli u pipcima hobotnice. Facebook
Dodaje da su kroz tu inspiraciju dublje ušli u tematiku i otkrili da se slični principi koriste za pojačavanje ljepljivosti hirurških flastera i uređaja za monitoring u medicini.
– Pipci hobotnice su nam služili kao fizički izvor ljepljivosti, ali smo odlučili da ubacimo i hemijske elemente. Ja sam odlučila da probam da li će proteza premazana keratinom hemijski se vezivati za keratin na sluznici.
Naši rezultati su pokazali čak i dvostruko jače vezivanje u prisustvo pipaka i keratina, što je super osnova za kliničko istraživanje koje i predstavlja naš naredni korak. Reakcije su odlične. Brzo su vijest o ovome proširili BBC, “The Times“, “The Telegraph“, “The Mirror“, “The Sun“ i drugi mediji u širom UK, Evrope i Azije – kazala je Džinović.
Planovi za budućnost
Eda je trenutno treća godina doktorskih studija, radi na završnim eksperimentima i time ulazi u finalnu, četvrtu godinu koja će se sastojati od eksperimenata i pisanja doktorske disertacije.
– Nakon toga, voljela bih odraditi i kraći postdoktorski studij koji bi mi dao drugu dimenziju jer bih, osim istraživanja, imala i više kontakta sa studentima, što bi me pripremalo za budućnost. Voljela bih da budem klinički akademik (clinical academic), da se bavim stomatologijom u praksi, ali i nastavim s istraživačkim, akademskim radom te da imam svoju grupu studenata. Nadam se da ću to ostvariti – navela je Džinović.
Prirodne nauke
Nauka me uvijek zanimala. Sjećam se da sam već u osnovnoj školi naginjala prema prirodnim naukama. Voljela sam da učim o načinu kako se stvari dešavaju, zakonima i principima, i sve mi je to bilo nekako logično i lako za savladati. Stomatologija mi se svidjela, jer je povezivala sve grane koje sam voljela, kao i mogućnost da nakon faksa nastavim kliničku praksu i/ili istraživački rad.
Povratak u BiH je svakako opcija, ukoliko nađem prilike kojima težim.
Dženana Redžepagić (Avaz)
Komentari