Anesa Kajtazović : U američkom Kongresu ću se boriti da Bosna i Hercegovina postane moderna i prosperitetna država
Ako prvog utorka u novembru ove godine Bosanki Anesi Kajtazović iz Waterloa u američkoj državi Iowa zvijezde budu naklonjene, to će bez svake sumnje biti povjesni datum za sve Bosance i Hercegovce u Americi, ali i za državu Bosnu i Hercegovinu.
U tom slučaju slavit će se i na brdovitom Balkanu i širom Amerike, pošto će to značiti da je u najvažnijem zakonodavnom tijelu na svijetu , američkom Kongresu, prestižnu stolicu zauzela kršna 27-godišnja Krajiškinja, koja je da podsjetimo, prije četiri godine očarala svoje birače u Waterlou i kao najmlađa kandidatkinja u istoriji Iowe ušla u najviše zakonodavno tijelo ove američke države.
Tada je ova rođena Bišćanka, koja je do svoje šeste godine života živjela u Donjim Purićima kod Velike Kladuše, napravila prvorazredno iznenađenje i do nogu potukla višegodišnjeg gradonačelnika Waterloa, čovjeka čije ime nosi autoput oko pomenutog grada.
Sada, ima teži zadatak , pošto treba najprije pobijediti četiri jaka kandidata svoje Demokratske stranke,na unutarstranačkim tzv primarnim izborima u junu, nakon čega ide na pomenute opšte izboreu novembru i ako pobijedi, postaje američka kongresmenka u Washingtonu.Trenutno kako kaže, vodi iscrpljujuću kampanju u svom distriktu, neumorno obilazi svoje glasače, gostuje na tribinama, polemiše na lokalnim televizijama i za sada uspješno parira mnogo poznatijim i bogatijim kandidatima.Pored toga, stalno se mora braniti i od neprincipijelnih i niskih udaraca iz protivničkih tabora, a odnose se, prije svega na zemlju njenog porijekla i religiju.U razgovoru za Kliker, Anesa međutim i pored svih problema izražava zadovoljstvo dosadašnjim tokom kampanje.
“ Da, zadovoljna sam sa dosadašnjim tokom moje kampanje. Odziv volontera je odličan i pomažu mi nesebično u svoje slobodno vrijeme. Njihova energija i zalaganje mi imponuje i na određeni način me motivišu da i sama radim više i bolje. Sada sam negdje na sredini kampanje i praktično nemam ni sekunde slobodnog vremena. Stalno sam na točkovima i u pokretu”, kaže mlada Kajtazovićka te ističe jedan od ključnih problema svake izborne kampanje.
“ U ovom trenutku , posebnu i najveću pažnju moram posvetiti prikupljanju financijskih donacija koje su mi neophodne za ovu veoma skupu i dugu kampanju. Bez novca jednostavno teško možete biti ravnopravni u ovoj zatjevnoj utrci. Pogotovo se to odnosi na osjetljivi dio kampanje kada mediji i reklame odnose ključnu prevagu.Ja sam krenula u ovu kampanju bukvalno sama, bez ikakve lobističke podrške iza leđa, a znate i sami da nisam iz milionerske, nego iz prave bosansko- radničke familije, koja zna samo za rad.
Do sada je ta formula prolazila, ali smo došli do te faze kada treba i nešto više od toga. Zbog te spoznaje i neophodne potrebe ovih dana užurbano putujem po Americi , obilazim gradove gdje me naši Bosanci i Hercegovci pozivaju i prikupljam novčane priloge-donacije za završnicu kampanje koja će po svemu sudeći biti žestoka i neizvjesna”, staloženo elaborira Anesa i samouvjereno prognozira svoju pobjedu pošto, kako je kaže, jedina od svih kandidata koja konstantno bilježi samo rast u svim anketama.
Na naše pitanje, kako svoju životnu priču predstavlja svojim biračima, Anesa jednostavno kaže da kreće obično od početka, odnosno njenim dolaskom u u grad Waterloo u Iowi, sa svojom mlađom sestrom Lejlom, majkom Hadžirom i ocem Hazimom u februaru 1997.godine sa najlonskim bijelim kesama na kojima je pisalo IOM i nekoliko putnih torbi sa osnovnim stvarima.
“Ogromna većina naših ljudi je na isti način došla u ovu zemlji i svi , uvjerena sam, znaju o čemu pričam, pošto se takvi događaji urežu čovjeku za čitav život.I tada smo naravno bukvalno krenuli od velike nule. Posebnu teškoću predstavljala nam je činjenica da uopšte nismo poznavali ni osnove engleskog jezika. Morali smo ga učiti u hodu i prilagođavati se novim životnim okolnostima, pošto ovdje , kao što i sami znate, niko nema vremena za neki veliki popravni. Srećom po mene i sestru, naši roditelji su učinili zaista sve što je bilo u njihovoj moći da nam obezbjede normalan život i trasiraju nam bolju budućnost , ne štedeći pritom sebe ni svoje zdravlje . U tom osjetljivom periodu mama je povrh svega doživjela povredu na poslu i zbog toga je poslana kući, gdje ostaje naredne četiri godine, zbog čega je tata morao da radi i više poslova kako bi nam omogućio sve što nam je potrebno. Sada znam da je u nekada radio čak 18-20 sati na dan da obezbjedi novac za koledž jer nije dozvoljavao da se zadužujem, kako bi platila školu. Samo je znao pitati, koliko treba za naredni semester,” ističe roditeljsko požrtvovanje Anesa uz napomenu da to rado prepričava i tokom susreta sa svojim biračima .
To je , kako navodi, možda i presudilo da godinu dana prije roka diplomira na Univerzitetu Sjeverna Iowa s dvostrukom diplomom u biznisu i javnoj politi;koj administraciji.
“Odrastajući i školujući se ovdje u Americi, vidjela sam šta znači taj tzv. midle clas family, koliko rada i truda treba da bi se uspjelo, dalo djeci kvalitetno obrazovanje i mnogo puta se zapitala otkud tolika volja i snaga roditeelja. Iz moje životne priče , birači u mom Distriktu su vidjeli o kakvom se kandidatu radi, iz kakve familije potičem i za kakve ću se ciljeve boriti.
U najkraćem, svima kažem, sa 10 godina došla kao izbjeglica , sa 20 završila dva fakulteta, sa 23 godine se kandidovala za Parlament države Iowa, sa 24 . postajem najmlađa izabrana žena u istoriji pomenutog predstavničkog tijela, a sa 27 godina se kandidujem za Američki Kongres i ako budem izabrana biću najmlađa izabrana žena u njemu i prva žena iz Iowe”, ponovi po ko zna koji put svoj životni put od dolaska u SAD do danas, kandidatkinja za američki Kongres Anesa Kajtazović .
Odgovarajući na pitanje, kako se mlada i lijepa djevojka odlučila krenuti u izazovne političke vode, Anesa je naročito naglasila da su je roditelji , u vrijeme kada je trebala krenuti na fakultet, nagovarali da pokuša upisati medicinu, ali se ta njihova ideja njoj nije svidjela, pošto je već tada bila “inficirana” politikom.
“ Baš u to vrijeme kada sam trebala odlučiti šta da studiram, bila sam aktivni volonter za lokalne političare, za članove Parlamenta i senatore iz Iowe, kada sam i dobila prilku da upoznam birače i njihove problem, što je na kraju presudilo. Tada sam stekla prva bitna znanja o tome šta znači biti osoba birana od građana za koje se trebaš boriti kada ti daju povjerenje i to je nekako predodredilo i trasiralo moj životni put. Narednu bitnu lekciju sam naučila volontirajuči na predsjedničkim izborima, koji , kao što je poznato, kreću upravo odavde iz Iowe, a početkom 2010.god. sam istakla svoju kandidaturu za Iowa House i u prajmariju pobijedila sa 92 % osvojenih glasova.
U novembru potom dolazi ona velika pobjeda nad bivšim gradonačelnikom , na koju sam stvarno ponosna..Obilazeći svoje birače, a obišla sam preko preko 7000 kuća i slušajući njihove probleme i zahtjeve za pomoć u raznim domenima, ja sam stekla njihovo povjerenje da ih predstavljam u Parlamentu i da se borim za njih. Pokušajte shvatiti kako to izgleda dati povjerenje i prednost jednoj mladoj osobi koja je došla kao izbjeglica u Ameriku , ispred multimilionera koji je rođen ovdje u Iowi”, jasno i precizno poentira ponosna Bosanka Anesa Kajtazović .
Zbog pomenutog povjerenja kategorički tvrdi i obećava da nikada neće iznevjeriti svoje birače , pogotovo ako ostvari svoj san i postane članica prestižnog kluba u Washingtonu.
“Ako postanem američka kongresmenka u Washingtonu ću se kao demokrata naročito zalagati za familije srednje klase gdje nekako i sama pripadam. Tu u prvom redu mislim na brigu o njihovim beneficijama vezanim za penzione fondove, zdravstvenu zaštitu svih, bez obzira na njihovo stanje prije ili tokom osiguranja, predškolski program za djecu od 4-5 godina , manje kreditne stope za student koji moraju podići velike kredite za školovanje itd..
Pored toga, naročitu pažnju ću posvetiti promjeni zakona o finansiranju izbornih kampanja, kako bi svi imali podjednake šanse u trci za otvoreno mjesto. Isto tako željela bi postati član Komiteta za međunarodne odnose čime bi se ispunila moja velika želja da mogu uticati na događaje izvan Amerike, zapravo svuda gdje je ljudima potrebna naša pomoć”, kaže Anesa te još jednom naglašava da bi u tom slučaju mogla pomoći i zemlji gdje je rođena.
Na pitanje, kakva je njena vizija Bosne I Hercegovine, odgovara da tu nema nikakvih dilemma pošto svoju prvu domovinu jedino vidi kao normalnu, građansku državu i multietničku zajednicu svih naroda i narodnosti koji žive u njoj, sa jednakim pravim i obavezama, bez obzira na vjersku i političku pripadnost. U isto vrijeme naglašava da u njene temelje, odnosno novi ustav, treba ugraditi sve elemente savremene države , u okviru međunarodno priznatih državnih granica.
“ Sve ono što ne funkcioniše zbog manjkavosti Daytonskog sporazuma treba mijenjati i to na način da sve strane trebaju ponovo sjesti i to naravno promjeniti, uz pomoć Američkog Kongresa i Evropske unije. Smatram da to treba uraditi čim prije. Naravno za takav posao trebaju hrabre osobe, a njih vidim u mladim i školovanim Bosancima i Hercegovcima, koji se trebaju u što većem broju uključivati u političke procese .Bez toga neće biti skorog napretka. Njihov glas se treba što više čuti jer njima bolju budućnost niko neće bolje odrediti od njih samih. To je mislim ključ bosanskog problema. Zaprepastila sam se nedavno kada sam čula podatak da više od 50% mladih u BiH uopšte ne radi. Šta ćete više od toga. Zbog toga smatram da oni trebaju uzeti svoju sudbinu u svoje ruke . Pada mi na pamet ona naša stara bosanska izreka,,” na mlađima svijet ostaje”, koja je sada tako aktuelna i poučna”, ističe kandidatkinja za američki Kongres Anesa Kajtazović.
Na kraju još jednom ponavlja da je istovremeno i Amerikanka i Bosanka koja dobro zna ko je i odakle potiče, te da zbog toga apsolutno ne stoje pojedini upitnici iz pojedinih bosanskih krugova u Americi vezanih za pitanje, hoće li Anesa Kajtazović u Kongresu SAD pravilno i sa dovoljno žara zastupati Bosnu i Hercegovinu. U kontekstu pomenute priče, njen otac Hazim Kajtazović ovom prilikom jasno i nedvosmisleno demantuje da je ikada imao bilo kakve veze sa Fikretom Abdićem i njegovom “Autonomijom”. To se, kako kaže, mora reći jasno i glasno, pošto postoji bojazan da Bosanci i Hercegovci u Americi, zbog glasina, neprijteljske propagande ili nečije sujete, ne stanu dovoljno snažno iza kandidature svoje Anese za američki Kongres.
Halil Šetka (Kliker.info)
6 0 komentara