Alijansa zvana “Sto za šestoro” odlučila : Turska opozicija izabrala Kemala Kiličdaroglua za zajedničkog predsjedničkog kandidata
Šestočlana opoziciona alijansa u Turskoj imenovala je u ponedjeljak, 6. marta, vođu najveće opozicione stranke Kemala Kiličdaroglua za zajedničkog kandidata koji će u maju ove godine izaći na izborni megdan predsjedniku države Redžepu Tajipu Erdoganu.
Time su okončane višemjesečne nesuglasice koje su iritirale pristalice opozicije u Turskoj.
Alijansa zvana “Sto za šestoro” izabrala je za vođu lidera prosekularne umjereno lijeve stranke Republikanska narodna partija (CHP), nekoliko sati pošto je stranka Iji (Dobra stranka), druga najvažnija članica koalicije, pristala na kompromisno riješenje i vratila se u opozicioni savez.
Ona je prošle sedmice izašla iz “Stola za šestoro”, nakon što se usprotivila tome da Kiličdaroglu bude zajednički kandidat opozicione alijanse.
Njeno odvajanje od alijanse viđeno je kao veliki podsticaj za Erdogana.
Bivša ministarka unutrašnjih poslova čija je stranka druga po veličini u opozicionom bloku, Aksener je navodno favorizovala bilo kojeg od popularnih gradonačelnika Istanbula ili Ankare umesto Kiličdaroglua.
Kilicdaroglu, 74, nije uspio da pobijedi na nacionalnim izborima za 13 godina koliko je vodio CHP. Dva gradonačelnika — oba iz CHP-a — imaju povoljniji rejting u anketama protiv Erdogana nego njihov partijski kolega Kiličdaroglu.
Zvaničnici su rekli da se Aksener vratila u alijansu nakon što je postignut kompromis prema kojem će gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu i gradonačelnik Ankare Mansur Javas biti predloženi za potpredsjednike.
Ranije u ponedeljak, Javas i Imamoglu, koji su izabrani da vode svoje gradove 2019. godine, sastali su se sa Aksenerom u očiglednom pokušaju da je ubijede da se vrati u alijansu.
“Pred nama su izbori. Naša nacija ne može tolerisati razdvajanje”, rekao je Javas novinarima.
Poznat kao “Gandi Kemal” ili “Turski Gandi” zbog sličnosti sa indijskim liderom za građanska prava Mahatmom Gandijem, tihi 74-godišnjak nudi radikalno drugačiju viziju, kako u suštini tako i u stilu, vatrenom, harizmatičnom predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu.
Alijansa je obećala da će obnoviti parlamentarnu demokratiju u Turskoj ako smijene Erdogana, ukidajući predsjednički sistem koji je on uveo. Protivnici kažu da je sistem, koji je tijesno odobren na referendumu 2017. i instaliran nakon izbora 2018. godine, predstavljao “vladavinu jednog čoveka” bez provjera i ravnoteže.
Pored CHP i Iiija, članovi alijanse su: konzervativna partija Felisiti Temela Karamollaoglua; Demokratska partija Gultekina Ujsala; Partija demokratije i napretka koju predvodi Ali Babakan i Stranka budućnosti kojom predsjedava Ahmet Davutoglu.
Babakan je bio ministar ekonomije pod Erdoganom, dok je Davutoglu svojevremeno vodio vladu kao premijer.
Iz Alijanse je isključena prokurdska Narodna demokratska partija, koja je druga po veličini opoziciona stranka. Ta stranka je suočena sa zatvaranjem nakon oštrog obračuna vlade zbog navodnih veza sa zabranjenim kurdskim militantnim grupama.
Predsjednički i opšti izbori u Turskoj, koji su zakazani za 14. maj, mogu biti odlučujući za ovu zemlju – ili će je gurnuti na demokratskiji kurs ili će Erdoganova sve autoritarnija vladavina ući u treću deceniju.
Predstojeći izbori su najteže iskušenje za Erdogana u njegovoj 20-godišnjoj vladavini, koji se suočava sa ekonomskim mukama i žestokim kritikama na račun neprikladnog odgovora vlasti na posljedice katastrofalnih zemljotresa koji su 6. februara usmrtili 45.000 ljudi na jugoistoku zemlje i sravnili sa zemljom brojna naseljena mijesta.
(Kliker.ingo-agencije)
Komentari