Fadil Cvrk preživio je genocid i danas je humanitarac: Naša je dužnost da se međusobno pomažemo
Samo zbog imena i prezimena, prije 20 godina – 11. jula 1995. godine, pali su mnogi nedužni životi, uglavnom muškarci, njih mnogo više od zvanične brojke 8372…Vrisak Srebreničana čuo se do neba, ali Evropa i ostatak svijeta ga nisu željeli čuti. Rijetki su preživjeli tu golgotu, a još su rjeđi oni koji danas imaju snage govoriti o tom strašnom hororu koji su im priredile komšije Srbi. Za naše novine, u ime onih koji to više ne mogu, progovorio je svjedok monstruoznih ubistava Fadil Cvrk, koji je preživio genocid.
Zaštićena zona
Priča nam da je ratne godine proveo u rodnom gradu, i od prvih dana tog užasa, stao je u njegovu odbranu i odbranu svoje domovine. Nakon demilitarizacije Srebrenice i nakon što je proglašena „zaštićenom zonom“ bio je demobilisan iz Armije BiH, i kao tadašnji student na Pedagoškoj akademiji u Tuzli, po naredbi ratnog predsjedništva Srebrenice, počeo je raditi kao nastavnik razredne nastave u Osnovnoj školi u Potočarima, sve do jula 1995, kada je počinjen genocid.
Poslije nekoliko dana i noći neprekidnog pješačenja, bježanja i sakrivanja, bio je potpuno iscrpljen od gladi. Na slobodnu teritoriju je prešao u Nezuku, općina Kalesija, zajedno sa svojim ocem i mlađim bratom.
-Moja supruga i kćerka, koja je tada imala samo četiri mjeseca, zajedno sa majkom, sestrom i 15-godišnjim bratom spas su potražili u bazi UN-a u Potočarima i poslije nekolio dana, autobusima su došli na slobodnu teritoriju – dodao je.
Najbliži članovi porodice su mu preživjeli, ali Fadil potcrtava da sve ubijene doživljava kao svoje najbliže. Od prezimena Cvrk iz 10 porodica, koliko ih je bilo u njegovom selu, u genocidu je ubijeno 16 mušaraca.
Njegov životni put po završetku rata pretvorio se u humanitarno djelovanje i novu borbu za domovinu, iako je već godinama kilometrima daleko – od 2001. godine živi i radi u Americi (Atlanta). Kao član Upravnog odbora i sekretar Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA), trudi se da sačuva njen teritorijalni integritet i suverenitet, jer, potcrtava, to su nam u amanet ostavili šehidi koji su svoje mlade živote dali za tu domovinu, koju moramo u čast njima čuvati i sačuvati.
Donacije za 300 porodica
-Pored toga, kao koordinator koalicije “Prvi mart” za područje Sjeverne Amerike i u saradnji i uz podršku KBSA, zajedno sa nekoliko aktivista širom Sjeverne Amerike na prethodnim izborima u BiH registrovao sam oko 1.200 novih glasača, od čega je oko 80 posto bilo sa područja manjeg entiteta. Kao koordinator Medžlisa islamske zajednice Srebrenica, radim na učlanjenju Bošnjaka u ovaj Medžlis, s ciljem da malobrojno bošnjačko povratničko stanovništo pomognemo finansijski i omogućimo normalnije i lakše funkcioniranje džemata na ovom području – istakao je.
Trenutno je na poziciji predsjednika Humanitarnog Fonda Atlanta, koji skoro šest godina djeluje kroz džemat – Zajednicu Bošnjaka Džordžije, u okviru koje, zajedno sa ostalim članovima (njih 370), pomaže socijalno ugroženim, bolesnim i povratničkim porodicama u BiH, kao i stipendiranju učenika i studenata. Poslali su donacije za oko 300 porodica sa ukupnim novčanim iznosom od blizu 300.000 američkih dolara, a samo u 2015. su pružili pomoć za 114 porodica, te ukupan iznos doniranih sredstava iznosi oko 120.000 dolara.
– Svi mi iz moralnih, vjerskih i patriotskih razloga, dužni smo da pomažemo jedni druge – poručio je Cvrk.
(Kliker.info-Faktor)
Jedan komentar