Crni ponedjeljak: Masovni gubici na svjetskim berzama
Prvi radni dan u sedmici za globalne berze već na početku trgovanja nazvan je “crni ponedjeljak”, a cijena nafte, prvi put od 2009. godine, pala je ispod 40 dolara, zbog stanja kineske ekonomije.Dionice na Wall Streetu pale su za 1.000 poena u samo nekoliko minuta nakon otvaranja.Azijska tržišta pretrpjela su masivne gubitke, a po otvaranju i glavni evropski indeksi.
Više od 300 najvećih evropskih kompanija čijim se dionicama trguje na evropskim i svjetskim berzama u ponedjeljak je izgubilo 400 milijardi eura u vrijednosti dionica, javlja Reuters.Vrijednosti dionica u Londonu, Parizu i Frankfurtu naglo su izgubile na vrijednosti najviše zbog strahovanja od usporavanja ekonomskog rasta u Kini.
Industrijski pokazatelj na njujorškoj berzi Dow Jones u prvih 10 minuta poslovanja izgubio je 1.000 bodova od ukupne vrijednosti, što je rezultat masovne prodaje dionica.
Usporavanje ekonomskog rasta Kine
Situacija se mijenja, pa trenutno taj gubitak iznosi 700 bodova.Na berzi u Šangaju bilježi se pad od 8,5 posto, što je najgori rezultat od 2007. godine.Globalni investitori najviše strahuju od usporavanja ekonomskog rasta u Kini, koja je druga svjetska ekonomija.Kineska Centralna banka je devalvirala juan prije dvije sedmice, što je povećalo zabrinutost da je usporavanje kineske ekonomije gore nego se to ranije mislilo.
Kineska Vlada je prošlih mjeseci uvela niz drastičnih mjera da spriječi ovakav razvoj događaja.Peking će prvi put dozvoliti državnom penzionom fondu ulaganje 30 posto sredstava u dionice “izlistane” na kineskoj berzi.Ipak, izgleda da ni ovaj potez nije uspio uvjeriti ulagače da se situacija poboljšava.
Al Jazeerin reporter Adrian Brown javlja kako “nije potrebno biti ekonomist da bi se shvatilo kako se vrlo čudne stvari događaju s kineskom ekonomijom”.
“Milijarde dolara državnog novca sada se koriste da pomognu tržištu, ali ne samo da tržište pada, nego kineska privreda također usporava. Kinu su svi vidjeli kao motor globalnog rasta, ali svi su sada shvatili kako je riječ o usporavanju”, javlja Brown.
Niska cijena goriva
Ostala dva razloga za probleme na berzama su iznimno niska cijena goriva te strahovanja da će američka Centralna banka u septembru povećati kamatne stope.Kineska komisija za papire od vrijednosti potvrdila je kako će državna Korporacija za finansiranje, koja je zadužena da u ime Vlade kupuje državne obveznice, imati dugoročnu ulogu u podršci berzi.
Neki investitori su, ipak, skeptični da će to biti dovoljno da podrži tržište.Kineske vlasti su pružile snažnu podršku berzama u zemlji nakon što je ključni šangajski indeks potonuo više od 30 posto u periodu od tri sedmice sredinom juna.
(Kliker.info-Aljazeera)
Komentari