TUŽNO: Naši poraženi u Makedoniji, šanse za EP izgubljene

07 Septembra
01:06 2006

Košarkaška reprezentacija BiH izgubila je šanse da se kvalifikuje na  Evropsko prvenstvo u Španiji 2007. godine, nakon što je  večeras u Skoplju poražena rezultatom 81 : 77 (14:14, 26:13, 20:24, 21:26) od izabrane selekcije Makedonije. Ovo je treći poraz naših košarkaša, a ranije su izgubili utakmice protiv Izraela i Portugala.

Makedonci su dominirali tokom gotovo cijele utakmice, a predvođeni raspoloženim Stefanovom, te centrima Gečevskim i Stackom, stekli su visoku prednost već nakon prvog poluvremena.

Tek u drugom poluvremenu bh. košarkaši uspjeli su popraviti prosjek šuta, a agresivnijom igrom u odbrani, te preciznim šutevima za tri poena nekoliko puta došli na šest do sedam poena zaostatka.

U posljednjoj četvrtini proradio je Krupalija, koji je serijom trojki smanjio prednost Makedonaca na pet poena, a zakucavanjem Domercanta zaostatak bh. selekcije je dvije minute prije kraja iznosio svega tri poena. Uzvratili su Makedonci serijom od 6:0, pa je Vasiljević sa pet vezanih poena u posljednjoj minuti uspio samo ublažiti poraz.
 sumirajući utakmicu treba reći kako su naši košarkaši  bili bolji u čak tri četvrtine susreta, ali da je ogromna rezultatska prednost prikupljena u drugoj četvrtini (26 : 13), ipak, prevagnula, pa naši nisu mogli ostvariti puno bolji rezultat.

Sastavi:
Makedonija: Stefanov 27, Stojanoviski, Sokolov, Kurtović 3, Simić, Čekovski 8, Tasovski 2, Gečevski 13, Gjurovski, Stack 25, Gjurov, Dimitrovski 3.

BiH: Vasiljević 10, Firić, Krupalija 18, Tuljković, Kojadinović 6, Domercant 12, Jazvin 2, Teletović, Mršić 9, Hukić 5, Kikanović, Bajramović 15.

Naredni meč košarkaši BiH igraju u subotu, kada u Sarajevu dočekuju reprezentaciju Izraela.